Huawei Mate X (fot. @HuaweiMobile)

Huawei: za dwa lata składane smartfony będą tańsze o połowę lub nawet więcej

Składane smartfony na razie traktowane są jako ciekawostka, lecz w przyszłości mogą zacząć wypierać „klasyczne” inteligentne telefony. Taki scenariusz jest możliwy, ponieważ według Huawei za dwa lata ich cena spadnie o połowę lub nawet więcej.

Obecnie składane smartfony – jak wszystko, co dopiero trafia na rynek – są horrendalnie drogie. Samsung Galaxy Fold ma kosztować (w Europie) 2000 euro, a Huawei Mate X 2299 euro – to co najmniej dwa razy więcej niż najnowsze flagowce obu marek.

CEO działu urządzeń konsumenckich Huawei, Richard Yu, nie ukrywa, że na tak wysoką cenę składanego smartfona składa się wiele czynników, m.in. bardzo wysokie koszty produkcji. Z czasem te ostatnie powinny jednak się zmniejszać, co pozwoli sukcesywnie obniżać ceny tego typu konstrukcji.

Huawei Mate X (fot. @HuaweiMobile)

Zdaniem Richarda Yu, już za dwa lata składane smartfony mogą kosztować tyle, ile obecne flagowce, czyli ~1000 euro. Jeśli tak się rzeczywiście stanie, to klienci przestaną traktować je jako ciekawostkę, ponieważ będzie sobie mogło na nie pozwolić znacznie więcej osób.

Richard Yu nie wyklucza, że za dwa lata połowa flagowców Huawei będzie się składać, chociaż na razie oczywiście jest za wcześnie, aby uznać to za wiążącą deklarację. CEO działu urządzeń konsumenckich nie ukrywa jednak, że uwielbia korzystać z Huawei Mate X, ponieważ doskonale sprawdza się jako narzędzie do pracy (do pozostałych zastosowań ma flagowego P30 Pro, który może pochwalić się świetnym aparatem).

Richard Yu przy okazji zdradził też, że Huawei ma w planach stworzyć mniejszy składany smartfon, który (wstępnie) mógłby być wielkości połowy Huawei P30 Pro. Niewykluczone, że producent przygotuje więc coś podobnego do składanej Motoroli RAZR.

Jednocześnie nie ma się co spodziewać, że składane smartfony całkowicie wyprą „klasyczne” inteligentne telefony, a przynajmniej nie w dającej się przewidzieć przyszłości. Mimo wszystko zapowiada się ona naprawdę interesująco i czekam z niecierpliwością, co przygotuje zarówno Huawei, jak i inni producenci (szczególnie czekam na składaną Motorolę RAZR).

Polecamy również:

Poznaliśmy część specyfikacji składanego smartfona Motoroli – nie jest tak dobra, jak parametry Galaxy Fold i Mate X

*na grafice tytułowej Huawei Mate X

Źródło: GSMArena