Ważne

Recenzja Apple iPada 2. Umarł król (iPad), niech żyje król (iPad 2)?

Marketing – to słowo najczęściej pojawia się w dyskusjach na temat wszystkich urządzeń Apple. Wszelkie sukcesy sprzedaży zalicza się na konto dobrego wujka Jobsa, który potrafi zaczarować miliony potencjalnych klientów na całym świecie. Ale przecież żeby coś reklamować, najpierw należy to stworzyć… „Tym czymś”, w naszym przypadku, jest Apple iPad 2.

Do tego, jak popularnym jest urządzeniem na świecie, nikogo nie trzeba przekonywać. Świadczyły o tym chociażby długie (jak zawsze) kolejki przed sklepami w dniu premiery tabletu. Jak sprawić, by ludzie czuli potrzebę kupienia urządzenia, które jeszcze w styczniu ubiegłego roku (przed premierą iPada pierwszej generacji) w ogóle nie znajdowało się na ich liście rzeczy „must-have”? Stworzyć coś, co przyciągnie ludzi wysokimi parametrami technicznymi oraz ciekawym designem. Tak właśnie jest w przypadku iPada – zarówno pierwszego, jak i świeżo wprowadzonego na polski rynek. Zapraszam na test Apple iPada 2!


Co się zmieniło?

Pisząc o drugiej generacji urządzenia nie sposób nie wspomnieć o rzeczach (jednych istotnych, innych nie), które zmieniły się w stosunku do poprzednika. Najbardziej widoczne są oczywiście zmiany w wyglądzie tabletu. Jest o 33% cieńszy od iPada 1 (ma 8,8 mm grubości) i lżejszy – waży tylko 601 g (model z 3G nieco więcej – 613 g). Dokładne wymiary urządzenia to 241,2 x 185,7 x 8,8 mm. O ile to, że jest lżejszy w zupełności mi nie przeszkadza, tak jego nieco mniejsze wymiary już tak. Pierwszego iPada, dzięki swojej budowie i odpowiedniej grubości, nieco lepiej, bardziej stabilnie, trzyma się w rękach. I choć iPad 2 zdecydowanie ładniej wygląda, tak na początku obcowania z „dwójką” często łapałam się na tym, że byłam bardziej ostrożna – zdecydowanie bardziej uważałam, żeby przypadkiem nie wypadł mi z rąk. Oczywiście to kwestia przyzwyczajenia i mija po kilku dniach, ale warto o tym wspomnieć wszystkim, którzy chcą się przesiąść z iPada 1 na 2.

Zmieniło się umiejscowienie głośnika (choć w dalszym ciągu jest to głośnik mono, nie stereo), slotu karty SIM (w przypadku modelu z 3G), a jack audio 3,5 mm stał się nieco wepchnięty w obudowę, dzięki czemu zdecydowanie lepiej się komponuje z całą resztą.

Nie można zapomnieć także o kamerce i aparacie, czyli o tym, co wszyscy wytykali Apple, że zabrakło w „jedynce”. Osobiście uważam, że o ile kamerka do FaceTime się czasem przydaje, tak z aparatu w tablecie korzysta się w bardzo rzadkich przypadkach. Do tych funkcji tabletu wrócę w dalszej części recenzji iPada 2.

Zewnętrzne zmiany to jeszcze nie wszystko – dla osób posiadających „jedynkę” dość istotne są zmiany dokonane we wnętrzu urządzenia. Przede wszystkim lepszy, bo dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1GHz (w przypadku jedynki był to jednordzeniowy ARM Cortex A8, teraz – ARM Cortex A9 z dwoma rdzeniami). Dodatkowo – dwa razy więcej niż w przypadku pierwszej generacji tabletu ilości RAM – teraz jest to 512MB (tu warto wspomnieć, że jest to połowa tego, co oferują tablety z Androidem, które najczęściej mają 1GB RAM). I oczywiście grafika… Steve Jobs przekonywał, że układ graficzny (PowerVR SGX543MP2) ma być dziewięć razy potężniejszy od układu, który można znaleźć w iPadzie 1 (jednak według ostatnich informacji jest lepszy średnio 5 razy od GPU iPada 1). I faktycznie widać różnicę w jakości wyświetlanej grafiki – zwłaszcza w grach (np. w Infinity Blade – różnica pomiędzy obiema generacjami sprzętu – widoczna gołym okiem).

W zestawie z iPadem 2

W pudełku, które jest nieco cieńsze od tego, w które były pakowane tablety Apple poprzedniej generacji, otrzymamy trzy rzeczy. Najważniejsza to oczywiście sam iPad 2, ale bez dodatkowych akcesoriów nie moglibyśmy sobie na nic pozwolić. Dlatego też w zestawie otrzymujemy kabel dock-USB, dzięki któremu po pierwszym uruchomieniu tabletu synchronizujemy go z iTunes (czyli z najważniejszym programem pozwalającym nam zarządzać zawartością tabletu – jest to pozycja „must have”, bez której nie da się nic zrobić) oraz ładowarkę sieciową.

