(fot. gov.pl)

4 miliony kierowców ma już w swoich smartfonach mPrawo Jazdy

To już rok, odkąd podczas podróży samochodem, kierowcy nie muszą wozić ze sobą prawa jazdy. Zamiast tego, można przechowywać cyfrową wersję dokumentu w aplikacji mObywatel. Z takiej możliwości korzystają już miliony Polaków.

Rok mPrawa jazdy w aplikacji mObywatel

W połowie marca na stronie Cyfryzacji KPRM można było przeczytać wiadomość o przekroczeniu liczby miliona użytkowników sekcji mPrawo Jazdy w aplikacji mObywatel. W ostatnich miesiącach te statystyki znacznie się poprawiły. Z możliwości przechowywania prawa jazdy w cyfrowej wersji korzysta teraz prawie 4 miliony osób – dokładnie 3949826. Każdego dnia do tego grona dołącza kolejne 10 tysięcy.

Niektórzy zastanawiają się, dlaczego mPrawo Jazdy czasem różni się od fizycznego dokumentu. Otóż mPrawo Jazdy korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w Centralnej Ewidencji Kierowców. Dlatego w niektórych wypadkach, inne może być zdjęcie. W aplikacji pobierane jest z mObywatela, czyli będzie takie, jakie mamy w dowodzie osobistym.

Oprócz tego w numerze dokumentu nie znajdziemy ukośników, bo tak dane są zapisane w rejestrze, z którego mPrawo jazdy jest pobierane. Ponadto, cyfrowy dokument prezentuje kody ograniczeń i uprawnień bez informacji dodatkowych. Trzeba jednak pamiętać, że mPrawo Jazdy nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy. Pełni funkcję odzwierciedlenia danych zawartych w fizycznym dokumencie.

Jak pobrać mPrawo Jazdy na smartfon?

Wystarczy mieć aplikację mObywatel. Pobierzemy ją ze sklepu Google Play lub App Store. Do tego musimy dysponować profilem zaufanym. Można go założyć przez internet. Żeby aktywować moduł mPrawa Jazdy, najpierw należy dodać dokument dowodu osobistego. Potem, korzystając z funkcji „Dodaj dokument”, w podobny sposób „ściągniemy” na smartfon swoje prawo jazdy.

mPrawo Jazdy może być przydatne przy wypożyczaniu samochodu, potwierdzaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów, przy zakupie ubezpieczenia, podczas kontroli drogowej lub podczas kolizji, kiedy okazujemy uprawnienia innemu kierowcy bez wzywania policji.

Oprócz tego, w mObywatelu można przechowywać cyfrowe wersje innych dokumentów, na przykład mieć dostęp do danych z dowodu rejestracyjnego naszego pojazdu lub wyświetlać certyfikat COVID-19.