tablet Samsung Galaxy Tab S8 Ultra
Samsung Galaxy Tab S8 Ultra (fot. Tabletowo)

Specjalna wersja Androida dla tabletów trafia na Samsungi Galaxy Tab S8

Samsung ma coś specjalnego dla tych, którzy lubią zmiany w swoich tabletach. Choć aktualizacje kluczowych funkcji to w tych urządzeniach raczej rzadkość, Galaxy Tab S8 spotka kilka miłych niespodzianek.

Aktualizacja bazująca na systemie Android 12L

Android 12L to specjalna wersja systemu Google, która przeznaczona jest dla urządzeń z większymi ekranami. Ułatwia multitasking, lepiej współpracuje z rysikami, ogólnie – stworzono ją dla tabletów. Z jej dobrodziejstw będą mogły niebawem skorzystać flagowe urządzenia z linii Galaxy Tab. Pierwsi użytkownicy tych sprzętów raportują, że na ich tabletach pojawiły się już powiadomienia o aktualizacji.

Nowa wersja Androida nie jest kompletną nowością w świecie Samsunga. Na Androidzie 12L pracuje przecież Galaxy Z Fold 4. Zaawansowane opcje, jakie tam znajdujemy, będą jednak dostępne dla większej grupy urządzeń.

Pierwszymi klasycznymi tabletami, które otrzymują wspomnianą aktualizację, są urządzenia Galaxy Tab S8+ oraz Galaxy Tab S8 Ultra. Update’y rozsyłane są zarówno dla wersji WiFi, jak i 5G. Zawierają też poprawki bezpieczeństwa z sierpnia 2022 roku.

Przeglądanie archiwalnej prasy o grach było jednym z moich ulubionych zajęć na Samsung Galaxy TAB S8 5G (fot.Tabletowo)
Samsung Galaxy Tab S8 5G (fot.Tabletowo)

Co nowego wniesie nowe oprogramowanie?

Dzięki nowym funkcjom zmieni się nieco filozofia pracy na tabletach Samsunga. Najbardziej aktualizację odczują ci, którzy na co dzień korzystają z wielozadaniowości i dzielenia ekranu. Pojawi się opcja włączenia paska zadań, na kształt tego z iPadOS czy Windowsa 11. Dzięki niemu, będzie można szybko przełączać się między otwartymi programami. Ponadto szybki gest dwoma palcami błyskawicznie uruchomi tryb podzielonego ekranu. Odpalanie aplikacji w pływającym oknie nadal będzie możliwe.

Update umożliwi użytkownikom wybranych języków na wyodrębnianie tekstu ze zdjęć. Niestety, wśród obsługiwanych języków brakuje polskiego. Taką opcję zyskają użytkownicy angielskiego, chińskiego, francuskiego, niemieckiego, włoskiego, koreańskiego, portugalskiego i hiszpańskiego. Obok wyodrębnionego tekstu pojawią się też dodatkowe inteligentne funkcje, na przykład wybrania numeru telefonu z wizytówki.

Odpowiednie funkcje filtrowania treści pojawią się także w aplikacji Moje pliki. Dzięki nim będzie dało się przeszukać bibliotekę zdjęć w poszukiwaniu konkretnego tekstu na fotografii.

Inne, poboczne opcje obejmą także reorganizację zakładek w przeglądarce Samsung Internet czy też kolejkowania tapet do pokazu slajdów w tle pulpitu.

Aktualizacja zaczęła trafiać na tablety, także w Polsce. Wypatrujcie powiadomień!