Ważne

W przyszłym roku nie zobaczymy składanego flagowca Samsunga. Będzie za to więcej ekranów typu “Edge”

Samsung dość wyczerpująco wypowiedział się na temat swoich planów na najbliższą przyszłość. I mimo że zrezygnowano z rychłej prezentacji składanego flagowca, to na rynku ma się pojawiać więcej smartfonów z dużymi wyświetlaczami – również w wersji Edge. Ale to jeszcze nie koniec nowości.

Nie trzeba być wnikliwym obserwatorem rynku, aby zauważyć, że przekątne ekranów w smartfonach tylko w ostatnich trzech-czterech latach wzrosły o co najmniej połowę, a 5 cali jest już całkowitym standardem (choć w Chinach jest to już 5,5 cala). Samsung to widzi i również zamierza iść w tę stronę i promować jeszcze większe ekrany.

Również z tego powodu już tegoroczne flagowce z serii Galaxy S mają wyświetlacze o różnych przekątnych (Galaxy S7: 5,1 cala, Galaxy S7 Edge: 5,5 cala). I, jak pokazała praktyka, to właśnie ten drugi cieszy się większą popularnością. Dlatego należy się spodziewać analogicznego kroku w przypadku następców, czyli Galaxy S8 i Galaxy S8 Edge.

Jako argument za zwiększaniem przekątnych ekranów w smartfonach podano również fakt, że w samych Stanach Zjednoczonych popularność urządzeń z dużymi wyświetlaczami rośnie co roku o 200%. W Chinach sytuacja wygląda podobnie. Dlatego też m.in. z tego powodu Samsung spodziewa się, że Galaxy Note 7 sprzeda się o wiele lepiej niż Galaxy Note 5.

Poruszono także sprawę sytuacji Samsunga na chińskim rynku. Koreańczycy nie zaprzeczają, że nie jest najlepiej, ale zapewniają, że stale pracują nad tym, aby odbudować swoją potęgę. Ma im w tym pomóc m.in. wypuszczanie nowych serii smartfonów, niedostępnych nigdzie indziej na świecie (patrz: Galaxy C5 i Galaxy C7). Zaznaczono również, że potrzeba więcej czasu, aby doścignąć tamtejszych producentów i wciąż pozostać konkurencyjnym.

Samsung zdradził też, że w ich portfolio pojawi się więcej urządzeń z obustronnie zakrzywionymi wyświetlaczami, ponieważ ma się to stać znakiem rozpoznawczym linii Galaxy. Jest jednak jeden warunek: musi to iść w parze z wygodą i użytecznością. Dlatego Koreańczycy chcą nawiązać współpracę z deweloperami, którzy w pełni wykorzystają potencjał takich ekranów. Z jednym już nawet się udało – z Google.

Bardziej powszechne mają się stać także skanery tęczówki oka, choć Samsung nie chce ich umieszczać we wszystkich smartfonach, a jedynie we flagowcach i w średniakach. W pozostałych propozycjach wystarczającym zabezpieczeniem mają być czytniki linii papilarnych.

Podobnie sprawa ma się z Samsung Pay. Usługa ta staje się jednym z głównych motorów napędowych popularności smartfonów, które ją oferują. Zwiększa się też liczba krajów, w których można z niej korzystać. Mobilne płatności Samsunga powoli wkraczają również do Europy. Niedługo powinny być dostępne i w Polsce.

Całkowicie – przynajmniej na razie – zrezygnowano natomiast z rychłej prezentacji składalnego flagowca, którego spodziewaliśmy się zobaczyć już w przyszłym roku. Na przeszkodzie stanęła oczywiście technologia:

Naprawdę chcemy wejść w ten sektor, ponieważ będzie to miało pozytywny wpływ na cały rynek. Ale potrzebujemy więcej czasu, aby zapewnić znaczące innowacje i wygodę, biorąc pod uwagę obecny stan technologii. Potrzebne są poważne zmiany w oprogramowaniu i sposobie używania, aby stworzyć składalne smartfony, a to oczywiście wymaga czasu.

