laptop-google-otwarta-przegladarka-stol
źródło: pixabay.com

Będziesz miał ochotę przestać korzystać z Google, jak zobaczysz to wideo

Dyskusja na temat tego, jak dużo informacji wysyłają nasze komputery do Google, nie ustaje od kilku lat. Nic w tym dziwnego – w końcu amerykański gigant słynie z przetwarzania ogromnych ilości danych i dostosowywania treści do nich. Teraz twórca PowerDNS stworzył aplikację, która informuje za każdym razem, gdy urządzenie wysyła dane do Google.

Przetwarzanie danych przez wielkie firmy

Już od wielu lat wielkie korporacje wykorzystują dane, które zbierają za nie m.in. przeglądarki, a następnie przetwarzają je w różnych celach. Jednym z takich przykładów jest wykorzystanie pozyskanych informacji do Google Ads. Ludzie cenią sobie prywatność, ale korzystając z narzędzi takich firm muszą się liczyć z tym, że pewne informacje o nich i ich działaniach w sieci będą wysyłane w celu przetwarzania.

Jakie dane może pobierać od użytkowników Google?

  • działanie przeglądarki,
  • wyszukiwane rzeczy,
  • informacje dotyczące poczty (Gmail) oraz innych usług oferowanych przez amerykańską firmę.
grafika-google-przegladarka-wyszukiwarka-szare-tlo
źródło: pixabay.com

Aplikacja ostrzegająca o wysyłaniu danych

Googerteller to aplikacja, która informuje za każdym razem, gdy komputer wysyła dane do amerykańskiej firmy. Program został opracowany przez Berta Huberta, twórcy m.in. PowerDNS. Googerteller powstał po to, żeby zrozumieć, jakie dane i kiedy są one wysyłane na zewnętrzne serwery.

Działanie tego programu jest proste, ponieważ wydaje on sygnał dźwiękowy w momencie, gdy komputer połączy się z adresem IP od amerykańskiej firmy. Pobrać go możesz w tym miejscu za darmo, ale musisz mieć system oparty na Linuksie. Ostatnie słowa z załączonego poniżej tweeta dają jednak nadzieję, że być może wkrótce zobaczymy też wersję na Windowsa, tym bardziej, że pojawiają się głosy o działaniu programu na macOS.

W dobie masowego przetwarzania danych przez wielkie korporacje, takie programy pozwalają lepiej poznać algorytmy i mechanizmy, a także dowiedzieć się więcej o tym, jak amerykańska firma śledzi użytkowników. Googerteller nie zablokuje jednak dostarczania danych i obecnie swoje funkcje ogranicza jedynie do wysyłania sygnału dźwiękowego. Niektórzy mogą być jednak zaskoczeni, jak często się to dzieje.