Komercyjne 5G od Plusa już w I kwartale 2020 roku

Zapowiedź, którą właśnie otrzymaliśmy od sieci Plus z pewnością ucieszy mieszkańców co najmniej siedmiu polskich miast. Już w rozpoczętym kwartale będą oni mogli korzystać z dobrodziejstw sieci 5G, która lada chwila zostanie im udostępniona.

Wyścig 5G rozpoczęty

Nie tak dawno informowaliśmy o planach komercyjnego udostępnienia 5G przez operatora sieci Play, a już możemy dzielić się planami Plusa. Zgodnie z nimi mieszkańcy Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia otrzymają dostęp do najnowszej technologii w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Do uruchomiania 5G posłuży 100 wybranych stacji bazowych zlokalizowanych na terenie wymienionych miast. Wykorzystany do budowy sieci 5G sprzęt pochodzi od europejskich dostawców – Nokii i Ericssona.

Trochę techniki – 5G 2600 MHz TDD

Pod tajemniczymi skrótami kryje się technologia, dzięki której możliwe będzie udostępnienie sieci 5G w ramach już posiadanej przez operatora częstotliwości. TDD (Time Division Duplex) to możliwość realizacji transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink. W praktyce oznacza to możliwość dynamicznego zarządzania zasobami sieci w taki sposób, by odpowiednio dzielić przepustowość między pobieraniem a wysyłaniem – w zależności od zapotrzebowania w danym momencie.

W połączeniu ze stosowanymi już przez Plusa technologiami MIMO 4×4 oraz QAM256 oznacza to możliwość uzyskania prędkości przesyłu do 500 Mb/s. Warto nadmienić, że jest to pierwsze wykorzystanie technologii TDD w Polsce. Dotychczas była ona stosowana z powodzeniem w USA oraz Chinach.

To nie testy, to oddanie w pełni funkcjonalnej usługi

Jak podkreślają przedstawiciele Plusa, oddanie do komercyjnego użytkowania sieci 5G w pierwszych siedmiu miastach w Polsce nie zalicza się do żadnej fazy testowej. Mowa tutaj o gotowej, w pełni funkcjonalnej sieci gotowej dostarczyć najwyższy standard usług. Mirosław Błaszczyk, prezes zarządu operatora sieci Plus tak komentuje uruchomienie 5G:

Zawsze powtarzamy, że wolimy działać i mówić konkretnie o tym, co już robimy niż tylko opowiadać o planach czy zamierzeniach. Dzisiaj mamy dla Polaków konkretną informację – zakończyliśmy przygotowania i rozpoczynamy budowę pierwszej w Polsce sieci 5G. To już nie będą testy czy próby – będą to komercyjne usługi dostępne tak jak wszystkie inne w naszej ofercie.