Nowy Google Chrome w wersji beta zapewnia jeszcze więcej ciemnego motywu. Nie tylko interfejs przeglądarki obsługuje tryb Dark Mode, ale także można go włączyć dla całych stron internetowych. Zapowiada się całkiem interesująco, tym bardziej, że funkcja powinna niebawem zostać udostępniona wszystkim użytkownikom.
Ciemność zapanuje w Google Chrome
Użytkownicy przeglądarki Google na desktopie mogą już włączyć ciemny motyw. Dotyczy to zarówno wersji na Windows, jak i na macOS. Z Dark Mode można również korzystać na Androidzie. Wyraźnie widać, że wdrażanie ciemniejszych kolorów stało się jednym z głównych elementów aktualnego rozwoju przeglądarki.
Kolejnym krokiem we wprowadzaniu Dark Mode w Chrome jest obsługa CCS o nazwie „prefers-color-scheme”. Pozwala ono twórcom stron internetowych na ustawienie dodatkowego schematu kolorów, który będzie aktywowany w wybranym scenariuszu, jak przykładowo ciemny motyw włączony w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Strona po wykryciu Dark Mode może automatycznie aktywować drugi, wcześniej przygotowany zestaw kolorów. Nie, nie chodzi o siłowe wymuszenie głównego koloru. Schemat jest opracowywany przez twórców strony, co pozwala na uzyskanie atrakcyjniejszego wyglądu i lepsze dostosowanie wszystkich elementów strony.
Użytkownik nie musi nic robić. Wystarczy, że z poziomu odpowiednio skonfigurowanej przeglądarki wejdzie na stronę internetową. Oczywiście sama witryna musi zawierać implementację wcześniej wspomnianej funkcji, bowiem bez tego pozostanie w wersji podstawowej.
Added styles on https://t.co/Cafp43rXH3 for dark mode users on Safari Technology Preview 68 using prefers-color-scheme. Looking forward to seeing widespread adoption of level 5 draft media features including prefers-contrast and light-level. pic.twitter.com/U2aoDlN1zn
— Jordan Moore (@jordanmoore) November 2, 2018
Możliwość dostosowywania się schematu strony internetowej do globalnych ustawień została już wcześniej wprowadzona w Safari. Jeśli użytkownik macOS włączy ciemny motyw w ustawieniach systemu operacyjnego, to wybrane strony internetowe dostosują się do tego wyglądu. Działa to całkiem sprawnie, co możecie zobaczyć na powyższym materiale wideo.
Ciemny motyw to nowy trend na rynku oprogramowania
Ostatnio możemy zaobserwować znaczący wzrost popularności Dark Mode. Ciemny motyw wprowadzany jest do całych systemów operacyjnych – iOS 13, Android Q czy macOS Mojave, a także do wielu aplikacji, w tym przeglądarek internetowych czy komunikatorów.
Zmiany należy uznać za krok w dobrym kierunku. W końcu Dark Mode może pozytywnie wpłynąć na czas pracy urządzenia i komfort używania oprogramowania w ciemniejszych pomieszczeniach.