Apple MacBook Pro notch
MacBook Pro 16 (fot. Apple)

Smutne wieści: nie uciekniemy przed notchem w tabletach

Tablety wydawały się dotąd rządzić swoimi prawami. Podczas gdy ramki wokół ekranów smartfonów już od dawna są zmniejszane do granic możliwości, tablety wciąż straszą ogromnymi przestrzeniami nad i pod wyświetlaczami. Teraz przejmują jedną z najgorszych cech swoich mniejszych braci – notche!

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra będzie skrzywdzony

Nieprawdopodobne, jak wielki wpływ na branżę elektroniki użytkowej ma Apple. Nawet w sytuacji, gdy jakieś rozwiązanie jest po prostu brzydkie, firma ta niemalże hipnotyzuje projektantów siedzących za biurkami konkurencyjnych korporacji, przez co idą oni tymi samymi ścieżkami designu.

Przyszłoroczny MacBook może przyczynić się do jeszcze większych wzrostów w segmencie laptopów dla Apple
Notch w MacBooku Pro to jakaś pomyłka

Jednym z przykładów takiego podejścia jest niesławny notch, czyli wycięcie w ekranie na kamerę przednią. O ile w wypadku sprzętów Apple taki kształt wyświetlacza ma jeszcze jakiś sens (choć nie zawsze), to zwykle w sprzętach innych marek notch jest niczym innym jak tylko leniwym kopiowaniem sprzętu z logo nadgryzionego jabłka.

Pół biedy, gdyby ten paskudny element ograniczał się do urządzeń tego samego typu. Wszak smartfony na Androidzie bardzo rzadko korzystają z notchy, a zamiast tego preferuje się otwory na aparat. Teraz jednak ten trend „zaraża” tablety.

W sieci pojawiły się grafiki prezentujące wygląd nadchodzących modeli Samsung Galaxy Tab S8 w trzech odmianach: podstawowej, Plus i Ultra. Przynajmniej w jednej z nich można dostrzec notcha na parę przednich kamer do połączeń wideo. Straszne.

Położenie kamery zależne od wersji tabletu

Oczywiście różnic między poszczególnymi edycjami Galaxy Tab S8 będzie więcej, ale najbardziej w oczy będzie rzucać się notch w wersji Galaxy Tab S8 Ultra. Opcja Plus najwyraźniej uniknie tego losu, jednak wciąż tablet ten zyska dwie kamery – na górnej i bocznej krawędzi. W podstawowym modelu trzeba będzie zadowolić się pojedynczym oczkiem aparatu przedniego.

Specyfikacja urządzeń nie jest potwierdzona, ale dotychczasowe informacje sugerowały wykorzystanie blisko 15-calowego ekranu z odświeżaniem 120 Hz oraz topowego procesora Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 – przynajmniej w najwyższej opcji. Pojemności baterii, w zależności od wersji, będą legitymować się wartościami 8000 mAh, 1090 mAh lub 11500 mAh.

Ciekawe, czy podczas premiery Samsung jakkolwiek odniesie się do „potrzeby” zastosowania notcha w tablecie na Androidzie. Chciałbym to zobaczyć.