Oto pierwszy ekran OLED 4K o proporcjach 20:1

Spokojnie, nie trafi do smartfonów

Ekrany w smartfonach robią się coraz dłuższe i przestała nas już dziwić ta tendencja. Aktualnie rekordzistami są Xperia 1, Xperia 10, Xperia 10 Plus i Motorola One Vision, ale wiemy, że drugi z ww. producentów szykuje kolejne dwa modele z podobnymi wyświetlaczami (One Action i One Pro). Tymczasem BOE Technology zaprezentowało panel o proporcjach… 20:1. Spokojnie, nie powstał on jednak z myślą o inteligentnych telefonach, ale istnieją szanse, że kiedyś się na niego natkniecie.

BOE Technology

BOE Technology coraz mocniej zaznacza swoją obecność na rynku producentów wyświetlaczy i sukcesywnie udowadnia, że chce być jednym z najbardziej liczących się. Zaufało mu już wiele firm zajmujących się produkcją ekranów – przedsiębiorstwo dostarczało m.in. panele OLED do Xiaomi Redmi Pro (pamiętacie go jeszcze?) i Huawei Mate 20 Pro (te nie zieleniały w przeciwieństwie do matryc od LG).

Wczoraj natomiast mogliście przeczytać na Tabletowo, że BOE Technology zapowiedziało rozpoczęcie produkcji wyświetlaczy LCD, z którymi można zintegrować optyczny czytnik linii papilarnych. To bardzo ważny moment w rozwoju smartfonów, bowiem aktualnie tego typu skanery (ultradźwiękowe zresztą też) mogą współpracować wyłącznie z ekranami (AM)OLED.

Producent ekranów do Mate 20 Pro zapowiada panel LCD z czytnikiem linii papilarnych

Wyświetlacz BOE Technology o proporcjach 20:1

Kolejnym godnym odnotowania wydarzeniem w historii BOE Technology jest zaprezentowanie pierwszego na świecie ekranu OLED o proporcjach 20:1. Ekran wymiary 1209×63 mm i rozdzielczość 4K, tj. 3840×160 pikseli.

Ekran BOE Technology o proporcjach 20:1

Ramki przy krótszych bokach ekranu mają szerokość 6,4 mm, natomiast przy dłuższych 5,7 mm lub 7,3 mm. Każdą z nich można więc uznać za bardzo wąską – to niewątpliwa zaleta, gdyż dzięki temu gabaryty całej konstrukcji nie są niepotrzebnie zwiększone przez obramowanie.

Ramki wokół ekranu BOE Technology o proporcjach 20:1

BOE Technology widzi wiele praktycznych zastosowań swojego nowego ekranu. Można go zamontować na przykład przy półkach sklepowych albo wykorzystać jako element infrastruktury drogowej bądź po prostu przestrzeń reklamową. Właściwie największym ograniczeniem jest pomysłowość użytkowników, gdyż wyświetlacz świetnie sprawdzi się zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz, bowiem jest odporny na różne warunki pogodowe.

Praktyczne zastosowanie ekranu o proporcjach 20:1

BOE Technology podkreśla także fakt, że ekran ten jest energooszczędny, więc jego zastosowanie nie przyczyni się do znacznego zwiększenia rachunków za prąd, nawet jeśli klient zamontuje ich kilkanaście lub kilkadziesiąt.

*Na zdjęciu tytułowym Sony Xperia 1

Źródło: anzhuo przez GizmoChina