Radeon RX 6500 XT Navi 24
źródło: AMD

AMD wyda nowy chipset dla płyt głównych

Procesory AMD Ryzen 7000 będą miały swoją premierę już niebawem. W sieci pojawia się coraz to więcej informacji dotyczących układów, ale też płyt głównych z nowym gniazdem AM5. Mamy nowe dane dotyczące chipsetu, którego wcześniej nie poznaliśmy, a może być naprawdę solidny.

AMD wyda chipset B650E (Extreme). Znakomicie!

Za sprawą użytkownika Twittera pod pseudonimem wxnod pojawiło się zdjęcie potwierdzające kolejny „ekstremalny” chipset B650E, który ma nieco różnić się od podstawowego B650 dla średniopółkowych płyt głównych. Różnice w zamontowanym chipsecie są duże, ponieważ platforma AMD AM5 ma obsługiwać technologię PCIe 5.0, z obsługą interfejsu dla dysków M.2 (Intel też ma PCIe 5.0, ale tylko dla złącza PCIe x16).

Chipset AMD B650E, podobnie jak X670E obsłuży zarówno slot PCIe 5.0 dla karty graficznej (x16), jak i port M.2 dla dysków SSD wykorzystujących interfejs 5. generacji. Chipsety X670 i B650 bez dopisku E będą obsługiwały jedno albo drugie, co będzie zależało najpewniej od określonej płyty głównej.

AMD nowy chipset B650E
źródło: wxnod

Taka zmiana jest dobrą wiadomością, ponieważ aby wykorzystać technologie PCIe 5.0 dla dysku SSD i karty graficznej (choć jeszcze nie ma układów AMD i NVIDII, które ją wspierają) nie trzeba będzie sięgać po topową (i drogą) płytę X670).

Co zaoferują procesory AMD Ryzen 7000?

Procesory AMD Ryzen 7000 zostały zapowiedziane już jakiś czas temu, bo końcem maja tego roku. Oficjalnie potwierdzone zostało, że m.in. układy będą produkowane w 5 nm procesie litograficznym (architektura Zen 4) i otrzymają zintegrowaną płytkę I/O z wbudowanym układem graficznym RDNA 2.0.

AMD Ryzen 7000
źródło: AMD

Ponadto dowiedzieliśmy się, że płyty główne stworzone pod te procesory otrzymają gniazdo AM5 w formacie LGA (piny zamontowane w sockecie, a nie na procesorach, jak w platformie AM4). Warto zaznaczyć, że procesory Ryzen 7000 obsłużą tylko i wyłącznie pamięci RAM DDR5. Kupujący platformę AM5 będą musieli się więc liczyć z większymi kosztami, gdyż DDR5 są znacznie droższe, niż DDR4.

Już niebawem premiera, a więc będzie wiadomo, ile przyjdzie nam zapłacić za procesory Ryzen 7000. Osobiście nie mogę się doczekać.