smartfon Sony Xperia 10 III Lite 5G smartphone
Sony Xperia 10 III Lite (źródło: Sony)

Sony Xperia 10 III Lite z eSIM zadebiutowała w Japonii

Xperia 1 III, Xperia 5 III i Xperia 10 III miały być jedynymi smartfonami Sony, które Japończycy wprowadzą na rynek w 2021 roku kalendarzowym. Najwyraźniej zmienili plany, ponieważ do sprzedaży trafił kolejny model – Sony Xperia 10 III Lite.

Reklama

Podczas gdy inni producenci wprowadzają na rynek całą masę smartfonów z dopiskiem „Lite” (zob. Motorola Edge 20 Lite czy Xiaomi Mi 11 Lite 5G), Sony raczej tego unika, choć w zeszłym roku dołączyło do swojej oferty model Sony Xperia 8 Lite, a teraz kolejny – Xperia 10 III Lite.

Specyfikacja Sony Xperia 10 III Lite

Wariant z dopiskiem „Lite” tylko nieznacznie różni się od swojego pierwowzoru, bowiem w jego przypadku Sony zdecydowało się zmniejszyć o połowę ilość pamięci wbudowanej (ze 128 GB do 64 GB), choć nadal pozostawiło możliwość jej rozszerzenia przy pomocy karty microSD. Ilość RAM także pozostała bez zmian – wciąż jest to 6 GB.

Kolejna zmiana dotyczy natomiast kwestii obsługi kart SIM – Sony Xperia 10 III Lite zapewnia tylko jeden slot na fizyczną kartę SIM, ale jednocześnie jej posiadacze będą mogli skorzystać z wirtualnego eSIM. Ponadto producent z jakiegoś powodu usunął z pokładu nowego modelu radio FM. Nie wszystkim klientom może się to spodobać.

smartfon Sony Xperia 10 III Lite 5G smartphone
źródło: Rakuten Mobile

To jedyne aspekty, które odróżniają model Sony Xperia 10 III Lite od oryginału. Poza tym zaanonsowana dziś nowość oferuje podobne parametry, w tym 6-calowy ekran OLED, potrójny aparat na panelu tylnym (główny 12 Mpix + ultraszerokokątny 8 Mpix + teleobiektyw 8 Mpix) i jeden o rozdzielczości 8 Mpix na przodzie, a także czytnik linii papilarnych na bocznej krawędzi i moduł NFC.

Specyfikacja Sony Xperia 10 III Lite obejmuje też procesor Qualcomm Snapdragon 690 z modemem 5G i akumulator o pojemności 4500 mAh. Obudowa smartfona jest pyło- i wodoszczelna (IP65/IP68), a całość ma wymiary 154x68x8,3 mm i waży 169 gramów.

Cena Sony Xperia 10 III Lite, dostępność

Cena Sony Xperia 10 III Lite została ustalona w Japonii na 46800 jenów, tj. równowartość ~1700 złotych. Dla porównania, Sony Xperia 10 III kosztuje w ojczyźnie Sony 51480 jenów (~1840 złotych), natomiast w Polsce sprzedawana jest za 1899 złotych od początku swojej premiery w kraju nad Wisłą.

Sony Xperia 10 III Lite najprawdopodobniej pozostanie dostępna ekskluzywnie w ofercie japońskich operatorów wirtualnych.