płatności zbliżeniowe BLIKIEM PKO BP
źródło: PKO BP

BLIK zbliżeniowy dostępny dla klientów Alior Banku

BLIK zbliżeniowy powoli trafia do klientów kolejnych banków. Mogą z niego korzystać posiadacze kont w PKO BP i Banku Millennium (w ostatnim przypadku również ci, którzy mają smartfony Huawei bez Usług Mobilnych Google), a od teraz też Alior Banku.

BLIK zbliżeniowy został ogłoszony w połowie lipca 2021 roku. Odpowiedzialny za niego Polski Standard Płatności zapowiedział, że będzie w przyszłości dostępny dla klientów sześciu banków, lecz nie podał wówczas dokładnych dat jego wdrożenia. Dość szybko dostęp do niego dostali klienci Banku Millennium, a dwa miesiące później również PKO BP. Teraz do tego grona dołącza także Alior Bank.

BLIK zbliżeniowy dostępny dla klientów Alior Banku

Bank informuje, że aktualnie BLIK zbliżeniowy jest dostępny dla „części użytkowników aplikacji mobilnej Alior Mobile”. Obecnie korzysta z niej ponad 704 tysięcy klientów, jednak nie wiadomo, jak duża część może już płacić zbliżeniowo z wykorzystaniem BLIKA.

Z roku na rok popularność naszej aplikacji mobilnej rośnie. Nieustannie pracujemy nad tym, aby zapewnić jej użytkownikom jak największy komfort oraz wszechstronność. Płacenie telefonem ma być jednocześnie proste, szybkie i bezpieczne. Naturalnym krokiem jest więc udostępnienie płatności zbliżeniowych BLIK. Z nowej funkcji aktualnie może skorzystać już pierwsza grupa klientów, jednak liczba użytkowników, którym udostępnimy tę usługę będzie przez nas systematycznie powiększana.Joanna Olszewska, Dyrektor Departamentu Produktów Klienta Indywidualnego w Alior Banku

Jak korzystać z BLIKA zbliżeniowego w sklepach?

BLIK zbliżeniowy jest obsługiwany wszędzie tam, gdzie można płacić zbliżeniowo kartami Mastercard, czyli w praktyce w każdym sklepie, ponieważ w Polsce wszystkie terminale przyjmują płatności zbliżeniowe. Jego działanie nie jest jednak ograniczone do granic Polski – można korzystać z niego również za granicą, aczkolwiek obsługa płatności zbliżeniowych nie wszędzie jest tak powszechnie spotykana jak w kraju nad Wisłą. Trzeba być tego świadomym.

Aby zacząć korzystać ze zbliżeniowego BLIKA, należy najpierw go aktywować w aplikacji Alior Mobile oraz włączyć moduł NFC w smartfonie. Ponadto, ze względów bezpieczeństwa, wymagana jest aktywna blokada ekranu.

jak działa BLIK zbliżeniowy Alior Mobile Alior Bank
źródło: Alior Bank

W sklepie wystarczy poinformować sprzedawcę o zamiarze zapłacenia zbliżeniowo, a następnie odblokować smartfon i zbliżyć go do terminala. Obecnie płatności zbliżeniowe z wykorzystaniem BLIKA dostępne są jedynie dla posiadaczy urządzeń z Androidem. Warto też wspomnieć, że podczas płacenia nie jest wymagane połączenie z internetem.