Google Android 11
Android 11 Developer Preview (źródło: Android Developers)

Android 11 Beta 3 to ostatni krok przed udostępnieniem wersji stabilnej nowego Androida

Android 11 jest testowany przez Google, deweloperów i fanów Androida już od blisko pół roku – w lutym udostępniono pierwszy Developer Preview, natomiast w czerwcu pierwszą betę. Dziś gigant z Mountain View wypuścił Android 11 Beta 3, która jest ostatnim krokiem przed premierą wersji stabilnej – a spodziewamy się jej już wkrótce.

Prace nad Androidem 11 trwają już wiele miesięcy

Z jednej strony Android 11 powinien być najbardziej dopracowanym systemem operacyjnym w historii Google, ponieważ Amerykanie udostępnili tyle wersji testowych, że już trudno je wszystkie zliczyć – no dobra, serwis Android Authority doliczył się w sumie ośmiu. Było ich jednak znacznie więcej niż się spodziewaliśmy, a każda kolejna (z grona tych niezapowiedzianych) nas tak samo zaskakiwała.

Z drugiej jednak, w trakcie prac nad Androidem 11 wybuchła globalna pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 i COVID-19, która pokrzyżowała plany Google. To właśnie przez nią w połowie zmieniono harmonogram i opóźniono wydanie pierwszej bety (z maja na czerwiec).

Android 11 Red Velvet Cake
Wiecie, że Android 11 nosi wewnętrzne oznaczenie kodowe „Red Velvet Cake”?

Google udostępnia Android 11 Beta 3

Jednocześnie, mimo opóźnień, oficjalne udostępnienie wersji stabilnej Androida 11 planowane jest na trzeci kwartał 2020 roku, który przypada na okres od lipca do września. Aktualnie jesteśmy prawie w połowie, więc Google ma jeszcze trochę czasu na doszlifowanie najnowszego wydania systemu operacyjnego, sygnowanego Zielonym Robotem.

Ostatnim krokiem przed jego udostępnieniem jest Android 11 Beta 3, o ile za chwilę nie pojawi się jeszcze Beta 3.5, co wydaje się bardzo prawdopodobne. To jednak czas na finalne szlify, ponieważ już przy drugiej becie Google ogłosiło stabilność platformy. Amerykanie informują, że wersja ta jest odpowiednia do programowania, testowania i ogólnego użytku, ale mimo wszystko Android 11 wciąż jest w fazie rozwoju, więc system i aplikacje mogą nie zawsze działać zgodnie z oczekiwaniami.

Jako że platforma jest prawie gotowa, Android 11 Beta 3 nie przynosi znaczących zmian, widocznych gołych okiem. Właściwie najważniejszą jest brak konieczności ręcznego włączania usług lokalizacyjnych przy korzystaniu z aplikacji wykorzystujących API Exposure Notifications (zawiera je m.in. ProteGO Safe) – system zrobi to sam, ale jednocześnie nie da dostępu do zebranych danych innym programom.

Kiedy wydanie wersji stabilnej Androida 11?

Google nie zadeklarowało, kiedy udostępni finalne wydanie nowego Androida, ale przy okazji wypuszczenia drugiej bety pojawiły się informacje, że planowane jest to na 8 września 2020 roku. Nie wiadomo jednak, czy Amerykanie dotrzymają tego terminu.