(fot. Tabletowo.pl)

Android Auto w Polsce. Pokazujemy, jak zainstalować aplikację

Użytkownicy smartfonów działających pod kontrolą Androida mają dostęp do oprogramowania Google stworzonego z myślą o kierowcach. Nazywa się ono Android Auto i wprowadza szereg udogodnień, które umożliwiają wygodny dostęp do aplikacji i usług ze smartfona podczas prowadzenia samochodu.

Jak zainstalować Android Auto?

Rozpoczęcie przygody z samochodowym oprogramowaniem Google nie jest aż tak proste, jak zainstalowanie każdej aplikacji z Google Play. Nie oznacza to jednak, że cały proces jest skomplikowany. Wymaga po prostu wykonania większej liczby kliknięć.

Android Auto nie jest oficjalnie dostępny w Polsce. W związku z tym, nie można pobrać aplikacji z poziomu Google Play – pojawia się komunikat sugerujący, że aplikacja nie jest zgodna z naszym urządzeniem. Na szczęście można sprawnie rozwiązać ten problem. Z pomocą przychodzi nam baza oprogramowania z plikami APK.

W celu zainstalowania Android Auto należy:

  1. Wchodzimy na stronę APKMirror, z której pobieramy Android Auto
  2. Pobrany plik APK należy uruchomić na smartfonie i zainstalować, co sprowadza się wyłącznie do kliknięcia przycisku Zainstaluj
  3. Jeśli nie można zainstalować Android Auto z pobranego pliku, to należy sprawdzić czy w ustawieniach smartfona włączona jest opcja pozwalająca na instalację oprogramowania z nieznanych źródeł
  4. To już wszystko. Po poprawnie zakończonym procesie instalacji, aplikacja Android Auto powinna być już dostępna

Warto pamiętać, że Android Auto wymaga urządzenia z Androidem w wersji 5.0 Lollipop lub nowszej.

Jak korzystać z Android Auto?

Aplikacji można używać w dwóch trybach. Pierwszy dostępny jest po podłączeniu smartfona do systemu infotainment. Wówczas interfejs Android Auto zostanie wyświetlony na ekranie wbudowanym w samochód. Oprogramowanie Google nie zastępuje w pełni systemu dostarczonego przez producenta samochodu. Ogranicza się wyłącznie do zapewnienia wybranych aplikacji i usług ze smartfona. Android nie ma bowiem dostępu do ustawień auta.

Android Auto uruchomiony na smartfonie – ekran główny i ekran wyboru numeru. (fot. Tabletowo.pl)

W przypadku większości samochodów i smartfonów do podłączenia potrzebny będzie kabel USB. Obecnie tylko niektóre modele urządzeń obsługują bezprzewodową łączność z użyciem Wi-Fi. Nawigacja po interfejsie Android Auto różni się zależnie od systemu sterowania zastosowanego w samochodzie – może być realizowana za pomocą dotykowego ekranu lub przycisków czy pokrętła, a także mogą być dostępne wszystkie te trzy opcje.

Lista samochodów obsługujących Android Auto dostępna jest na stronie Google. Należy tutaj zaznaczyć, że sama obecność na liście nie świadczy, że możemy korzystać z oprogramowania Google. Wybrani producenci oferują Android Auto jako opcję, którą należy dobrać podczas konfigurowania samochodu.

Android Auto – aplikacja Mapy Google i Waze. (fot. Tabletowo.pl)

Z drugiego trybu Android Auto mogą korzystać wszyscy. Oczywiście pod warunkiem, że ich smartfon spełnia wymagania aplikacji. Nie jest potrzebne posiadanie odpowiedniego samochodu lub radia – interfejs Android Auto wyświetlany jest bezpośrednio na ekranie smartfona. Wystarczy tylko uruchomić aplikację. Tutaj do obsługi służy oczywiście ekran smartfona.

W obu trybach Android Auto wspiera komendy głosowe w języku polskim, które obsługiwane są przez Asystenta Google. Z użyciem głosu możemy wskazać cel w nawigacji, poprosić o wybranie kontaktu czy rozpocząć odtwarzanie muzyki.

Po co w ogóle Android Auto? Jakie aplikacje obsługuje?

Jak już wspomniałem, największą zaletą Android Auto jest wygodny dostęp do aplikacji i usług znanych ze smartfona. Wszystko to podane jest w interfejsie dostosowanym do obsługi w samochodzie. Poszczególne elementy interfejsu są odpowiednio duże, a liczba wyświetlanych informacji ograniczona jest do minimum.

Android Auto – interfejs Spotify dostosowany do obsługi w samochodzie. (fot. Tabletowo.pl)

Oczywiście mamy dostęp do aplikacji znanych z Androida, ale lista jest ograniczona. Chodzi o bezpieczeństwo i dostarczenie wyłącznie oprogramowania, które może być przydatne w samochodzie.

Wśród aplikacji dostępnych na Android Auto znajdziemy:

  • Nawigacja: Mapy Google i Waze
  • Muzyka: Spotify, YouTube Music, Apple Music, Google Play Muzyka, Deezer Music, Amazon Music i wybrane odtwarzacze plików lokalnych – VLC for Android, Rocket czy jetAudi Music
  • Komunikacja: Messenger, WhatsApp, Skype, Telegram, Signal, a także obsługiwane są SMS-y i połączenia telefoniczne

Pełną listę obsługiwanych aplikacji uzyskamy z poziomu Android Auto. Wystarczy w menu wybrać pozycję Aplikacje na Android Auto.

Polecamy również:

Nadchodzą ogromne zmiany w interfejsie Android Auto!