No i essa! Poznaliśmy Młodzieżowe Słowo Roku 2022

chlopiec-krzyk-mowienie-boy

źródło: sweetlouise | Pixabay

Coroczny plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku przygotowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim zakończył się i właśnie poznaliśmy jego wyniki. Najwięcej głosów tym razem zebrała essa. Jury konkursu wyróżniło również kilka innych słów. Jaki był Wasz faworyt?

Essa pokonała Twoją Starą

W nominacjach do tegorocznej edycji znalazło się dokładnie 20 słów:

Znacie wszystkie z nich? Jeśli nie, to koniecznie sprawdźcie je w naszym tekście.

W zeszłorocznej edycji konkursu wygrał śpiulkolot – tym zwycięstwem zaskoczona była przede wszystkim młodzież, ponieważ… nie było to używane przez nią słowo. W tym roku jest zupełnie inaczej – essa to powszechnie znane przez najmłodszych użytkowników języka polskiego słowo, które w tym mijającym roku było naprawdę popularne i zasłużyło na swój tytuł.

PWN tłumaczy, że zwycięskie słowo oznacza coś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani. Często występuje jako okrzyk radości lub triumfu, wykorzystywany jako ekspresja pozytywnych uczuć, a nawet pozdrowienie. Dodatkowo ma ono również swój niewerbalny odpowiednik w postaci gestu lub emotikony.

Essa – gest (źródło: martinlarrivee | Pixabay)

Słowa, które otrzymały wyróżnienie

Kapituła konkursy przyznała specjalną Nagrodę Jury wyrazowi, który również w głosowaniu internautów znalazł się blisko podium. Chodzi o odklejkę – słowo oznaczające stan, ale również osoby, które są oderwane od rzeczywistości. Dotyczy to nie tylko ich zachowania, samopoczucia, ale też oceny wypowiadanych treści. Organizatorzy plebiscytu zwracają uwagę, że „odklejka już wcześniej występowała w języku potocznym, ale przez młodzież została odkryta na nowo dzięki obecnym w slangu jednostkom z przedrostkiem od- odnoszącym się do osób, np.: odklejony, odklejus, odkleja”.

Z komunikatu PWN możemy dowiedzieć się, że dużą liczbę głosów uzyskały również słowa:

Jury konkursu wyróżniło w tym roku również trzy propozycje słowotwórcze:

Dzisiaj poznaliśmy również Oxford Word of the Year 2022. Redaktorzy słowników oksfordzkich śledzą pojawiające się w sieci słowa oraz częstotliwość ich użycia. Wśród wszystkich najczęściej używanych słów redakcja wybrała trzy, a spośród nich internauci wyłonili zwycięzcę.

Wygrał zwrot goblin mode  (tryb goblina) – oznacza on postawę wobec świata i ludzi, w której własne potrzeby i odczucia są ważniejsze od społecznych oczekiwań, może być traktowany jako synonim egoisty. Na drugim miejscu tego rankingu znalazło się Metaverse, a podium zamyka #IStandWith.

Exit mobile version