*Na zdjęciu wyróżniającym Samsung Galaxy J5 (2016)

Źródło: The Korea Times

Komentarze

 • CezaR

  No to kaplica, coraz gorzej sie dzieje…a co ma zrobić człowiek którego nie interesują zakrzywione wielkie ekrany i chciałby kupić dobrą słuchawkę poniżej 5 cali ??????? wybrać 5SE?

  • W temacie

   Sony compact- poki jeszcze sony istnieje:) Samsung juz nawet z wersji mini zrezygnowal:D

  • Janek Szwykowski

   Poczekaj aż stworzą świetne protezy rąk, wtedy zamów sobie większe dłonie niż masz teraz i problem rozwiązany. A tak na poważnie, to te wesywieltacze około 5 cali też ci nie leżą? Bo jednak wiele firm nadal ma 5 cali

   • CezaR

    No nie mam (nie)stety rąk jak u Shreka :P
    Czekam na Nexusa tego mniejszego zatem, a do oglądania tresci video itp mam Tablet 10,5 dlatego choruję na Tel poniżej 5

 • Krzysiek

  Nigdzie nie jest napisane że w 2017 nie zostanie pokazany składany smartfon – na sammobile mówią o “this year” (2016)

 • stark2991

  Ludzie kupują wersje edge bo są szpanerskie, egzotyczne. Mają też zauważalnie lepsze baterie. Ekran to kryterium drugorzędne. Gdy zagięte ekrany przestaną być czymś niezwykłym to ludzie przestaną tak chętnie to kupować

 • jendrush

  Ja w zasadzie to prawie nic nie mam do zakrzywionych ekranów, mogły by sobie być. Niech tylko Samsung wypuści jakieś szkło hartowane pasujące do zakrzywionych ekranów, albo niech dadzą w tej samej cenie szafirowy ekran. W S7 Flat to jest lipa. Na początku kupiłem proste szkło, lipa, bo nie zakrywa nawet całego obszaru wyświetlanego. Już się prawie przyzwyczaiłem to patrzę, a nad nim 2 mikro ryski, ciekawe skąd jak ja nie noszę nic w kieszeni z telefonem, uważam gdzie kładę… Kupiłem później to niby szkło na cały ekran. Większego dziadostwa nie widziałem… gorsze kolory, okazyjnie tęcza, jakieś kropki, tragedia, wróciłem do tego płaskiego na czas czekania na folię niby wygiętą na rogach. Założyłem folię przedwczoraj, dziadostwo się odkleja na rogach… Cóż robić?

  • DanSlenders

   Szafirowy ekran? Przy pierwszym upadku masz zbite szkło, bez względu na fuks czy jego brak.

   • jendrush

    No dobrze. Ja poproszę w takim razie zwykły, płaski ekran jak miałem w S4. Miałem tak naklejoną folię że nie było jej widać. Samsung powinien zaoferować jakąś ochronę od siebie. Nawet jak by kosztowała ze 150-200 zł to ludzie i tak by pewnie kupowali.

  • miku666

   już pierwsza wersja GORILLA GLAS była wytrzymalsza a później poszło w cholerę może tam wytrzyma upadek ale co jak ktoś wyda 3000 zł na telefon a tu po 2 dniach rysa WOLAŁ BYM EKRAN BARDZIEJ WYTRZYMALSZY NA RYSY niż na upadki

   • jendrush

    Tak się chwalą Gorilla Glass i faktycznie fajnie że ma podwyższoną wytrzymałość, ale co z tego jak wystarczy piasek, który jest przecież wszędobylski i już mamy rysy. Jak dla mnie to dobrze by było mieć ekran odporny na zbicie, a do tego wymienną warstwę, albo szkło z przodu chroniące cały ekran i sprawa by była załatwiona. Porysuje się po pół roku, płacę powiedzmy 50 zł i mam jak nówkę.

    • miku666

     no właśnie tak jak folia ODKLEJASZ I ZMIENIASZ fajny pomysł

 • kriswolf

  Logiczne, w najbliższym czasie nie pokażą składanego smartfona, bo najpierw we wszystko muszą wcisnąć edge

 • sceptycznoptimistyczny

  jak w zestawie dadza mi spodnie i spodenki z mega kieszeniami na te smarftony i proteze reki ze specjalnie wydluzonymi palcami to kupie nawet i 6 cali :D

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona