Rzeczywisty czas pracy baterii najciekawszych tabletów

Tablet, z założenia, ma być urządzeniem mobilnym, pracującym na jednym ładowaniu jak najdłużej (z założenia, bo w rzeczywistości 82% posiadaczy tego typu sprzętu korzysta z niego w domu – o czym więcej tutaj). Nic więc dziwnego, że przy wyborze najodpowiedniejszego dla siebie kierujemy się przede wszystkim długością czasu pracy baterii, a nie innymi parametrami (choć są równie ważne – przede wszystkim obecność lub brak 3G, wielkość ekranu i technologia, w jakim został wykonany, itd.).

Producenci uwielbiają się chwalić, że ich sprzęt jest najlepszy, najtańszy i pracuje najdłużej. Poniżej znajdziecie dane na temat rzeczywistego czasu działania akumulatorów w najciekawszych tabletach obecnych na rynku (lub mających niebawem zadebiutować, a już trafiły w ręce pierwszych recenzentów). Trzeba jednak zaznaczyć, że informacje te pochodzą z różnych zagranicznych testów poszczególnych urządzeń, przez co faktyczny czas pracy ich baterii może być różny – w zależności choćby od włączonego (bądź też nie) WiFi, ustawionej jasności ekranu, etc.

Jakiś czas temu serwis Engadget przeprowadził test wytrzymałości akumulatorów w wybranych tabletach (więcej na ten temat tutaj). Jasno z niego wynikało, że niedoścignionym w tej dziedzinie jest iPad 2 – w ich teście pracował ponad 10 godzin (w naszym podobnie – recenzja iPada 2). Zaraz za nim uplasował się iPad (9.33h) i Motorola Xoom (8.20h). A jak radzą sobie poszczególne tablety z czasem pracy?

Apple iPad 2 (25 Whr). W przypadku tego tabletu mamy ciekawą sytuację – firma z Cupertino wcale nie zawyża podawanego czasu pracy baterii, wręcz odwrotnie. Apple deklaruje, że iPad 2 może działać maksymalnie do 10h przeglądania internetu przy włączonym WiFi, oglądania wideo czy słuchania muzyki. W rzeczywistości iPad 2 jest w stanie pracować nawet do 11,5h przy włączonym WiFi.

BlackBerry Playbook (5300 mAh). Producent na swojej stronie internetowej na temat akumulatora wspomina niewiele… Ale za to jak! :) „keeps pace through the busiest days”, ehem. Swego czasu na temat czasu pracy jego baterii mówiło się wiele. Pojawiła się nawet informacja, że rzekomo ma pracować nawet do 17 godzin. Rzeczywistość niestety to brutalnie weryfikuje. Tablet RIM oferuje do 7h pracy.

Motorola Xoom (24 Whr). Amerykański koncern utrzymuje, że urządzenie może pracować do 10h przy włączonym WiFi lub oglądaniu wideo. Jak zobaczycie poniżej, w rzeczywistości czas ten niewiele się różni – wynosi do 9,5h. W większości testów jednak sprzęt przy intensywnym używaniu działał ok. 7,5-8-8,5h.

Asus Eee Pad Transformer (24 Whr). Ten tablet jest jednym z najbardziej oczekiwanych urządzeń na polskim rynku, który ma zadebiutować w drugiej połowie maja. Przemawia za nim wiele: ekran IPS, możliwość dokupienia klawiatury, cena oraz właśnie bateria. Producent zapewnia, że jest w stanie pracować do 16 godzin – z tym, że 9,5h pracy oferuje sam tablet, a kolejne 6,5h dochodzi, gdy zostanie podłączona klawiatura. W testach sam tablet działał bardzo różnie – pomiędzy 6h a nawet 9h (sama część tabletowa).

HTC Flyer (4000 mAh). Pierwszy tablet tajwańskiego producenta oferuje jedynie 4h odtwarzania wideo – marnie! Na jego stronie można przeczytać „oczywistą oczywistość”, że „czas działania baterii pomiędzy ładowaniami zależy od sposobu użytkowania HTC Flyer”. Tia… Pierwsze recenzje wskazują na to, że tablet działa do 6h.

LG Optimus Pad (6400 mAh). Pierwszy tablet z możliwością nagrywania wideo w trójwymiarze. Jego bateria ma zapewniać do 9-10h odtwarzania wideo. W rzeczywistości czas pracy jeszcze nie został sprawdzony przez wiele redakcji, gdyż w ich ręce wędrowały sample przedpremierowe, a producent tłumaczył, że czas działania może się ostatecznie zmienić.

Notion Ink Adam (24 Whr). Swego czasu było o nim głośno, ostatnio trochę ucichło. Jednak wszyscy, którzy chcą kupić ten tablet, już niebawem będą mieli taką okazję (wkrótce planowane jest ruszenie z kolejną porcją zamówień). Bateria tabletu teoretycznie ma pracować przez 15h. Jak jest w rzeczywistości? O tym mogą napisać nasi Czytelnicy, którzy chwalili się posiadaniem NIA :) Ale zanim oni się wypowiedzą, w rękach zagranicznych testerów NIA, jego bateria pracuje przez 8,5-9h.

Dell Streak 7 (2780 mAh). Tablety Della jakoś nie mogą się wybić. Ich największym problemem jest rozdzielczość ekranu, która w większości przypadków wynosi 800 x 480 pikseli. A jak jest z baterią? Niestety, równie źle. Akumulator pozwala na jedynie 2h oglądania wideo. Jedyne, co może cieszyć – w testach uzyskiwał wynik ok. 3,5h pracy.

Samsung Galaxy Tab 7″ (4000 mAh). Pierwszy tablet Samsunga, jeden z pierwszych w ogóle, który chciał stanąć w szranki z iPadem (z czym do ludzi…). Producent utrzymuje, że pozwala na odtwarzanie wideo przez 7h. Rzeczywistość to weryfikuje – czas pracy jego baterii waha się pomiędzy 6 a 8h.

Archos 101 (? producent nie podaje info na ten temat). Tablety Archosa w Polsce cieszą się sporą popularnością – zwłaszcza model Archos 101. Jak radzi sobie jego bateria? Jak na stosunkowo niedrogi sprzęt, czas pracy jest całkiem niezły – ponad 7h (choć producent utrzymuje, że powinno być ok. 10h).

Na dziś to wszystko jeśli chodzi o czas pracy baterii poszczególnych tabletów. Przypominam, że powyżej znalazły się dane na temat najciekawszych (moim zdaniem) tabletów, które już są dostępne w sprzedaży (lub będą niebawem), ale już trafiły w ręce pierwszych recenzentów.

PS. Nie każcie mi przeliczać Whr na mAh, bo to zupełnie nie moja działka… ;)