Huawei przygotowuje smartfon z czytnikiem linii papilarnych w ekranie LCD

Coraz więcej smartfonów wyposażona jest w zintegrowany z wyświetlaczem czytnik linii papilarnych. W przeważającej części są to skanery optyczne, ponieważ ultradźwiękowe stosuje wyłącznie Samsung w swoich flagowcach. Bardzo możliwe, że rozwiązanie to trafi także do najtańszych urządzeń m.in. za sprawą Huawei, bowiem producent ten pokazał właśnie prototyp inteligentnego telefonu w panelem LCD i ekranowym skanerem odcisków palców.

Czytniki linii papilarnych, które można zintegrować z wyświetlaczem, zapowiedziano już kilka lat temu, ale dopiero od niedawna stały się one naprawdę popularne. W samej Polsce aż tak tego nie widać, ale w Chinach dostępna jest cała masa smartfonów z ekranowym skanerem odcisków palców, nie tylko flagowców, ale także modeli ze średniej półki (głównie dzięki Oppo i Vivo, które jako pierwsze zaczęły je stosować na masową skalę).

Reklama

Nie zmienia to jednak faktu, że aktualnie urządzenie mobilne musi zostać wyposażone w wyświetlacz (AM)OLED, aby mogło zaoferować ekranowy czytnik linii papilarnych, gdyż aktualnie technologia ta nie współpracuje z panelami LCD. Wynika to z ich budowy, ale nie oznacza, że w drugim przypadku jest to niewykonalne.

Jak najbardziej bowiem jest – przekonali nas o tym AUO Optronics i BOE Technology, którzy zaprezentowali w ostatnich tygodniach wyświetlacze LCD ze zintegrowanymi skanerami odcisków palców. Mało tego – drugie z ww. przedsiębiorstw zapowiedziało, że masowa produkcja tego rozwiązania rozpocznie się już pod koniec 2019 roku, ewentualnie na początku 2020 roku.

Jeden z pierwszych smartfonów ze zintegrowanym z ekranem LCD czytnikiem linii papilarnych może wprowadzić na rynek Huawei. Producent podczas konferencji Huawei Developer Conference 2019 zaprezentował prototyp urządzenia z tym rozwiązaniem na pokładzie i zapewne nie zrobił tego ot tak, bez celu. Przy okazji przypomnę, że w trakcie tego samego wydarzenia oficjalnie zapowiedziano także system HarmonyOS i interfejs EMUI 10.

Na temat wspomnianego smartfona nie wiadomo nic więcej oprócz tego, że taki sprzęt jest przygotowywany i rozwiązanie to działa, co widać na załączonym powyżej materiale. Na razie jest jednak za wcześnie, aby spekulować, do jakiej linii produktowej dołączy i – co najważniejsze – kiedy. Jeśli Huawei sięgnie po produkt BOE Technology (a może tak być, ponieważ firmy już ze sobą współpracują), możemy się spodziewać premiery urządzenia ze zintegrowanym z ekranem LCD czytnikiem linii papilarnych dopiero (najwcześniej) na przełomie 2019 i 2020 roku.

Skanery linii papilarnych zintegrowane z ekranem będą coraz powszechniejsze

Skanery linii papilarnych zintegrowane z ekranem będą coraz powszechniejsze

*Na zdjęciu tytułowym Huawei P30 Pro (pod linkiem znajdziecie jego recenzję przygotowaną przez Kasię)

Źródło: MyDrivers przez GizChina