smartfon Sony Xperia 8 Lite smartphone
Sony Xperia 8 Lite (źródło: sonyxperiajp)

Jeśli Sony tak chce zarabiać na smartfonach, to współczuję… klientom

Sony podobno jest bliskie tego, aby znów zacząć zarabiać na smartfonach. Jeśli jednak Japończycy chcą tego dokonać, sprzedając takie smartfony, jak wprowadzona właśnie na rynek Sony Xperia 8 Lite, to szczerze współczuję… klientom.

Sony nie radzi sobie najlepiej w segmencie smartfonów

Dział odpowiedzialny za urządzenia mobilne w Sony już od czterech lat nie zaraportował pozytywnego wyniku finansowego. Mimo to, Japończycy utrzymują go i robią wszystko, aby wyjść przynajmniej na prostą, a najlepiej na plus.

Starania te podobno wkrótce przyniosą skutek, bowiem Sony oficjalnie zapowiedziało, że w najbliższym roku fiskalnym, który zakończy się wraz z końcem marca 2021 roku, dział Mobile Communications powinien zaraportować pozytywny wynik finansowy ze swojej działalności.

Czy tak się jednak rzeczywiście stanie – zobaczymy dopiero za kilka miesięcy. Tymczasem Japończycy wprowadzają na swój rodzimy rynek nowy model Sony Xperia 8 Lite, który już na start nie jest szczególnie atrakcyjną propozycją w drugiej połowie 2020 roku.

Specyfikacja Sony Xperia 8 Lite

Tempo wydawania nowych smartfonów w tym przypadku jest iście… ślimacze. Sony Xperia 8 zadebiutowała bowiem na początku października 2019 roku, a dopiero teraz, po ponad dziesięciu (!) miesiącach Japończycy wprowadzają na swój rodzimy rynek wersję z dopiskiem „Lite”.

Specyfikacja Sony Xperia 8 Lite nie jest satysfakcjonująca, bowiem smartfon bazuje na już trącącym myszką procesorze Qualcomm Snapdragon 630, który miał swoją premierę w maju… 2017 roku, a do tego oferuje akumulator o pojemności zaledwie 2870 mAh. Na jego pokładzie na próżno też szukać ekranowego czytnika linii papilarnych – skaner odcisków palców znajduje się na bocznej krawędzi.

smartfon Sony Xperia 8 Lite smartphone
Sony Xperia 8 Lite (źródło: Sony)

Specyfikacja Sony Xperia 8 Lite obejmuje także 6-calowy wyświetlacz LCD o proporcjach 21:9 i rozdzielczości Full HD+, 4 GB RAM, 64 GB pamięci wbudowanej z możliwością rozszerzenia przy pomocy karty microSD o maksymalnej pojemności 512 GB, Bluetooth 5.0 i 3,5 mm złącze słuchawkowe.

Smartfon może natomiast przekonać do siebie aparatami, bowiem oferuje pojedynczy o rozdzielczości 8 Mpix na przodzie i podwójny 12 Mpix (f/1.8) + 8 Mpix (f/2.4) z 2x zoomem optycznym na tyle. Do tego specyfikacja Sony Xperia 8 Lite zawiera obsługę płatności mobilnych i port USB-C, a do tego smartfon ma pyło- i wodoszczelną obudowę (co jednak nie jest niespodzianką w przypadku debiutującego w Japonii smart-telefonu).

Cena Sony Xperia 8 Lite

Cena Sony Xperia 8 Lite została ustalona w Japonii na 29800 jenów (równowartość ~1050 złotych). To niewiele, jak za smartfon, lecz mimo wszystko nie uznałbym tego modelu za atrakcyjną propozycję, choć prawdopodobnie wiele osób i tak go kupi.

Do Polski na 99% ten model nie trafi, ale warto dodać, że jest bardzo podobny do dostępnego w kraju nad Wisłą Sony Xperia 10.