realme UI logo
realme UI (źródło: @realmemobiles)

realme przedstawia swój autorski interfejs realme UI

Marka realme jeszcze nie jest zbyt popularna w Polsce, ale prawdopodobnie jest to tylko kwestia czasu – wystarczy, że wyda trochę pieniędzy na promocję, aby pojawić się w świadomości klientów, bowiem tanie jak barszcz smartfony już ma w ofercie. Od teraz będą one miały na pokładzie nowy, autorski interfejs o nazwie realme UI.

realme na początku sprzedawało swoje inteligentne telefony wyłącznie w Indiach, jednak w zeszłym roku zdecydowało się wejść również do Chin i Europy. W naszym regionie marka na razie nie jest zbyt znana, mimo że prowadzi oficjalny sklep internetowy i wysyła swoje smartfony bez dodatkowych opłat również do Polski. Wydaje się jednak kwestią czasu, aż pojawi się w świadomości większego grona użytkowników w kraju nad Wisłą, bowiem schemat jej działania jest pod wieloma względami podobny do strategii Xiaomi.

W takiej cenie musisz rozważyć zakup tego smartfona

realme UI

Osoby, które nie bardzo wiedzą, skąd się wzięła marka realme, powinny wiedzieć, że w 2018 roku powołało ją do życia Oppo, które początkowo sprawowało nad nią pieczę. Teraz realme deklaruje, że jest niezależne, aczkolwiek nie do końca wiadomo, w jakim tak naprawdę stopniu, bowiem w swoich smartfonach instaluje (lekko zmodyfikowane przez siebie) oprogramowanie ColorOS, charakterystyczne dla inteligentnych telefonów Oppo.

Wkrótce się to jednak zmieni, ponieważ dziś realme zapowiedziało autorski interfejs o nazwie realme UI – jego pierwsze wydanie bazuje na Androidzie 10. Producent udostępnił też kilka informacji na jego temat, a także harmonogram aktualizacji dla już wprowadzonych na rynek urządzeń. Jak deklaruje marka, w pierwszej kolejności (jeszcze w styczniu 2020 roku) upadate otrzymają realme 3 Pro i realme XT. Następne w kolejce są natomiast realme X i realme 5 Pro (luty 2020), realme X2 i realme X2 Pro (marzec 2020), realme 3, realme 3i i realme 2 Pro (kwiecień 2020), realme 5, realme 5s i realme 5i (maj 2020) oraz realme C2 (trzeci kwartał 2020 roku).

realme UI – harmonogram aktualizacji (źródło: GSMArena)

Jeśli zaś chodzi o funkcje realme UI, to interfejs umożliwi dostosowanie kształtu ikon i ich wielkości, a do tego pozwoli wgrywać do stockowego launchera paczki ikon od zewnętrznych deweloperów. Pojawią się również animowane tapety. Ciekawym rozwiązaniem jest też możliwość podłączenia w tym samym czasie słuchawek bezprzewodowych i przewodowych – dźwięk będzie odtwarzany przez jedne i drugie, ale połączenia zostaną przekierowane do tych na Bluetooth.

Kolejną funkcją w realme UI jest inteligentny pasek boczny, dający szybki dostęp do ustawionych wcześniej aplikacji, a także ochrona prywatnych informacji. Po włączeniu tej ostatniej żaden program nie będzie miał wglądu do historii połączeń, listy kontaktów, wiadomości tekstowych i wydarzeń w kalendarzu. Do tego zaplanowano opcję automatycznego dawania dostępu lub jego blokowania nowo zainstalowanym aplikacjom. Autorski interfejs ma również zawierać „Screen-Off Display” (czyli tzw. always on display) i tryb ciemny.

realme niedawno zapowiedziało też, że po zainstalowaniu nowych programów będzie wyświetlać „rekomendacje” (czy. reklamy różnych aplikacji i stron internetowych) w menedżerze telefonu i zakładce do sprawdzania poziomu bezpieczeństwa urządzenia, ale jednocześnie obiecało, że użytkownicy będą je mogli wyłączyć za pomocą jednego kliknięcia.

Zobacz też: słuchawki bezprzewodowe realme Buds Air

Nowe realme Buds Air wyglądają jak bliźniaki AirPods od Apple, ale i tak zapowiadają się obiecująco

Źródło: @realmemobiles, FoneArena, GSMArena