A propos ładowania iPada 2 przez USB komputera. Już kiedyś wspominałam, że zdarza się tak, że po podłączeniu wyskakuje komunikat „ładowanie nie odbywa się”. Oczywiście można skorzystać ze zwykłej ładowarki sieciowej, ale myślę, że warto wiedzieć jak to obejść. Kilku producentów przygotowało specjalne aplikacje umożliwiające ładowanie iPada (1 i 2): Gigabyte, ASRock oraz Asus. Osobiście posiadam laptopa Toshiby, jednak zdeterminowana postanowiłam zainstalować aplikację udostępnioną przez Asusa i… na szczęście zadziałało.

iOS 4.3.1 na iPadzie 2

Wszystkie osoby, które przez większość swojego życia korzystają z komputerów działających pod kontrolą Windowsa nie mogą się przyzwyczaić do tego, że naciskając przycisk „Home”, aplikacje na iPadzie nie zamykają się, a przechodzą do działania w tle. Przełączanie pomiędzy aplikacjami jest możliwe po dwukrotnym naciśnięciu wspomnianego przycisku (Home). Jeśli natomiast chcesz zamknąć działające w tle programy, najpierw musisz wykonać dwuklik na Home, a następnie dłużej przytrzymać którąkolwiek ikonek działających aplikacji – wtedy przy ikonkach otwartych programów pojawią się minusy, których naciśnięcie spowoduje zamknięcie żądanej aplikacji.

Safari na iPadzie 2

Safari to nic innego jak przeglądarka internetowa, domyślnie instalowana na urządzeniach Apple. Podobnie jak w przypadku pierwszego iPada, także i tutaj Safari obsługuje do dziewięciu otwartych kart, zakładki oraz historię przeglądanych stron, którą można w każdym momencie usunąć. Jest bardzo intuicyjna w użytkowaniu i właściwie nie ma się do czego przyczepić.

Tu na pewno wskażecie wadę, jaką jest brak obsługi Flasha, co powoduje, że nie możemy przeglądać niektórych stron internetowych, ale także nie musimy oglądać denerwujących reklam. Problem ten można jednak obejść instalując przeglądarkę internetową iSwifter, ale nie jest to dobre rozwiązanie na dłuższą metę, bo aplikacja często się zacina i pracuje zdecydowanie zbyt wolno.

Strona we Flashu dzięki iSwifter wygląda następująco:

A tak wygląda otwarta ta sama strona na Safari (pisaliśmy o tym tutaj):

Klawiatura ekranowa, która umożliwia wpisywanie tekstu w okno adresu internetowego czy wyszukiwarki, jest wręcz doskonała. Nie jest to wyłącznie moje zdanie, ale także wszystkich moich znajomych, którzy dzięki takiemu „geekowi” jak ja ;) mieli styczność z iPadem 2. Odstępy między poszczególnymi klawiszami są odpowiednio duże, przez co klikamy zawsze w tą literę, co chcemy. Niektórzy czasem narzekają na niedogodne wstawianie polskich znaków do tekstów, ale to chyba tylko ze względu na to, że nie znają szybszego sposobu niż dłuższe przytrzymanie a, żeby otrzymać „ą”. Prawda jest taka, że wystarczy musnąć a od góry, by na ekranie pojawiło się „ą” – i tak z każdą literką. Wpisywanie cyfr także nie stanowi problemu – wystarczy przełączyć klawiaturę z widoku literowego na cyfrowy, klikając „.?123”.

Ekran iPada 2

Wyświetlacz iPada 2 to niewątpliwie jedna z jego głównych zalet. Jest to jednostka o przekątnej 9,7” i rozdzielczości 1024 x 768 pikseli, wykonana w technologii IPS – czyli nic nowego (tak, dokładnie, w tej kwestii nic się nie zmieniło). Oferuje świetne kąty widzenia, natomiast czytelność w ostrym słońcu nadal pozostawia wiele do życzenia. Doskonale pracuje czujnik natężenia światła, czyli system automatycznego dopasowywania się jasności ekranu do warunków, w jakich się znajdujemy. W dzień ekran świeci jasno, zmienia się to w ciemnych pomieszczeniach lub w nocy, gdzie ekran przyciemnia się, powodując mniejsze zmęczenie oczu (i mniejsze zużycie baterii) – świetna sprawa.

