Plus GSM logo
Plus logo (źródło: Polkomtel)

Plus buduje sieć 5G w Polsce. Jeszcze chwila i będzie gotowa

Na początku tego roku Plus poinformował, że uruchomi komercyjną sieć 5G w Polsce w pierwszym kwartale 2020 roku. Operator pracuje w pocie czoła, aby dotrzymać terminu. W międzyczasie zdecydował się zdradzić, na jakim etapie aktualnie się znajduje i co jeszcze musi zrobić.

5G w sieci Plus

Operator informuje, że infrastruktura 5G została już zainstalowana na ponad 70 stacjach bazowych. A jako że docelowo ma się ona znajdować na setce, do zakończenia prac w tym aspekcie brakuje już naprawdę niewiele.

Warto przypomnieć, że Plus zagospodaruje dla sieci 5G częstotliwość 2600 MHz TDD (Grupa Polsat dysponuje na niej pasmem o szerokości 50 MHz). Operator przeprowadza już intensywne testy routerów i smartfonów, które obsłużą sieć piątej generacji na ww. częstotliwości. Jak informuje Plus, zostały one dostarczone przez „kilku czołowych producentów sprzętu”.

Zdecydowaliśmy się poinformować rynek o budowie pierwszej komercyjnej sieci 5G w momencie, kiedy nasze wewnętrzne przygotowania zostały zakończone pozytywnie. Nie braliśmy udziału w medialnych testach 5G, które nie mają znaczenia z punktu widzenia użytkowników. W odróżnieniu od wariantu współdzielenia jednego pasma 2100 MHz pomiędzy 4G i 5G w technologii Spectrum Sharing, nasza sieć będzie zapewniać dodatkową pojemność dla naszych klientów – powiedział Piotr Szymanowski, Zastępca Dyrektora Departamentu Strategii Marketingowej.

Należy bowiem wiedzieć, że wdrożenie 5G w technologii TDD w paśmie 2600 MHz różni się od 5G realizowanego w paśmie 2100 MHz w technologii Spectrum Sharing. Na ten drugi sposób zdecydował się Play, jednak według Plusa nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ wówczas stacja bazowa musi dzielić pasmo pomiędzy 4G i 5G – faktyczna pojemność sieci pozostaje taka sama, podczas gdy budowana przez Plusa infrastruktura 5G zapewnia nową, dodatkową pojemność (dodatkowy pas ruchu).

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Co ciekawe, Plus deklaruje, iż także dysponuje możliwością uruchomienia 5G w technologii Spectrum Sharing, ale ewentualne jej wykorzystanie „będzie powiązane z dostępnością na rynku sprzętów abonenckich oraz analizą realnej przydatności jej wdrożenia dla użytkowników”. Operator nie mówi więc „nie”, ale w pierwszej kolejności chce wykorzystać inne, jego zdaniem lepsze rozwiązanie.

Do budowy sieci 5G Plus wykorzystuje „rozwiązania dostarczone przez czołowych dostawców infrastruktury”. W paśmie 2600 MHz TDD będzie ona działała w standardzie Non Stand Alone (NSA). Jak podaje operator, „jedyną różnicą w porównaniu do sieci 5G, które uruchomione zostaną na częstotliwości 3400-3600 MHz, jest węższy zakres wykorzystywanego pasma”. Z drugiej strony, zapewnia ona lepsze pokrycie zasięgowe i w jej przypadku możliwe jest łączenie pasm (tj. agregacja).

Plus deklaruje, że ogłosi komercyjne udostępnienie 5G w momencie, gdy uruchomi wszystkie, odpowiednio uzbrojone stacje bazowe i w jego punktach sprzedaży będą dostępne urządzenia obsługujące sieć piątej generacji. Dzięki temu „5G Plusa będzie wtedy czymś więcej niż tymczasowym, wizerunkowym wydarzeniem medialnym”.

Źródło: informacja prasowa