(fot. 9to5Mac)

iPadOS – Apple wprowadza nowy system operacyjny dla iPadów

iPady w obecnej strategii Apple stały urządzeniami nie tylko do konsumowanie treści, ale także do jej tworzenia. Wcześniej już otrzymywały wyjątkowe funkcje wraz z nowymi wydaniami iOS, które zwiększały komfort pracy. Apple postanowił jednak wykonać większy krok do przodu i zaprezentował system zaprojektowany wyłącznie z myślą o tabletach.

Podczas konferencji WWDC przedstawiony został iPadOS, który jest naprawdę sporą aktualizacją oprogramowania dla iPadów. Bez obaw, nie jest to zupełnie nowy produkt, który będzie wymagał zmiany przyzwyczajeń czy kupna zupełnie nowego sprzętu. Mamy bowiem do czynienia z mocno podrasowanym iOS-em, który pozwoli lepiej wykorzystać potencjał tabletów.

(fot. Apple)

iPadOS wprowadza nowy ekran główny, który obok siatki z aplikacjami, pokazuje widżety. Tak, wreszcie na iUrządzeniach pojawiły się widżety, którymi niegdyś często chwalili się zwolennicy Androida. Mamy do czynienia z tymi samymi widżetami, które mogą być umieszczone w Centrum powiadomień. Wyciągnięcie ich na pierwszy plan powinno sprawić, że producenci aplikacji znacznie chętniej będą tworzyć własne widżety, zapewniające szybki dostęp do ważnych informacji z aplikacji.

System operacyjny dla iPadów to również usprawnienia w aplikacji Pliki. Podobnie jak w Finder na macOS, teraz w Plikach dostępny jest widok kolumnowy. W aplikacji ponadto wprowadzono obsługę nośników danych, takich jak pendrive’y, karty pamięci i dyski zewnętrzne, a nawet pojawiło się wsparcie dla SMB. Z kolei w iDrive możliwe stało się udostępnianie całych folderów, a nie tylko plików jak do tej pory.

(fot. Apple)

Przeglądarka Safari zbliża się do wydania z macOS i otrzymała prawdziwy menedżer pobierania. Dodatkowo w przeglądarce pojawi się 30 nowych skrótów klawiszowych, ustawienia dla poszczególnych witryn, a także nowe opcje udostępniania zdjęć. Safari powinna teraz lepiej obsługiwać wybrane aplikacje internetowe, takie jak Dokumenty Google.

(fot. Apple)

iPadOS to jeszcze możliwość pobierania czcionek z poziomu AppStore i stosowania ich następnie w wybranych aplikacjach. Apple ulepszył ponadto funkcję kopiowania i wklejania – wystarczy gest wykonany trzema palcami, aby skopiować i wkleić wybrany element.

Polecamy także:

iOS 13 oficjalnie zaprezentowany: ciemny motyw i znacząca optymalizacja

źródło: The Verge, 9to5Mac