nadajnik stacja bazowa antena maszt
fot. ID 2999492 / Pixabay

Sprawdź, czy w Twoim mieście testowano sieć 5G

Wdrożenie sieci 5G w Polsce może się nieco opóźnić, ale nie ma czasu do stracenia, ponieważ terminy gonią coraz bardziej. Operatorzy przygotowują się do komercyjnego uruchomienia sieci piątej generacji w naszym kraju i od wielu miesięcy przeprowadzają testy tej technologii. Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował listę miast, w których się one odbywały.

Gdzie testowano sieć 5G w Polsce?

Jak informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej, w 2019 roku wydano w sumie 265 decyzji zezwalających lub przedłużających zezwolenia na prowadzenie testów technologii 5G w pasmach 2100 MHz, 3,5 GHz, 26 GHz oraz 28 GHz. W niektórych przypadkach termin upłynął, natomiast w innych operatorzy mają czas nawet do ostatnich miesięcy 2020 roku.

Jak wynika z udostępnionych przez UKE informacji, Orange zakończyło testy sieci 5G w paśmie 3,5 GHz trzech miastach: Warszawie, Lublinie i Chorzowie. Operator nadal może jednak je kontynuować w Zakopanem (w paśmie 28 GHz) – ma na to czas aż do 31 grudnia 2020 roku.

Play także testował technologię 5G w paśmie 3,5 GHz w Warszawie, a do też w Toruniu, Sokołowie Podlaskim i Grójcu. W pierwszym z ww. miast operator wypróbowuje również pasmo 26 GHz (ma na to czas do 30 czerwca 2020 roku). Oprócz tego, Play testuje 5G na częstotliwości 2100 MHz w Trójmieście (może to robić do 1 listopada bieżącego roku). Tutaj warto przypomnieć, że na początku stycznia br. uruchomił nawet tam – a dokładniej w Gdyni – komercyjną sieć piątej generacji (do końca lutego miał ją udostępnić w kolejnych 15 lokalizacjach).

T-Mobile z kolei testował 5G w trzech miastach: Krakowie, Warszawie i Katowicach (w każdym przypadku w paśmie 3,5 GHz). Zgodę od UKE otrzymał również EXATEL S.A., aczkolwiek do testów najwyraźniej nie doszło, bowiem nie uruchomiono 5G na ani jednej stacji bazowej.

Zestawienie testów sieci 5G w Polsce (źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej)

Zaskakujący jest natomiast brak Polkomtela (operatora sieci Plus) w przygotowanym przez UKE zestawieniu pozwoleń na przeprowadzenie testów 5G w Polsce (wydanych w 2019 roku), tym bardziej, że jakiś czas temu deklarował, że uruchomi je już w pierwszym kwartale 2020 roku (do czego, jak wiemy, ostatecznie nie doszło). Ostatnio jednak informował, że prace związane z wdrożeniem sieci piątej generacji są na bardzo zaawansowanym etapie. W pierwszej kolejności dostęp do 5G w paśmie 2600 MHz otrzymają mieszkańcy siedmiu polskich miast: Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia.

Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej