smartfony smartphones fot. Tabletowo.pl
fot. Katarzyna Pura / tabletowo.pl

Orange określa, które ze smartfonów są najbardziej ekologiczne

Jeśli podczas wyboru smartfona kierujecie się nie tylko względami finansowymi, ale także zwracacie uwagę na kwestie związane z ekologią i wpływem, jaki dany producent lub produkt wywiera na środowisko naturalne, to Orange ma opcję w sam raz dla Was.

Eco Rating w Orange

O tym, jak mocno wprowadzenie na rynek danego smartfona wpływa na środowisko naturalne, ich twórcy zwykle się nie chwalą. Wyjątkiem jest na przykład Fair Phone. To dlatego, że najczęściej po prostu nie ma czym. Fabryki potrafią wywarzać gigantyczne ilości odpadów podczas produkcji części oraz składania gotowych urządzeń. Nie wspominamy nawet o tym, z jakich źródeł pochodzą surowce, a także jak proces ich pozyskiwania lub utylizacji odciska się na naszej planecie.

Etyka postępu technologicznego jest bardzo trudnym tematem, ale jako konsumenci możemy mieć na nią pośredni wpływ, na przykład świadomie wybierając urządzenia, które w najmniejszym stopniu przyczyniają się do niszczenia środowiska naturalnego.

Ma w tym pomóc Eco Rating, czyli ujednolicony system oceny wpływu na środowisko procesu produkcji, transportu, użytkowania i utylizacji telefonu komórkowego. Rzecz działa także w Orange Polska. Występuje już u pięciu europejskich operatorów: Orange, Deutsche Telecom, Telefónica, Telia Company i Vodafone.

Jak sprawdzić Eco Rating?

W e-sklepie Orange Polska część telefonów ma widoczny wskaźnik prezentujący jego ocenę Eco Rating. Po najechaniu na etykietę pojawia się szczegółowa informacja z danymi. Im wynik jest bliższy 100, tym wyższa efektywność środowiskowa urządzenia.

Jak na razie, informacje prezentowane klientom przekazuje 17 dostawców smartfonów. W ocenie uwzględnia się 13 wskaźników środowiskowych i 6 kryteriów dotyczących efektywności surowcowej.

Metodologia Eco Rating bazuje na wiedzy branżowej i najlepszych praktykach zgromadzonych podczas wcześniejszych inicjatyw na rzecz oznaczenia produktów pod kątem ochrony środowiska.

Można więc swobodnie rozpocząć poszukiwania najbardziej ekologicznego smartfona w ofercie!