ProteGO Safe app
Aplikacja ProteGO Safe (źródło: Ministerstwo Cyfryzacji)

Ministerstwo Cyfryzacji udostępnia nową wersję aplikacji ProteGO Safe z API Apple i Google

Ponad miesiąc temu, 20 kwietnia 2020 roku, Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło aplikację ProteGO Safe, która ma pomóc w walce z koronawirusem SARS-CoV-2. Dziś poinformowano o ważnej aktualizacji tego programu – zdecydowano się bowiem na wdrożenie technologii Exposure Notifications, którą stworzyły wspólnie Apple i Google.

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 wciąż trwa

Momentami można zapomnieć, że w Polsce nadal trwa epidemia koronawirusa SARS-CoV-2. W przestrzeni publicznej nie ma już obowiązku noszenia maseczek, a tylko w obiektach zamkniętych, jak kościoły czy sklepy. Mieszkańcy Polski ponownie mogą też chodzić do restauracji i klubów fitness, choć wszędzie trzeba zachować tzw. bezpieczny dystans społeczny. Ta „nowa normalność” znacząco różni się od tej sprzed epidemii, lecz większość osób stara się funkcjonować tak, jak w przeszłości.

Nie można jednak zapominać, że koronawirus SARS-CoV-2 wraz z chorobą COVID-19 wciąż stanowią realne i poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. I to w każdym wieku, nie tylko podeszłym, nawet jeśli faktem jest, że to seniorzy są w grupie największego ryzyka, szczególnie że najczęściej mają tzw. choroby współistniejące.

Aplikacja ProteGO Safe ma pomóc w walce z koronawirusem SARS-CoV-2

20 maja 2020 roku Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło aplikację ProteGO Safe, którą stworzono po to, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 i choroby COVID-19. Program wykorzystuje technologię Bluetooth w smartfonie, który za jego pośrednictwem komunikuje się bezprzewodowo z napotkanymi smart-telefonami i zapisuje wszystkie kontakty z ostatnich 14 dni.

Jeśli w ciągu tych dwóch tygodni któryś z użytkowników (sam) odnotuje w aplikacji ProteGO Safe, że zaraził się koronawirusem, na wszystkich napotkanych w tym okresie smartfonach pojawi się powiadomienie, że jego właściciel miał kontakt z osobą zakażoną i on również mógł złapać SARS-CoV-2. Nie dowie się on jednak, od kogo konkretnie, ponieważ informacje te nie są udostępniane osobom postronnym.

ProteGO Safe app
Aplikacja ProteGO Safe (źródło: Ministerstwo Cyfryzacji)

Ministerstwo Cyfryzacji udostępnia nową wersję aplikacji ProteGO Safe

20 maja 2020 roku Apple i Google poinformowali o udostępnieniu bezpłatnego rozwiązania o nazwie Exposure Notifications, które powstało w podobnym celu, co aplikacja ProteGO Safe. Ministerstwo Cyfryzacji zdecydowało się wykorzystać API stworzone przez dwóch amerykańskich gigantów i dziś opublikowało nową wersję tego programu, która jest już możliwa do pobrania na smartfony z systemem operacyjnym Android. Właściciele iPhone’ów będą natomiast mogli ściągnąć ją „za kilka dni”.

Pobierz aplikację ProteGO Safe na smartfon z Androidem

Ministerstwo Cyfryzacji chwali się, że Polska jest jednym z pierwszych państw, które wdrożyły technologię Exposure Notifications. Apple i Google w momencie udostępniania jej zapewniły, że rozwiązanie to w 100% szanuje prywatność użytkowników. Aplikacja ProteGO Safe nie śledzi ich lokalizacji ani nie ma dostępu do prywatnych danych na smartonie.

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia też, w jaki sposób ktoś będzie mógł poinformować inne osoby, że zaraził się koronawirusem. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na SARS-CoV-2, skontaktuje się z nim pracownik Centrum Kontaktu, który poda mu specjalny kod PIN – po jego wpisaniu wszyscy, z którymi miał kontakt w ciągu ostatnich 14 dni, otrzymają powiadomienie, że spotkali na swojej drodze osobę zarażoną (pod warunkiem, że też korzystają z aplikacji ProteGO Safe).

Dziś rusza też ogólnopolska kampania, mająca na celu zachęcenie mieszkańców Polski do instalowania tego programu, bowiem tylko wtedy, gdy będzie korzystać z niego dużo osób, spełni on swoje założenia.

https://youtu.be/Wl5oA6_yTZ0

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji