Stop AI w Facebooku
(źródło: Mohamed Hassan, PxHere, CC0, modified

Sztuczna inteligencja wykorzysta dane użytkowników Facebooka w Polsce. Jak wyrazić sprzeciw?

Meta planuje wdrożenie funkcji sztucznej inteligencji na Facebooka w Polsce i już teraz powiadamia o tym użytkowników tej popularnej platformy społecznościowej. Wraz z nowymi doświadczeniami generatywnymi, opartymi o AI, wprowadzi aktualizacje zasad, które wejdą w życie już wkrótce!

Modele AI Facebooka wykorzystają nasze dane

Zalogowanie na portal Facebook może w najbliższym czasie być dla niektórych nieco zaskakujące. Użytkownicy otrzymują powiadomienia na temat aktualizacji zasad oraz planowanego wdrożenia generatywnych funkcji AI. Meta zapowiada, że najnowsze Zasady ochrony prywatności wejdą w życie już za miesiąc, a dokładniej 26 czerwca 2024 roku. Co się wtedy wydarzy?

Sztuczna inteligencja na Facebooku
(fot. Natalia Kania-Kuc | Tabletowo.pl)

Technologiczny gigant udostępni funkcje AI, jednak – jak to mówią – nie ma nic za darmo. Meta jasno zaznacza, że nasze dane zostaną kolejnym źródłem służącym do szkolenia modeli sztucznej inteligencji oraz opracowywania i ulepszania ich na podstawie prawnie uzasadnionych interesów.

Jakie dane mogą zostać wykorzystane?

Zapowiadane zasady obejmą media społecznościowe, takie jak Facebook, Messenger, Instagram, Threads, a także produkty Facebook Portal, Meta Horizon, Meta Quest, Sklepy czy też Marketplace. Meta wykorzysta udostępniane posty, komentarze, nagrania audio, zdjęcia oraz ich podpisy, zakupy, transakcje, wykorzystywane funkcje, treści, z którymi użytkownik wchodzi w interakcję i zastosowane hasztagi.

Modele nie otrzymają natomiast informacji z naszych prywatnych rozmów, które są zaszyfrowane. Dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, lub służące do kontaktu z autorem np. wpisu blogowego nie będą łączone z kontem Meta. Właściciel Facebooka wspomina też, iż może przetwarzać zdjęcia czy dane osób, które nie posiadają własnego konta na platformie, a które udostępnił inny użytkownik.

Sztuczna inteligencja firmy Meta ma korzystać z danych w sposób odpowiedzialny, korzystając m.in. z zaawansowanego procesu analizy poziomu prywatności oraz zasad etycznych, przestrzegając przy tym obowiązujących na danym terenie wymogów prawnych.

W jaki sposób zgłosić sprzeciw?

W powiadomieniu przesłanym przez Facebook zaznaczono, że użytkownik ma prawo do sprzeciwu wobec wykorzystania jego danych. Można go przesłać za pomocą formularza, który zostanie rozpatrzony zgodnie z przepisami na temat ochrony danych.

Aby wyrazić sprzeciw, należy zalogować się do portalu Facebook. W lewym dolnym rogu strony znajdziemy napis „Prywatność”, który przekierowuje użytkownika do obszernych Zasad ochrony prywatności. W górnej części okna znajdziemy „prawo do sprzeciwu”, które przeniesie nas wprost do formularza.

Opcjonalnie, jeśli chcemy przejść bezpośrednio do formularza, a jesteśmy już zalogowani w Facebooku, możemy skorzystać z tego linku.

Formularz Meta AI
(fot. Natalia Kania-Kuc | Tabletowo.pl)

W zgłoszeniu w pierwszej kolejności należy zaznaczyć kraj zamieszkania, a następnie wpisać adres e-mail oraz opisać wpływ przetwarzania danych na użytkownika. Możliwe jest również opcjonalne przekazanie dodatkowych informacji, które stanie się pomocne w sprawdzeniu zgłaszanego sprzeciwu.

Formularz Meta AI
(fot. Natalia Kania-Kuc | Tabletowo.pl)

Meta podkreśla, że mimo wyrażenia sprzeciwu, nasz wizerunek lub nasze informacje i tak mogą być nadal przetwarzane na potrzeby AI:

  • gdy pojawią się w dowolnym miejscu na obrazie udostępnionym w produktach Meta lub usługach przez osobę, która z nich korzysta;
  • zostaną wspomniane w postach lub podpisach udostępnianych przez inną osobę w produktach i usługach Meta.

Jak widać, całkowitej ucieczki od sztucznej inteligencji Facebooka nie ma. Chyba, że ktoś zdecyduje się usunąć konto na zawsze, przy czym to, co już udostępniliśmy Zuckerbergowi… Nad tym kontrolę przestaliśmy mieć w chwili wrzucania poszczególnych wpisów do sieci.