Oficjalnie: Gdynia pierwszym polskim miastem z siecią 5G od Play

Dziś ogłoszono oficjalny start sieci 5G w pierwszym polskim mieście. To już nie są testy czy czasowa dostępność w kilku punktach – Play uruchamia sieć nowej generacji dla mieszkańców Gdyni i części Trójmiasta.

Gdynia ma już 5G

To oficjalne wdrożenie sieci nowej generacji w pierwszym mieście w Polsce. Od dziś najszybszy dostęp do internetu mają mieszkańcy Gdyni.

Żeby było to możliwe z technicznego i prawnego punktu widzenia, Fioletowi postarali się o zmodernizowanie ponad 100 swoich stacji bazowych. Będą one przekazywać sygnał 4G LTE oraz 5G dzięki współdzieleniu częstotliwości. Stacje będą pracować w paśmie 2100 Mhz, a kiedy zajdzie taka potrzeba, będą przełączać się na tryb 5G. Powinno to zaspokoić – przynajmniej na początku – potrzeby tych użytkowników sieci, którzy będą chcieli skorzystać z łączności nowej generacji.

W ten sposób Play przeskoczył nieco konieczność czekania na aukcję częstotliwości 5G, która powinna zakończyć się gdzieś w połowie tego roku. Do tego czasu nie może powstać żaden osobny cennik dla korzystających z szybszej sieci, więc mieszkańcy Trójmiasta są w dość uprzywilejowanej sytuacji. W ciągu kolejnych miesięcy będą mogli pobierać dane z niedostępnymi dla innych prędkościami – oczywiście dysponując odpowiednim sprzętem.

Nie oznacza to niestety, że do sieci 5G będzie miał dostęp absolutnie każdy znajdujący się w jej zasięgu. Play zamierza przekazać wybranym obiektom w Gdyni routery 5G. Podpinając się pod odpowiednie sieci Wi-Fi, będzie można skorzystać z szybkiej wymiany danych. Sieć nie określiła jeszcze, w jaki sposób będzie dokonywany wybór osób biorących udział w projekcie. Zapewniono tylko, że skorzystają na nim studenci, użytkownicy indywidualni, instytucje szkolnictwa wyższego i osoby starsze.

Jak przekazał Play podczas dzisiejszej konferencji, operator planuje otworzenie sieci 5G na podobnych zasadach (współdzielenie stacji bazowych 2100 Mhz) również w innych miastach w Polsce. Kolejne miejscowości to Toruń, Sokołów Podlaski i Grójec.

Liczymy na to, że od dziś rozwój sieci 5G, nawet w formie, którą proponuje Play, ruszy w Polsce z kopyta. Na razie są to pierwsze kroki w kierunku komercjalizacji tego standardu – ale bardzo ważne.

Jak podaje informacja prasowa sieci operatora,

„Jean Marc Harion, prezes Play, największej sieci komórkowej w Polsce oraz Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdynia podpisali dziś memorandum w obecności Minister Wandy Buk, reprezentującej Ministerstwo Cyfryzacji, dotyczące uzyskania dostępu, rozwoju i wdrożenia rozwiązań nowoczesnej technologii 5G.”

źródło: Kasia, Jakub, informacja prasowa