(fot. BMW)

iOS 13.4 pozwoli udostępnić samochód za pomocą… wiadomości

Druga, testowa wersja iOS 13.4 skierowana do deweloperów zdradza kolejne szczegóły związane z funkcją „CarKey”.

iPhone i Apple Watch zastąpią kluczyk samochodowy

Na początku lutego dowiedzieliśmy się, że Apple przygotowuje funkcję cyfrowego kluczyka. Pozwoli ona na otworzenie, a także uruchomienie samochodu bez korzystania z klasycznego, fizycznego kluczyka.

Oczywiście nowość zadziała tylko z wybranymi autami, które wspierają „CarKey” i są wyposażone w moduł NFC. Kluczyk będzie można trzymać w iPhonie i Apple Watchu. Posłuży do tego aplikacja Wallet, aktualnie wykorzystywana głównie do płatności Apple Pay.

Technologia zrobiła ze mnie gorszego kierowcę

Co ciekawe, nie będzie konieczne korzystanie z biometrycznej weryfikacji. Wystarczy, że urządzenie znajdzie się blisko pojazdu. W ustawieniach pojawi się jednak opcja, która pozwoli włączyć Touch ID lub Face ID, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa.

Kluczyk udostępnimy w wiadomości

„CarKey” ułatwi dzielenie się samochodem – Apple wprowadzi funkcję udostępniania auta innemu użytkownikowi. Koniec więc z ciągłym wymienianiem się fizycznym wariantem kluczyka.

Jak wynika ze zmian zauważonych w nowej testowej wersji iOS 13.4, cyfrowy kluczyk wyślemy za pomocą aplikacji Wiadomości. Najpewniej ze względów bezpieczeństwa, z opcji skorzystamy wyłącznie w rozmowach indywidualnych. Odbiorca po otrzymaniu specjalnej wiadomości, będzie mógł dodać kluczyk do swojego iPhone’a i Apple Watcha, a następnie bez problemów otworzyć i uruchomić samochód.

Pozostaje mieć nadzieję, że całość zostanie odpowiednio zabezpieczona, bowiem funkcja zapowiada się naprawdę dobrze i powinna znaleźć zastosowanie w wielu scenariuszach. Przykładowo, właściciel samochodu jest w pracy, a jego partnerka potrzebuje pojechać do sklepu. W przypadku „CarKey” wystarczy, że wyśle on specjalną wiadomość z danymi cyfrowego kluczyka.

Jasne, „CarKey” nie sprawi, że nagle klasyczne kluczyki znikną i zostaną zastąpione smartfonami. Funkcję należy raczej traktować jako dodatek, podnoszący komfort korzystania z samochodu. W końcu podobne rozwiązanie jest już dostępne na Androidzie i właściciele nowych aut zrezygnowali z fizycznych kluczyków.

Nie wiemy jeszcze, kiedy Apple oficjalnie ogłosi funkcję cyfrowego kluczyka. Obecne informacje wskazują, że powinno to nastąpić wraz z wydaniem stabilnego wersji iOS 13.4, czyli prawdopodobnie pod koniec marca lub na początku kwietnia.

Polecamy również:

Nowe BMW serii 3, smartfon i Apple Watch – sprawdziłem, co oferuje BMW Connected

źródło: MacRumors