Kolejne polskie miasto z 5G – Play przybija piątkę z Ericssonem

Sieć Play nie zwalnia tempa. Tym razem wraz z firmą Ericsson obejmuje zasięgiem superszybkiej sieci kolejne już, po Gdyni, polskie miasto. Mapa operatora tym razem zostanie zaktualizowana o Sokołów Podlaski, gdzie firma zakończyła właśnie wdrażanie jednego ze swoich najnowocześniejszych rozwiązań.

Centralna część Sokołowa Podlaskiego pokryta zostanie zasięgiem superszybkiej sieci przesyłu danych. Jak podaje biuro prasowe Ericssona, infrastruktura jest już gotowa na komercyjne udostępnienie usługi mieszkańcom miasta.

Reklama

„Sokołów Podlaski wkracza w erę sieci piątej generacji, dzięki której opóźnienie sygnału liczone będzie w milisekundach. Jej niezawodność i szybkość – nawet do dziesięciu  razy większa niż w przypadku 4G – zapewni mieszkańcom Sokołowa powszechny dostęp do sieci o wysokiej pojemności i przepustowości, oszczędność energii, wesprze rozwój nowoczesnych usług i innowacyjnych ekosystemów w całym powiecie sokołowskim.”

 Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.

Oficjalnie: Gdynia pierwszym polskim miastem z siecią 5G od Play

Oczywiście w praktyce, mimo istniejącej już że strony operatora infrastruktury nie oznacza to, że wszyscy mieszkańcy miasta mogą korzystać już z internetu z nową prędkością. Przeszkodą jest tutaj brak obsługujących ją urządzeń końcowych takich jak np. routery. Jak podaje Play, sieć wraz ze swoim partnerem pracuje nad tym, by jej klienci jak najszybciej cieszyli się pełnią funkcji oferowanych przez 5G.

Ericsson jako dostawca 5G

Szwedzkie przedsiębiorstwo szybko zauważyło niezwykły potencjał drzemiący rozwoju szybkiej sieci danych. Marka zawarła już na świecie kilkadziesiąt umów ściśle związanych z możliwoscią rozbudowy infrastruktury niezbędnej dla nowej technologii. Obecnie firma chwali się ilością 50 000 patentów wpływających na rozwój poprzednich standardów sieci komunikacji globalnej, a także znajduje się w czołówce marek składających wnioski dotyczącej rozwiązań dla upowszechnienia 5G w Europejskim Urzędzie Patentowym.

Jak z 5G radzi sobie Play?

Według danych z końca minionego roku, ilość stacji bazowych Play wynosi 7868 – te oferują wysokie prędkości danych dla blisko połowy Polaków. Wciaż jednak nie jest to „prawdziwe 5G”. Sieć pracuje nad zwiększeniem ilości wież transmisyjnych – w 2019 zbudowano 694 nowe, oraz przystosowaniem już istniejących do obsługi najnowszej technologii.

Sokołów Podlaski to jedno z trzech miast o których Play wspominał na początku stycznia w kontekście objęcia ich obszaru szybką transmisją danych. W kolejce czekają teraz takie miejscowości jak Grójec czy Toruń.

Źródło: Ericsson