Filmy na iPadzie 2

Oglądanie filmów na iPadzie 2, podobnie jak na tablecie pierwszej generacji, nie jest zbyt wygodne tylko z jednego powodu – urządzenie posiada ekran w formacie 4:3, a filmy najczęściej nagrywane są w zupełnie innym – 16:9, przez co na ekranie zostają czarne pasy (zarówno na górze, jak i na dole).

Wszyscy wiemy, że aby odtworzyć filmy na iPadzie należy je najpierw przekonwertować, co jest jednym z największych minusów tabletu. Im większy plik, tym dłużej musimy czekać na jego konwersję – jest to uciążliwe dla wszystkich posiadaczy iPada. Można do tego użyć darmowego programu Aleesoft Free iPad Video Converter (do pobrania tutaj).

Ale konwersji można uniknąć. Wystarczy użyć aplikacji CineXPlayer (płatnej 2,99$). Filmy w formacie .avi wystarczy wrzucić do folderu programu (odtworzyć iTunes -> programy -> CineXPlayer i tu dodać wybrane filmy). I gotowe.

Istnieje jeszcze jedna możliwość – ale tylko dla osób, które chcą oglądać wideo w zasięgu sieci domowej. Rozwiązaniem jest program Air Video (płatny 2,99 dolarów). Wystarczy zainstalować na swoim komputerze aplikację Air Video Server, udostępnić wybrane foldery z filmami i otworzyć aplikację Air Video na iPadzie. Program konwertuje filmy „w locie”, więc czasem ładowanie trochę trwa, jednak jest to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którym nie chce się czekać na konwertowanie filmów.

Któryś z Czytelników w jednym z komentarzy pytał czy w oglądaniu filmów nie przeszkadza biały kolor ramki znajdującej się dookoła ekranu. W moim przypadku wersja kolorystyczna urządzenia nie ma żadnego znaczenia, bo mój wzrok nie skupia się na ramce, a na odtwarzanym wideo.

Muzyka na iPadzie 2

Nad iPodem, odtwarzaczem muzycznym, nie ma się co za bardzo rozwodzić (chyba że macie jakieś pytania?). Odtwarza wgrane pliki muzyczne, podzielone na: utwory, wykonawców, albumy i gatunki. Pozwala na szybkie zarządzanie muzyką i, co ważne, może odtwarzać muzykę w tle, dzięki czemu możemy w jednym momencie słuchać muzyki i przeglądać strony w sieci.

GPS na iPadzie 2

iPad 2 w wersji z 3G oferuje także przydatny GPS – niestety, by z niego skorzystać należy mieć połączenie z internetem. Do obsługi GPS-u służy bardzo intuicyjna, preinstalowana aplikacja. Wystarczy wpisać miejsce, w którym się znajdujemy (lub zaznaczyć opcję „bieżące położenie”) i miejsce docelowe – w mig wytacza trasę, którą możemy zmieniać w zależności od transportu – do dyspozycji mamy samochód, autobus i trasę pieszą. Co więcej, możemy także wybierać pomiędzy czterema wyglądami mapy: klasycznym, satelitarnym, mieszanym i terenowym. Warto jeszcze zaznaczyć, że chcąc ustalić swoje bieżące położenie będąc w budynku, należy liczyć się z niewielką niedokładnością (w moim przypadku to ok. 200 metrów) – na zewnątrz radzi sobie o wiele lepiej.

Aparat w iPadzie 2

Wychodzę z założenia, że jest to zupełnie niepotrzebna zabawka. O ile przednia kamerka (VGA) jako tako się przydaje (od czasu do czasu można wykonać jakieś wideorozmowy), tak robienie zdjęć lub nagrywanie wideo tylnym aparatem (0,7 Mpix, nagrywanie w 720p) wygląda dość śmiesznie i jest niewygodne. Zdjęcia robione iPadem 2 są jako takiej jakości, pod warunkiem, że są robione w miarę dobrym oświetleniu – jeśli jest zmierzch lub słabo oświetlone pomieszczenie – jakość proporcjonalnie się pogarsza. A jak to jest z filmami 720p? Niestety nie miałam nic ciekawszego do nagrania niż jeżdżąc po ulicy samochody, ale przynajmniej można zobaczyć jak nagrywa aparat iPada 2:

Aparat nie oferuje zbyt wielu funkcji – do dyspozycji użytkownika została oddana tylko jedna belka, z której wybieramy czy chcemy robić zdjęcie, czy nagrywać wideo, którą kamerką (przednią czy tylną), możemy zrobić zdjęcie oraz przejść do albumu. Preinstalowana na iPadzie 2 jest natomiast aplikacja Photo Booth, pozwalająca na zrobienie zdjęć z ośmioma różnymi efektami (wyciśnięcie, kalejdoskop, termowizja, wirówka, lustro, rozciągnięcie, tunel świetlny oraz rentgen).

