AMD Radeon RX 6000 series
źródło: AMD

Nowa karta AMD Radeon RX 6700 XT będzie marzeniem każdego gracza

Pomimo ogromnych problemów z dostępnością szerokiej gamy podzespołów komputerowych, AMD nie wstrzymuje prac nad kolejnymi produktami. Dziś amerykański gigant zaprezentował nową kartę graficzną AMD Radeon RX 6700 XT, o której z pewnością będzie marzył niejeden wymagający gracz.

Przez globalną pandemię COVID-19 bardzo trudno dostać (szczególnie wydajne) karty graficzne. Dodatkowo nie ułatwia tego fakt, że dużą część dostępnych zapasów wykupują kopacze kryptowalut. Jedno i drugie przyczyniło się do wywindowania cen grafik do wręcz niebotycznych poziomów, w związku z czym budowa PeCeta lub jego modernizacja jest obecnie bardzo kosztowną operacją.

Nowa karta graficzna AMD Radeon RX 6700 XT będzie marzeniem każdego gracza

AMD nie zamierza jednak „czekać na lepsze czasy”. Ba, nawet nie może sobie na to pozwolić, w końcu gra toczy się o wysoką stawkę. Dziś amerykański gigant zaprezentował nową, ultra-wydajną kartę graficzną AMD Radeon RX 6700 XT, która została stworzona z myślą o wymagających graczach, aby zapewnić im jak najlepsze doświadczenia podczas rozgrywki.

Karta graficzna jest oparta na doskonale już znanej użytkownikom architekturze AMD RDNA 2. Dysponuje ona 40 jednostkami obliczeniowymi oraz 69 MB Infinity Cache, czyli super szybką pamięcią podręczną ostatniego poziomu. Według deklaracji producenta, ma to zapewnić układowi graficznemu 2,5x wyższą przepustowość przy tym samym poziomie zużycia energii, jak w tradycyjnych architekturach pamięci.

karta graficzna AMD Radeon RX 6700 XT
AMD Radeon RX 6700 XT (źródło: AMD)

Nowa karta graficzna AMD Radeon RX 6700 XT ma również 12 GB pamięci GDDR6. W dodatku, w przypadku połączenia jej z procesorami AMD Ryzen 5000 i wybranymi AMD Ryzen 3000 na płytach głównych z chipsetami z serii AMD 500, funkcja AMD Smart Access Memory zwiększa wydajność pamięci graficznej nawet o 16%. Ponadto producent zapewnia, że taka ilość wystarczy także do obsługi przyszłych gier klasy AAA.

Karta graficzna AMD Radeon RX 6700 XT zapewnia też taktowanie z częstotliwością nawet 2581 MHz (w trybie boost). Jeśli zaś chodzi o współczynnik TBP, to wynosi on 230 W.

AMD deklaruje, że karta graficzna AMD Radeon RX 6700 XT idealnie nadaje się do rozgrywki w rozdzielczości 1440p na maksymalnych ustawieniach – w grze Hitman 3 może zapewnić nawet 118 klatek na sekundę. Naturalnie nie zabrakło też wsparcia dla ray tracingu (śledzenia promieni) – wśród obsługiwanych gier AMD wymienia m.in. Godfall, Battlefield V, Call of Duty: Black Ops – Cold War, Fortnite, Metro Exodus i Minecraft (w przyszłości do tej listy dołączą również Cyberpunk 2077 i Dirt 5).

Nowa karta graficzna AMD Radeon RX 6700 XT będzie dostępna w sprzedaży od 18 marca 2021 roku. Jej sugerowaną cenę ustalono na 479 dolarów.

AMD Radeon RX 6700 RT oficjalnie!