Tak wygląda Android Q z włączonym ciemnym motywem. Przyzwyczajajmy się do ciemności

Wczesne wersje Androida Q krążą już po sieci. Wśród zmian, które ma zapewnić ten system, jedna jest już jasna. A dokładniej – ciemna, bo to właśnie tryb nocny będzie jedną z ważniejszych modyfikacji względem wszechobecnej bieli domyślnego motywu Androida od czasów Lillipopa.

Niektórzy członkowie forum XDA Developers mieli już okazję pobawić się bardzo wczesną wersją Androida Q, z łatkami bezpieczeństwa datowanymi na luty 2019 roku (to dopiero nazywa się system przyszłości!).

Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą jest opcja włączenia trybu ciemnego z poziomu systemu. Oprócz manualnego przełącznika, będzie można też rozkazać Androidowi, by zmieniał motyw wraz z zapadnięciem zmroku.

Oprócz podmiany wszystkich elementów interfejsu tak, by był przyjazny oczom, kiedy wokół dominuje ciemność, Android Q zajmie się również ulepszeniem ochrony prywatności.

Teraz dostęp do danych lokalizacji będzie można przydzielić aplikacjom tylko na czas ich działania, tak jak ma to miejsce w iOS. W sekcji ustawień apek znajdziemy informację, którym aplikacjom udzieliliśmy najwięcej zgód, i które z nich najbardziej intensywnie z tych uprawnień korzystają.

W ogóle cały ekran informacji o aplikacjach został przeprojektowany, zgodnie z zasadami nowego Material Design. Ściślej zintegrowano go także z sekcją „cyfrowego dobrego samopoczucia” pilnującego, byśmy nie przesiadywali przed ekranem zbyt dużo czasu.

Pojawiły się także ustawienia wyświetlania powiadomień na głównym ekranie wraz z możliwością zdecydowania, jak dużo czasu system ma nam dać na szybką odpowiedź.

Skoro programiści mają już dostęp do wczesnych wersji Androida Q, to spodziewamy się, że w najbliższych tygodniach dowiemy się jeszcze więcej szczegółów dotyczących tego, jakich nowości możemy spodziewać się po tym systemie Google. Dziwnie się o tym czyta, zwłaszcza, że niektórzy dopiero dostali aktualizacje do Androida 9.0 Pie, a tu powoli zza rogu wychyla się jego następca.

 

źródło: XDA Developers przez 9to5google
zdjęcie główne: TechDroider