płatności zbliżeniowe BLIKIEM PKO BP
źródło: PKO BP

PKO BP udostępnia klientom płatności zbliżeniowe BLIKIEM

Polski Standard Płatności oficjalnie zaanonsował płatności zbliżeniowe BLIKIEM już ponad dwa miesiące temu. Do tej pory mogli z nich korzystać jedynie klienci Banku Millennium, ale od teraz są one dostępne również dla tych osób, które mają konto w PKO Banku Polskim.

Już w momencie oficjalnej prezentacji płatności zbliżeniowych BLIKIEM Polski Standard Płatności zapowiedział, że będą one dostępne również dla klientów PKO Banku Polskiego. Nie podał jednak, od kiedy, ale nie musimy się już dłużej nad tym zastanawiać, ponieważ bank PKO poinformował dziś o wdrożeniu BLIKA zbliżeniowego.

PKO BP udostępnia pierwszym klientom płatności zbliżeniowe BLIKIEM

BLIK zbliżeniowy będzie dostępny dla każdego klienta, który posiada rachunek w PKO Banku Polskim i Inteligo z aktywną aplikacją na smartfonie z systemem Android i włączonym modułem NFC. Niestety, płatności zbliżeniowe BLIKIEM – przynajmniej na tę i najbliższą chwilę – nie są dostępne na iPhone’ach.

Płacenie zbliżeniowo BLIKIEM nie różni się zbytnio od płacenia zbliżeniowo kartą płatniczą czy smartfonem z wykorzystaniem technologii HCE – wystarczy odblokować urządzenie (blokada wymagana jest ze względów bezpieczeństwa) i zbliżyć je do terminala płatniczego.

płatności zbliżeniowe BLIKIEM PKO BP
źródło: PKO Bank Polski

Co ważne, smartfon nie musi mieć podczas płacenia dostępu do internetu. Trzeba jednak pamiętać, aby przed uregulowaniem należności poinformować kasjera o chęci zapłacenia zbliżeniowo, a nie BLIKIEM – w tym przypadku nie trzeba bowiem przepisywać sześciocyfrowego kodu na terminal, wystarczy zbliżyć urządzenie, podobnie jak kartę płatniczą.

Trzeba też wspomnieć o tym, że BLIK zbliżeniowy jest obsługiwany przez wszystkie terminale w Polsce i na świecie, które przyjmują płatności kartami Mastercard. Co więcej, w przypadku płatności zagranicą, transakcje przeliczane są „z wykorzystaniem atrakcyjnych kursów wymiany”, a na dodatek bank nie pobierze dodatkowych opłat za przewalutowanie. To mocny argument, żeby korzystać z płatności zbliżeniowych BLIKIEM na wakacjach czy podczas wyjazdów służbowych.

BLIK zbliżeniowy w PKO BP daje jeszcze jedną korzyść – klient nie musi mieć nawet wydanej karty płatniczej, aby płacić zbliżeniowo w Polsce i na całym świecie. Usługa jest w pełni bezpłatna, a cała transakcja odbywa się w bankowej aplikacji PKO IKO.