Intel Iris Xe Max
(źródło: Intel)

Nowy gracz na rynku kart graficznych? Wyciekła specyfikacja Intel DG2

Obecnie, kupując kartę graficzną, nie ma praktycznie większych możliwości wyboru. Pomijając fakt braku dostępności, na arenie liczą się głównie dwie marki – Nvidia oraz AMD. Intel dotychczas był znany z dedykowanych procesorów graficznych zintegrowanych z procesorem, jednak wszystko wskazuje na to, że firma pracuje nad kartą graficzną Intel Xe-HPG DG2.

Reklama

Intel DG2 zapewni zbliżoną wydajność do GeForce RTX 3080

Według danych ujawnionych przez Moore’s Law Is Dead wydajność nowego flagowego układu Intela ma być zbliżona do RTX 3080 oraz AMD Radeon RX 6800 XT. Samo oprogramowanie w tym przypadku też będzie miało duże znaczenie, ponieważ Intel planuje wprowadzić własne rozwiązanie wspomagające wydajność przy włączonej opcji Ray Tracingu. Firma, podobnie jak Nvidia z technolgią DLSS, zaoferuje swoje własne rozwiązanie nazwane XeSS.

Intel DG2
Płytka drukowana Intel DG2 (źródło: Moore’s Law Is Dead)

Zdjęcie przedstawia próbkę inżynieryjną płytki drukowanej nowego układu Intela, na podstawie której możemy mieć mniej więcej obraz nadchodzącej karty. Wzrok zwraca się przede wszystkim w stronę zielonego PCB (które w procesie prac nie ma większego znaczenia), widzimy też 8 punktów lutowniczych dedykowanych pamięciom GDDR6 z szyną 256 bit. W kwestii samej ilości pamięci VRAM oczekuje się, że będą to wartości na poziomie 8 lub 16 GB.

Technologiczny gigant, wprowadzając karty graficzne, zapewni wiele wariantów dla komputerów różnej klasy. Jak na razie mamy tylko informacje o topowym układzie nazwanym Intel DG2 512 EU, wykorzystującym 4096 rdzeni (odpowiedników rdzeni Cuda Nvidii) oraz charakteryzującym się zegarami procesora graficznego wynoszącymi 2200 MHz, chociaż nie wiemy czy jest to częstotliwość typowa, czy jednak wartość boost. Flagowy układ cechuje się także TDP na poziomie 275 W, wymagając dwóch złącz dodatkowego zasilana 8 pin.

Kiedy nowe karty Intel DG2?

Jak podaje źródło, karty graficzne Intela mają być dostępne w pierwszym kwartale 2022 roku, a flagowy model DG2 512 EU ma trafić do sprzedaży jako pierwszy. Wraz z premierą układów w sklepach dostępność ma być wysoka (AMD deklarowało podobnie, a wiadomo jak się to skończyło). Następnie, w roku 2023, ma zadebiutować następca układów Intel DG2 pod nazwą DG3.

Jeżeli mówimy o cenach kart graficznych Intela, to średniopółkowe układy mają być wycenione w okolicy 349 – 499 dolarów. Flagowe warianty pozostają jak na razie tajemnicą, jednak oczekuje się ceny w okolicach 1000 dolarów.

Targi Computex 2021 mogą dostarczyć nam więcej danych o nadchodzących procesorach graficznych Intela.