Producent ekranów do Mate 20 Pro zapowiada panel LCD z czytnikiem linii papilarnych

Od wprowadzenia Huawei Mate 20 Pro do sprzedaży minęło już sporo czasu, ale część z Was zapewne pamięta, że model ten nie miał łatwego startu, bowiem szybko na jaw wyszły problemy z wyświetlaczem. Po małym śledztwie okazało się, że egzemplarze wolne od tej wady miały ekrany produkcji BOE Technology, dzięki czemu firma zaskarbiła sobie zaufanie użytkowników. Teraz dowiadujemy się, że wkrótce rozpocznie produkcję paneli LCD ze zintegrowanym czytnikiem linii papilarnych. To ważny moment we współczesnej historii smartfonów.

W 2019 roku inteligentne telefony coraz częściej wyposażane są w ekranowe skanery odcisków palców. W ogromnej większości są to czytniki optyczne – na razie na ultradźwiękowe zdecydował się wyłącznie Samsung w smartfonach z serii Galaxy S10. Te ostatnie są zauważalnie szybsze i dokładniejsze, a do tego zapewniają większe bezpieczeństwo, gdyż trudniej je oszukać (aczkolwiek – jak pokazała praktyka – nie jest to niemożliwe).

Wspólnym mianownikiem dla wszystkich ekranowych czytników linii papilarnych jest to, że muszą zostać one zastosowane wraz z wyświetlaczem (AM)OLED, ponieważ dzięki swojej budowie umożliwia on ich poprawne działanie. Panele tego typu są jednak drogie, dlatego rozwiązanie to spotykane jest większości w high-endach, aczkolwiek na rynku jest też kilka średniaków z nim na pokładzie (zob. Oppo RX17 Neo).

Według prognoz IHS Markit, z roku na rok na rynku pojawiać się będzie coraz więcej smartfonów z ekranowym czytnikiem linii papilarnych. Zdecydowana większość ma oferować skaner optyczny, podczas gdy mniejszość zostanie wyposażona w sensor ultradźwiękowy. W 2020 roku liczba urządzeń z tym rozwiązaniem na pokładzie może przekroczyć 450 milionów.

W ziszczeniu się prognoz IHS Markit może pomóc fakt, że wyświetlacze (AM)OLED są coraz tańsze (aczkolwiek wciąż zauważalnie droższe od paneli innego typu) oraz ogłoszona właśnie przez BOE Technology zapowiedź produkcji ekranów LCD ze zintegrowanym czytnikiem linii papilarnych. Producent potrzebuje jednak jeszcze trochę czasu, aby dopracować tę technologię, dlatego masowa produkcja rozpocznie się najwcześniej pod koniec 2019 roku lub dopiero na początku 2020 roku.

Przy okazji warto jednak przypomnieć, że BOE Technology nie będzie pierwszym producentem, który dostarczy na rynek wyświetlacze LCD mogące współpracować z ekranowym czytnikiem linii papilarnych. Niedawno podobnym rozwiązaniem pochwaliło się też AUO Optronics – firma zaprezentowała w maju 2019 roku panel LTPS o przekątnej 6 cali, rozdzielczości 2304×1080 pikseli i współczynniki dpi na poziomie 403 ppi, z którym można zintegrować skaner odcisków palców.

Wyświetlacz LTPS z ekranowym czytnikiem linii papilarnych produkcji AUO Optronics

*Na zdjęciu tytułowym Huawei P30 Pro (pod linkiem znajdziecie jego recenzję przygotowaną przez Kasię)

Źródło: cnBeta