Reklama
procesor Intel logo
źródło: Intel

Karty graficzne Intela wolniejsze od konkurencji? Znamy wydajność Intel Xe-HPG DG2!

W internecie pojawia się coraz więcej informacji na temat kart graficznych Intela. Nas, użytkowników, najbardziej interesuje ich wydajność oraz opłacalność na tle konkurencji. Jakiś czas temu otrzymaliśmy specyfikację modelu 512 EU, dzisiaj dostajemy informacje na temat kolejnego układu – Intel Xe-HPG DG2.

Reklama

Intel, pomimo braku doświadczenia, może zaoferować mocne karty

Jak to producenci mają w zwyczaju, Intel wypuści do sprzedaży układy plasujące się na różnych półkach cenowych, zapewniając kilka poziomów wydajności. Najbardziej dopakowanym, flagowym modelem, będzie układ z 512 jednostkami wykonawczymi (EU). Wcześniejsze informacje sugerowały, że najlepszy procesor graficzny Intela będzie oferował wydajność, stojącą na poziomie gdzieś pomiędzy konkurencyjnego GeForce RTX 3070 a GeForce RTX 3080, czyli w zasadzie RTX 3070 Ti.

Znany użytkownik Twittera, zaufany leakster TUM_APISAK, na swojej tablicy zamieścił post, w którym przedstawił porównanie wydajności Intel Xe-HPG DG2 z kartami konkurencji, czyli AMD Radeon RX 6700 XT i NVIDIA GeForce RTX 3070. Co ciekawe, mowa jest o układzie z 448 jednostkami EU, o którym wcześniej w ogólnie nie było wiadomo.

Dotychczas w sieci krążyły dane o kartach graficznych z 128 EU, 384 EU oraz 512 EU. Jeżeli informacje z Twittera są prawdziwe, w przyszłości Intel wprowadzi nie trzy, a cztery modele. Omawiany dzisiaj sampel inżynieryjny ma taktowanie rdzenia na poziomie 1800 MHz – niestety, nie wiemy, czy jest to podstawowa częstotliwość zegara, czy może wartość boost.

Dodatkowo, nie jest jasne, na jakiej podstawie jest przedstawiony dany wynik. Najprawdopodobniej jest to popularny test syntetyczny 3Dmark, jednak to tylko nasze domysły. Jak widzimy, Intel Xe-HPG DG2 z 448 jednostkami wykonawczymi oferuje wyniki niższe niż konkurencyjne karty.

Intel DG1
Intel DG1 (źródło: Eta Prime)

W poście możemy dostrzec porównanie najbardziej budżetowego modelu z rodziny Intel DG2 z 128 jednostkami EU z układem GeForce GTX 1650, który przez słaby stosunek ceny do jakości nie zyskał dobrego imienia. Jednakowo procesor graficzny Intela z zegarem rdzenia na poziomie 1900 MHz zapewnia o 12% wyższą wydajność w bezpośrednim zestawieniu z grafiką Zielonych.

Powyższe wyniki są na pewno imponujące, patrząc na fakt, że AMD, jak i NVIDIA, są na rynku konsumenckich GPU już bardzo długo. Gdyby Intel bez większego bagażu doświadczeń od razu po wejściu do gry, sprzedawał karty oferujące zbliżoną, a nawet wyższą wydajność, jednocześnie uczciwie wyceniając swoje układy, mógłby zrobić furorę. Mimo, że Intel Xe-HPG DG2 lekko przegrywa z konkurencją w testach syntetynczych, to w przypadku gier komputerowych może być kompletnie inaczej.