iOS 13.6 może pozwolić zmienić iPhone’a w kluczyk do samochodu

W testowym iOS 13.6 znaleziono informacje, które potwierdzają wprowadzenie funkcji CarKey. Cyfrowy kluczyk pozwoli na otworzenie samochodu za pomocą iPhone’a i Apple Watcha.

iPhone jako kluczyk samochodowy

Testerzy iOS 13.6 zauważyli zmiany w aplikacji Wallet. Po przejściu do informacji o prywatności, obok wcześniejszych akapitów, dodano kilkanaście linijek tekstu, które odnoszą się do funkcji CarKey. Dotyczą one dodania wirtualnego kluczyka samochodowego do cyfrowego portfela Apple.

Jak zauważa serwis 9to5Mac, w związku z tym, że informacje nie są dostępne w obecnej wersji iOS i zostały wprowadzone do najnowszej bety, to ich pojawienie się może zapowiadać wprowadzenie funkcji kluczyka właśnie wraz z iOS 13.6. Niewykluczone więc, że użytkownicy nie będą musieli czekać do iOS 14, jak wcześniej sądzono.

Możliwość dodania kluczyka samochodowego nie została jeszcze oficjalnie zapowiedziana przez Apple. Firma będzie jednak miała wkrótce świetną okazję, aby pochwalić się nowym rozwiązaniem. W przyszłym tygodniu odbywa się konferencja WWDC, która będzie skupiać się przede wszystkim na oprogramowaniu.

Apple, we wspomnianych informacjach o prywatności, zaznacza, że nie będzie zapisywać danych o tym, jak korzystamy z samochodu – np. historii otwierania i zamykania. Firma dodaje jednak, że tego rodzaju dane mogą być gromadzone przez aplikację producenta auta, więc zaleca zapoznanie się z polityką prywatności.

Fizyczny kluczyk będziemy mogli zostawić w domu

Z informacjami o cyfrowym kluczyku możemy spotkać się już od kilku miesięcy. Wiemy już, że funkcja będzie obsługiwana zarówno przez iPhone’a, jak i Apple Watcha. W celu dodania kluczyka, trzeba będzie pobrać aplikację producenta samochodu i następnie postępować zgodnie z instrukcjami. Po pomyślnym zakończeniu całego procesu, kluczyk pojawi się w aplikacji Wallet.

Za pomocą iPhone’a i Apple Watcha nie tylko będziemy mogli otworzyć samochód, ale również uruchomić silnik. Tak, fizyczny kluczyk będzie mógł zostać w domu. Oczywiście w celu skorzystania z funkcji nie wystarczy tylko odpowiednia wersja iOS. Trzeba będzie również posiadać samochód, który wspiera cyfrowy kluczyk Apple.

Wśród ciekawszych funkcji znajdzie się możliwość udostępnienia kluczyka innemu użytkownikowi samochodu. Będzie go można wysłać w wiadomości, ale ze względów bezpieczeństwa wyłącznie w prywatnej rozmowie. Odbiorca, po otrzymaniu specjalnej wiadomości, będzie mógł dodać kluczyk do swojego iPhone’a i Apple Watcha, a następnie bez problemów otworzyć i uruchomić samochód.