Ziemia świat world Earth globus liść ekologia
fot. geralt / Pixabay

Wkrótce dowiesz się, jak bardzo EKO jest Twój nowy smartfon

Ekologia to bardzo ważna dziedzina nauki, której nie wolno bagatelizować. Życie w 100% w zgodzie z naturą jest jednak trudne, ale można podejmować decyzje, które przyczynią się do zmniejszenia wygenerowanego śladu węglowego, szkodliwego dla środowiska. Pomagają już w tym m.in. etykiety na urządzeniach elektronicznych, a wkrótce zacznie także Eco Rating.

Eco Rating pokaże, jak bardzo EKO jest Twój nowy smartfon

Na oficjalnej stronie projektu można przeczytać, że Eco Rating ocenia wpływ całego procesu produkcji, transportu, użytkowania i utylizacji telefonów komórkowych na środowisko naturalne. Ocena ma pomóc klientom podejmować zrównoważone decyzje, a dostawców zmotywować do zredukowania wpływu ich urządzeń na środowisko. Ponadto system ten ma sprawić, że cała branża będzie bardziej transparentna i zmniejszy swój ślad węglowy.

Ocena może zawierać się w przedziale od 1 do 100. Uzyskanie 100 punktów jest jednak „bardzo trudne do osiągnięcia dla producentów”, ale im wyższy wynik, tym oczywiście lepiej. Ocena jest podzielona na kilka segmentów: trwałość, możliwość naprawy, możliwość recyklingu, efektywność klimatyczna (emisja gazów cieplarnianych podczas całego cyklu życia) i efektywne gospodarowanie zasobami (ocenia m.in. wpływ wyprodukowania urządzenia na wyczerpywanie się rzadkich surowców, takich jak złoto czy lit).

Eco Rating ocena
źródło: Eco Rating

Przy ocenianiu każdego urządzenia brane jest pod uwagę 19 różnych kryteriów, w tym m.in. też logistyka, zatem jest to wnikliwa analiza wpływu danego smartfona na środowisko – od jego produkcji i pakowanie oraz transport do sklepu, przez użytkowanie przez konsumenta, aż po utylizację.

Eco Rating zostanie wprowadzony w Europie od czerwca 2021 roku, zatem już wkrótce klienci będą mogli zobaczyć, jak bardzo ich wymarzony smartfon jest EKO. Do programu, który zainicjowała piątka europejskich operatorów (Deutsche Telekom, Orange, Telefónica, Telia Company i Vodafone), przystąpiło na tę chwilę 12 producentów smartfonów, w tym Huawei, Motorola, Nokia, OnePlus, Oppo, Samsung, TCL, Xiaomi i ZTE.

Eco Rating lista producentów partnerów
źródło: Eco Rating

Klienci w Polsce już wkrótce będą zatem mogli podejmować świadome decyzje zakupowe. Na tę chwilę nie wiadomo jednak, gdzie producenci umieszczą Eco Rating, ale powinien on być łatwo widoczny dla konsumenta.

Aktualizacja [05.11.2021]

realme poinformowało, że dołączyło do grona producentów, którzy będzie oznaczał swoje smartfony. Pierwsze smartfony marki przeszły już certyfikację Eco Rating – są to realme 8 5G (76/100) i realme 8i (80/100).

Co więcej, realme zdradziło też, że pracuje nad unikalnym, przyjaznym środowisku smartfonem, który ma szansę pojawić się w najbliższej przyszłości również w Europie.