Apple Wallet
(źródło: Apple)

Alternatywa dla Apple Wallet jest już gotowa do wejścia na europejski rynek. Jest jednak „małe ale”

Apple Wallet będzie miał konkurentów na iPhone’ach. Pierwszym z nich może być brytyjski Curve, który czeka, aż gigant Apple dostosuje interfejs i oprogramowanie do wymogów Unii Europejskiej.

Płatności zbliżeniowe na iPhone’ach

Na iPhone’y ma nadejść spora konkurencja dla Apple Wallet, czyli cyfrowego portfela, w którym możemy zgromadzić wszelkie karty bankowe czy lojalnościowe. Z pomocą tej wygodnej aplikacji mamy możliwość skanowania kodów kreskowych poszczególnych sklepów i – co najważniejsze – dokonywania płatności zbliżeniowych.

Apple Wallet
(źródło: Apple)

Okazuje się, że na iPhone’y może nadejść nowy system, opracowany przez brytyjską firmę Curve. Aplikacja miałaby pojawić się na urządzeniach z iOS należących do europejskich użytkowników. Będzie to możliwe, jeśli „jabłkowa” marka spełni wymagania unijne, które zezwolą konkurencyjnym przedsiębiorstwom korzystanie z NFC.

Nowe regulacje zmusiły Apple do otworzenia drzwi rywalom. Firma musi dostosować się do przepisów i między innymi wesprzeć konkurencyjne systemy płatności zbliżeniowych. Na ten moment technologiczny gigant z Cupertino pracuje nad wdrożeniem interfejsów API, które pozwolą innym przedsiębiorstwom korzystać z funkcji NFC.

Alternatywa dla Apple Wallet

Jak wynika z informacji przekazanych przez The Times, Curve może udostępnić swój własny portfel na iPhone’ach praktycznie od razu, gdy gigant zakończy prace nad dostosowaniem oprogramowania. Rzecznik brytyjskiego fintechu – Shachar Bialick – ogłosił, że nowa aplikacja na iOS będzie korzystniejsza dla banków. Zaznaczył, że rozwiązanie to pomoże im zaoszczędzić nawet „miliony euro”.

Curve nie jest szczególnie popularny (przynajmniej póki co) – liczba jego klientów to około 4 milionów osób. Jednocześnie nie jest jedyną firmą, która prężnie działa, aby wprowadzić swoje systemy płatności na iPhone’y. Prace prowadzi także nordycki fintech Vipps MobilePay.

Apple Pay
(źródło: Apple)

Choć regulacje Unii Europejskiej nie pozostawiły Apple zbyt dużego wyboru, okazuje się, że firma nadal nieco utrudnia otworzenie drogi rywalom do wejścia w świat iOS. Marka prawdopodobnie chce zniechęcić użytkowników do konkurencyjnych rozwiązań. Europejski Bank Centralny zdążył złożyć już skargę na ręce Komisji Europejskiej. W dokumencie stwierdzono, że gigant z Cupertino ogranicza rywalom wykorzystanie systemu zabezpieczającego płatności zbliżeniowe NFC o nazwie Secure Element. Tego typu przeszkody mają negatywnie wpływać na sposób działania konkurencyjnych platform.