procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 processor
źródło: Qualcomm

To będzie pierwszy taki procesor Qualcomma. Co wiemy o Snapdragonie 8 Gen 4?

Chociaż Qualcomm całkiem niedawno, bo w październiku 2023 roku, zaprezentował Snapdragona 8 Gen 3, czyli swój najnowszy, flagowy procesor przeznaczony do urządzeń mobilnych, to w sieci już pojawiają się doniesienia o jego następcy. Jeśli się potwierdzą, to czeka nas niemała rewolucja. To będzie pierwszy taki chipset tego producenta.

W procesorze Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 czegoś zabraknie

Warto przypomnieć, że Snapdragon 8 Gen 3 został wyprodukowany w 4-nm procesie technologicznym i składa się z jednego rdzenia Cortex-X4 z taktowaniem na maksymalnym poziomie 3,3 GHz, pięciu wydajnych rdzeni o częstotliwości taktowania do 3,2 GHz i dwóch energooszczędnych rdzeni, które mogą rozpędzić się do 2,3 GHz. Te dwa ostatnie wykorzystywane są do najmniej obciążających CPU zadań, co ma przekładać się na teoretycznie lepszą wydajność energetyczną.

W sieci pojawiają się jednak doniesienia, że Qualcomm może niedługo zmienić taki układ rdzeni w projektowanych przez siebie procesorach. Snapdragon 8 Gen 4 może przynieść w tym zakresie naprawdę sporą zmianę. Według informacji zawartych we wpisie renomowanego informatora Digital Chat Station na platformie Weibo, nadchodzący, flagowy procesor Qualcomma, przeznaczony do topowych smartfonów i tabletów z Androidem, zostanie całkowicie pozbawiony energooszczędnych rdzeni.

Doniesienia mówią także o tym, że procesor zostanie wytworzony w 3-nm procesie technologicznym. Ma składać się z dwóch wysokowydajnych rdzeni „Phoenix L” oraz sześciu rdzeni „Phoenix M” o średniej wydajności. Rezygnacja z rdzeni o najniższym taktowaniu zdaje się być naturalnym krokiem w rozwoju chipsetów, ponieważ rozpoczynając od Snapdragona 8 Gen 2 liczba energooszczędnych rdzeni zaczęła się zmniejszać. Warto zauważyć także, że konkurencyjny Dimensity 9300 został przez producenta pozbawiony tego rodzaju rdzeni.

Co oznacza to dla użytkowników?

Rezygnacja z energooszczędnych rdzeni w nadchodzącym procesorze będzie dla osób korzystających z urządzeń mobilnych oznaczać przede wszystkim wzrost wydajności wielordzeniowej. Potwierdza to swoim postem na platformie X informator o nicku @Tech_Reve. Według niego wyniki testów Snapdragona 8 Gen 4 z układem graficznym Adreno 830 są naprawdę obiecujące.

W benchmarku 3DMark Wild Life Extreme GPU uzyskało 7200 punktów, co jest wynikiem lepszym o 10% niż rezultat GPU w Apple M2. Z kolei w teście Geekbench 5 chipset uzyskał wyniki wyższy niż 2000 punktów dla Single-core i 8600 punktów dla testów Multi-core. Geekbench 6 wskazał z kolei wyniki: Single-core wyższe niż 2800 punktów, a w teście Multi-core ponad 10000 punktów.

Premiery SoC Qualcomm Snapdragon Gen 4 spodziewamy się w ostatnim kwartale 2024 roku.