Google Android 11
Android 11 Developer Preview (źródło: Android Developers)

Jest Android 11 Beta 2 i data oficjalnej premiery wersji finalnej

Przynajmniej dla Pixeli

Prace nad następcą Androida 10 nie idą tak, jak pierwotnie zakładało Google. Gigant z Mountain View sukcesywnie jednak przybliża się do udostępniania wersji finalnej. Znamy jej (zakładaną) datę, a tymczasem wydano Android 11 Beta 2. Ta wersja oprogramowania sygnowanego Zielonym Robotem jest szalenie istotna z punktu widzenia deweloperów.

Google udostępnia Android 11 Beta 2

Harmonogram udostępniania kolejnych wersji testowych nowego systemu operacyjnego od Google uległ zmianie – gigant z Mountain View nieoczekiwanie dołożył Developer Preview 4, a wydanie pierwszej bety zostało przesunięte z maja na czerwiec.

W związku z powyższym automatycznie zmienił się termin udostępnienia Android 11 Beta 2 – zamiast w czerwcu, pojawiła się ona dopiero teraz. Jak podkreśla Google, jest to „kamień milowy stabilności platformy”, ponieważ przynosi ostateczne zachowania systemu.

Jest to szalenie istotne dla deweloperów, bowiem dzięki temu mogą oni wkroczyć w końcową fazę testowania swoich aplikacji, zestawów SDK i bibliotek oraz wydać kompatybilne wersje. Mają też ostatnie chwile, aby zoptymalizować działanie swoich programów na Androidzie 11.

Android 11 timeline
Android 11 – harmonogram udostępniania kolejnych wydań testowych i wersji finalnej (źródło: Android Developers)

Android 11 – data premiery

Jak zauważył serwis xda-developers, na kanale Google Developers w serwisie YouTube udostępniono materiał, zrealizowany z okazji wydarzenia „Hey Google” Smart Home Summit.

Nie byłoby w tym nic szczególnie interesującego, gdyby nie fakt, że w jego trakcie na jednym ze slajdów pojawiła się checklista dla deweloperów przed premierą Androida 11 dnia 8 września 2020 roku.

Android 11 - zakładana data premiery
Android 11 – data premiery. System (najprawdopodobniej) zostanie udostępniony 8 września 2020 roku (źródło: Google Developers)

Trudno powiedzieć, czy to celowe działanie, czy niedopatrzenie, bowiem na portalu Android Developers, w sekcji poświęconej Androidowi 11, na próżno szukać informacji o dacie premiery finalnej wersji nowego wydania systemu sygnowanego Zielonym Robotem.

Należy jednak brać pod uwagę możliwość przesunięcia premiery, bowiem w przypadku tej wersji Androida zdarzają się one wyjątkowo często (jak nie przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 i COVID-19, to przez zamieszki wywołane tragiczną śmiercią George’a Floyda).

Jednocześnie Google wciąż utrzymuje, że udostępni finalną wersję Androida 11 w trzecim kwartale 2020 roku, który już się rozpoczął. Nadal jest zatem prawdopodobne, że gigant z Mountain View wyrobi się z tym do końca września.

Polecamy również: