iPhone jako kluczyk samochodowy. iOS 13.4 zapowiada nową funkcję

Fizyczny kluczyk będziemy mogli zostawić w domu. Wystarczy iPhone lub Apple Watch, aby otworzyć i następnie uruchomić samochód.

iOS 13.4 zapowiada funkcję „CarKey”

Wybrani producenci samochodów oferują już funkcję cyfrowego kluczyka. Smartfon z zainstalowaną mobilną aplikacją może pełnić rolę klasycznego kluczyka. Dotyczy to jednak tylko urządzeń działających pod kontrolą Androida, a to ze względu na korzystanie z modułu NFC. Owszem, iPhone’y oferują NFC, aczkolwiek ze względu na ograniczenia iOS, aplikacje firm trzecich nie mają do niego dostępu.

Test Apple CarPlay – oto, co oferuje kierowcom iPhone z iOS 13

Zmiany, które pozwolą wprowadzić cyfrowy kluczyk na sprzęt Apple, zostały zauważone w testowym wydaniu iOS 13.4. System zawiera odniesienia do interfejsu API o nazwie CarKey. Wewnętrzne pliki wskazują, że użytkownicy będą mogli korzystać z funkcji w samochodach obsługujących NFC, podobnie jak ma to miejsce w smartfonach z Androidem.

Face ID nie będzie wymagane

Samochód będzie można otworzyć i uruchomić za pomocą iPhone’a, a także Apple Watcha. Co ciekawe, nie będzie konieczne korzystanie z biometrycznej weryfikacji. Wystarczy, że urządzenie znajdzie się blisko pojazdu. Oczywiście w ustawieniach powinna pojawić się opcja, która pozwoli włączyć Touch ID lub Face ID, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa.

Aplikacja Portfel, która obecnie służy m.in. do trzymania kart płatniczych dodanych do Apple Pay, pozwoli na wstępne przeprowadzenie procesu parowania. Następnie konfiguracja będzie musiała zostać dokończona w aplikacji producenta samochodu. Po wykonaniu wszystkich niezbędnych czynności, kluczyk będzie można dodatkowo skopiować do Apple Watcha.

Cyfrowym kluczykiem będzie można się dzielić

Jedną z zalet CarKey ma być możliwość udostępniania cyfrowego kluczyka innym użytkownikom samochodu, np. członkom rodziny. Powinno to ułatwić dzielenie się autem, bez potrzeby ciągłego wymienia się fizycznym wariantem kluczyka.

Serwis 9to5Mac informuje, że Apple prawdopodobnie już współpracuje z wybranymi firmami motoryzacyjnym, aby sprawnie i bez problemów wdrożyć nowe rozwiązanie. Niewykluczone, że opcja zadebiutuje wraz ze stabilną wersją iOS 13.4.

Z pewnością posiadanie cyfrowego kluczyka w określonych scenariuszach będzie wygodne. Z drugiej jednak strony, przestępcy mogą zyskać nową furtkę umożliwiającą kradzież auta. Miejmy więc nadzieję, że Apple stanie na wysokości zadania i zadba o odpowiednie zabezpieczenia.

Polecamy również:

Jeździłem BMW X5 – potężny SUV, który sam wyjedzie ze ślepej uliczki (test)

źródło: 9to5Mac