Komisja Europejska Unia Europejska

Google nie wygrało w sądzie z UE, ale zaoszczędziło trochę pieniędzy, za które może zapłacić inną grzywnę

Sądowy spór między Unią Europejską a Google trwa. Mimo wielu prób amerykańskiemu gigantowi nie udało się wygrać trwającej od 2015 roku batalii. Google zaoszczędziło jednak trochę pieniędzy, bo sąd zmniejszył pierwotny wymiar kary. Okazuje się jednak, że zaoszczędzone w tym sporze pieniądze firma będzie mogła przeznaczyć na grzywnę od władz Korei Południowej.

O co poszło?

Sprawa między UE a Google ciągnęła się od 2015 roku. Pierwsze postanowienie sądu w tej sprawie zapadło w 2018 roku. Firma miała zapłacić karę grzywny w wysokości 4,34 mld euro (równowartość ~20,3 mld złotych) za naruszenie unijnych przepisów antymonopolowych.

Stwierdzono wówczas, że już od 2011 roku amerykański gigant nakładał nielegalne ograniczenia na producentów urządzeń i operatorów sieci komórkowych, aby umocnić swoją dominującą pozycję w ogólnym wyszukiwaniu internetowym.

Google przeglądarka wyszukiwarka logo tablet Samsung Android
fot. PhotoMIX Company / Pexels

Amerykańska firma odwołała się od wyroku z 2018 roku. Sądowa batalia zakończyła się dzisiaj rano. Europejski sąd po wydaniu decyzji stwierdził, że „w dużej mierze potwierdza” swoje orzeczenie sprzed 4 lat. Zdaniem Komisji Europejskiej system Android jest skonstruowany w taki sposób, by dać przewagę aplikacjom amerykańskiego giganta, takim jak przeglądarka internetowa Chrome czy wyszukiwarka Google.

Firma ugrała jednak w sądzie zmniejszenie grzywny – zamiast pierwotnej sumy, ma zapłacić 4,1 mld euro (19,3 mld złotych) kary.

Google się broni

Gigant z Mountain View stwierdził, że został przez sąd niesłusznie uznany za dominujący podmiot na rynku mobilnym, wskazując na swojego głównego rywala, czyli firmę Apple i jej system iOS. W swojej argumentacji firma wskazała również, że działania, które zostały podjęte, były konieczne, by system operacyjny nie został rozbity przez producentów na wiele niekompatybilnych systemów operacyjnych.

Android-logo-happy-pianki-smartfon
fot.: mammela / Pixabay

W swojej decyzji sąd odrzucił jednak zarzuty Komisji Europejskiej, że system podziału dochodów między Google a producentami stanowił nadużycia pozycji rynkowej firmy. W związku z tym grzywna została obniżona o 5%. Google może po raz kolejny odwołać się od decyzji sądu, co prawdopodobnie zrobi.

Jesteśmy rozczarowani, że sąd nie unieważnił w całości decyzji. Android stworzył większy wybór dla wszystkich, a nie mniejszy, i wspiera tysiące odnoszących sukcesy firm w Europie i na całym świecie.fragment oświadczenia rzecznika firmy

To nie jedyna kara dla firmy

Google zostało ukarane również przez Koreańską Komisję Ochrony Informacji Osobowych. Firma otrzymała 69,2 mld południowokoreańskich wonów (równowartość ~235 mln złotych) grzywny. Południowokoreański urząd nałożył ją na amerykańskiego giganta w związku oskarżeniem o nieuzyskanie zgody na zebranie informacji o użytkownikach za pośrednictwem witryn i aplikacji. Nieco mniejszą grzywnę otrzymała również Meta – 30,8 mld południowokoreańskich wonów (~105 mln złotych).

Jak nietrudno się domyślić, firma nie zgadza się z decyzją o nałożeniu kary i zapewnia, że będzie analizować pełną wersję pisemnej decyzji południowokoreańskiego urzędu.