Google Android 11
Android 11 Developer Preview (źródło: Android Developers)

Google udostępniło Android 11 Developer Preview 1. Co nowego w Androidzie 11?

Mówi się, że nic nie dzieje się bez przyczyny. W miniony czwartek Google opublikowało stronę poświęconą Developer Preview Androida 11. Dostaliśmy tym samym sygnał, że pierwsza wersja oprogramowania dla deweloperów może zostać wkrótce udostępniona i tak się właśnie stało – jest ona już możliwa do pobrania dla zainteresowanych.

Android 11 Developer Preview 1 – kto może pobrać?

Pierwszą wersję poglądową Androida 11 dla deweloperów można pobrać na smartfony Google Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel 3, Pixel 3 XL, Pixel 3a, Pixel 3a XL, Pixel 4 i Pixel 4 XL. Jak widać, na liście nie ma Pixeli pierwszej generacji, ale wynika to z faktu, że wsparcie dla nich już się zakończyło i nie otrzymają one aktualizacji do nadchodzącego wydania Zielonego Robota.

Obrazy systemu można pobrać ze strony Android Developers, aczkolwiek Google podkreśla, że Android 11 Developer Preview 1, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony wyłącznie dla deweloperów i nie nadaje się do codziennego użytkowania. Co prawda najczęściej użytkownicy smartfonów Pixel to ogromni fani Androida, lecz mimo wszystko warto wstrzymać się do udostępnienia bardziej stabilnej bety.

Android 11 – kiedy kolejne wydania testowe?

Google opublikowało harmonogram udostępniania kolejnych wersji przedpremierowych, dzięki czemu wiemy, że Android 11 Developer Preview 2 pojawi się w marcu, a trzeci w kwietniu. Gigant z Mountain View zaplanował też trzy wydania beta: pierwsze zostanie opublikowane w maju (Amerykanie prawdopodobnie zaanonsują je podczas konferencji Google I/O 2020, która rozpoczyna się 14 maja 2020 roku), drugie na początku czerwca, a trzecie na początku trzeciego kwartału bieżącego roku. Z kolei pod jego koniec powinna być gotowa wersja finalna Androida 11 (dla przypomnienia, Android 10 zadebiutował 3 września 2019 roku).

Android 11 – harmonogram udostępniania kolejnych wersji przedpremierowych (źródło: Android Developers)

Android 11 – co nowego?

Google przy okazji ujawniło, jakie nowe funkcje pojawią się w Androidzie 11. Mają to być m.in. „data access auditing”, czyli raporty na temat tego, w jakim zakresie dana aplikacja korzysta z danych użytkownika, możliwość dodania multimediów (na przykład zdjęć i filmów) do szybkich odpowiedzi i wsparcie dla zapisywania fotografii w formacie RAW w aplikacji aparatu. Kolejne wydanie Zielonego Robota ma lepiej radzić sobie również z obsługą ekranów z otworami i „wodospadowymi” wyświetlaczami. Z pełną listą nowości możecie zapoznać się we wpisie na blogu Google.

Źródło: Android Developers, Google