girl dziewczyna majtki lizak nudes
fot. Rodolfo Clix / Pexels

Apple chce chronić najmłodszych przed nudesami

Apple planuje wprowadzić kolejną funkcję, która w założeniach ma podnieść poziom bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników iPhone’ów. W iOS pojawi się rozwiązanie, które ma chronić przed nieodpowiednimi zdjęciami.

Ostrzeżenia przed nagimi zdjęciami

Apple zapewnia w swoich produktach szereg rozwiązań, które pomagają rodzicom dbać o bezpieczeństwo i prywatność dzieci. Oczywiście wśród najmłodszych niektóre z nich wywołują bunt, ale należy mieć na uwadze, że często są pożądane przez opiekunów, słusznie chcących mieć większą kontrolę nad tym, co dzieje się na smartfonie lub innym urządzeniu używanym przez dziecko.

Wraz z iOS 15.2 wprowadzona zostanie kolejna funkcja, która tym razem zadba o ochronę przed nieodpowiednimi multimediami przesyłanymi w aplikacji Wiadomości. Osoby niepełnoletnie będą bowiem otrzymywać powiadomienia, gdy spróbują wysłać lub otworzyć wiadomości z intymnymi zdjęciami.

Zdjęcie, która przez algorytmy zostanie oznaczone jako nieodpowiednie, będzie rozmazane. Użytkownik będzie mógł jednak je zobaczyć, gdy mimo ostrzeżeń postanowi je wyświetlić. Oznacza to, że chociażby nudesy nie będą całkowicie blokowane, a wyłącznie dostęp do nich zostanie trochę utrudniony. Warto zauważyć, że podobną funkcję oferuje już Facebook, który także wstępnie ukrywa treści zgodne z regulaminem, ale mogące wywołać negatywne emocje u części osób.

Prywatność jest kluczowa

Nie będzie chyba żadnym zaskoczeniem, że Apple, projektując tę nowość w iOS 15.2, postawiło na prywatność. Firma Tima Cooka jest bowiem znana z relatywnie zdrowego podejścia do danych użytkowników.

smartfon Apple iPhone 13 Pro smartphone
iPhone 13 Pro (fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

Po pierwsze, rozwiązanie wymaga aktywacji przez rodziców w ramach Family Sharing. Po drugie, ostrzeżenia będą wysłana wyłącznie do użytkownika iPhone’a. Rodzic nie dowie się, że dziecko próbowało wysłać lub otrzymało nieodpowiednie treści, aczkolwiek system poprosi młodą osobę o kontakt z opiekunem. Po trzecie, Apple nie będzie miało podglądu do przesyłanych materiałów – wszystkie wiadomości są szyfrowane end-to-end.

Docelowo funkcja ma trafić także do iPadOS i macOS, aczkolwiek nie poznaliśmy dokładnych terminów. Sam iOS 15.2 pozostaje obecnie w fazie testów, ale już niebawem powinien zostać udostępniony na wszystkich wspieranych iPhone’ach.