maszt stacja bazowa nadajnik Orange logo
fot. Pixabay

Orange Polska i Ericsson uruchomili w Warszawie testową sieć 5G

Orange deklaruje, że „to pierwsze tak duże testy 5G w Polsce”. Operator przy współpracy ze szwedzką firmą Ericsson uruchomili testową sieć 5G na warszawskiej Ochocie i Powiślu. Co jednak najważniejsze, będą ją mogli przetestować również klienci Pomarańczowego.

Orange – testy sieci 5G w Warszawie

Na testową sieć 5G w stolicy naszego kraju składa się w sumie dziewięć stacji bazowych, uzbrojonych w oprzyrządowanie wyprodukowane przez szwedzką firmę Ericsson. Swoim zasięgiem obejmują one warszawską Ochotę i Powiśle. Według deklaracji Orange, nadajniki zostały rozstawione w taki sposób, aby użytkownicy mogli się bezproblemowo przełączać między nimi bez utraty zasięgu sieci piątej generacji.

Reklama

Każda ze stacji bazowych jest podłączona łączem optycznym o przepustowości 10 Gb/s ze światłowodową siecią szkieletową Orange. Dzięki temu możliwe jest pobieranie danych z prędkością nawet 1 Gbit/s. Urządzenia tworzące testową sieć działają w oparciu o kanał 80 MHz w paśmie 3,4-3,6 GHz, udostępniony przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). To pasmo jest docelowo planowane do uruchomienia sieci 5G w Polsce.

Kiedy sieć 5G w Polsce? Czasu jest coraz mniej

Sieć 5G od Orange będą mogli przetestować również klienci

Do tej pory możliwości sieci 5G mogli sprawdzać na własnej skórze wyłącznie pracownicy operatorów. Na początku lipca Play uruchomił (prawdziwe) 5G w Toruniu i zapowiedział, że będą je mogli przetestować również „najbardziej wymagający użytkownicy” (aczkolwiek nie podał wtedy żadnych szczegółów na ten temat).

Dziś Orange złożyło podobną deklarację – operator zapowiedział, że do udziału w testach sieci 5G zostaną zaproszeni klienci, którzy będą mogli ją sprawdzić dzięki smartfonom Orange Neva Jet z modemami 5G. Jest to urządzenie produkowane specjalnie dla tego operatora, aczkolwiek prywatnie nie mogę się oprzeć wrażeniu, że bazuje ono na modelu ZTE Axon 10 Pro 5G.

Przy okazji mogę Wam zdradzić, że Orange udostępniło nam Orange Neva Jet 5G do testów, więc możecie spodziewać się sprawdzianu możliwości testowej sieci 5G od Pomarańczowego.

Sieć 5G w Orange

Źródło: Biuro Prasowe Orange Polska