A skoro jesteśmy już przy aparacie, warto zatrzymać się chwilę także przy albumie. Tu możemy wybierać pomiędzy dwoma widokami: wszystkie zdjęcia z danego albumu lub wszystkie albumy, jakie mamy utworzone na iPadzie. Możemy utworzyć pokaz slajdów, usunąć zdjęcia (pojedynczo lub grupowo), skopiować, wysłać e-mailem lub wydrukować.

Bateria iPada 2

Jedną z najważniejszych zalet iPada 2 jest niewątpliwie jego bateria. Od tabletów internetowych wymagamy mobilności, a co za tym idzie – długiego czasu działania w terenie, czyli tam, gdzie nie mamy możliwości podpięcia sprzętu do ładowania. Apple chwali się, że iPad 2 może pracować do 10 godzin na jednym ładowaniu. Jestem osobą, która do papierowej specyfikacji podchodzi z przymrużeniem oka (zwłaszcza jeśli chodzi o baterię, bo tu często producenci zawyżają wartości) i musi wszystko sprawdzić na własnej skórze. O ile przez dłuższy czas pracowałam na tablecie bez sprawdzania tego, ile trzyma bateria, tak raz postanowiłam dokładnie to sprawdzić.

Intensywny test baterii zaczęłam o godzinie 12.15. Za pomocą AirVideo włączyłam wideo, później następne i następne… Po trzech filmach trwających średnio po 1,5h trochę posurfowałam po sieci, pograłam w różne gry, jak Infinity Blade (czysta przyjemność!) czy Angry Birds Rio, zajęłam się nieco artystycznymi aplikacjami, jak ArtStudio czy Garageband i znów włączyłam filmy przez AirVideo. Było około godziny 22.30, kiedy tablet odmówił posłuszeństwa. Nie trzeba być nie wiadomo jak dobrym z matematyki, by obliczyć, że iPad 2 może pracować ponad 10 godzin, co bardzo dobrze o nim świadczy (co więcej, cały czas było włączone WiFi).

I to wszystko?

Nie! iPad 2, podobnie jak poprzednik, oferuje mnóstwo aplikacji – zarówno płatnych, jak i darmowych, które można pobrać z App Store, dzięki czemu tablet Apple staje się jeszcze bardziej funkcjonalny. Jeśli ktoś używa go tylko do podstawowych rzeczy – oglądania wideo, surfowania po sieci czy grania, to nie wykorzystuje całego potencjału tego tabletu. Nie każdy ma taką potrzebę, ale warto o tym pamiętać.

Smart Cover do iPada 2

Smart Cover jest akcesorium, za które trzeba dodatkowo zapłacić (okładka poliuretanowa kosztuje 169 złotych, natomiast skórzana – 299 złotych). Apple wpadło na świetny pomysł z tą inteligentną pokrywą. Jej zadaniem jest ochrona ekranu, ale ma także dwie dodatkowe funkcje. Nie dość, że pozwala na postawienie tabletu w pionie bądź poziomie, to jeszcze blokuje/odblokowuje ekran (przy pokrywaniu/odkrywaniu ekranu).

Mimo tego, Smart Cover wzbudza wiele kontrowersji. A to ze względu na to, co Steve Jobs powiedział podczas prezentacji tabletu: „It’s got micro-fibre lining that cleans the screen everytime you move it”. Skoro tak, to ślady pozostające na ekranie w wyniku odbijania się trzech pasków składowych pokrywy nie powinny mieć miejsca, a jest dokładnie tak, jak pisaliśmy w tym artykule, który wywołał wielką dyskusję. Szkoda, że Apple nie dodało jakiegoś futerału, który chroniłby także tył urządzenia, podatny na zarysowania…

Czego brakuje w iPadzie 2?

W dalszym ciągu jednak w tablecie Apple nie znajdziemy ani żadnego czytnika kart pamięci (więc jeśli ktoś chce przechowywać na nim dużo multimediów, powinien kupić wersję 64GB), ani portu USB, ani wyjścia HDMI, co część z Was może uważać za wielkie wady urządzenia. Można oczywiście dokupić akcesoria (przejściówki), ale od sprzętu i tak kosztującego już swoje wymagamy, by wszystko posiadał w standardzie. Do tego dochodzi jeszcze brak obsługi popularnych formatów wideo oraz Flasha i najważniejsze wady iPada 2 wychodzą na wierzch (choć brak Flasha dla niektórych wcale nie jest wadą).

iPad 2 3G czy iPad 2 WiFi?

To pytanie często pojawia się pod postami na Tabletowo. Uważam, że wybór modelu z 3G czy bez tego modułu zależy wyłącznie od własnego widzi mi się. Dla mnie, jako osoby często przemieszczającej się z miejsca na miejsce, o wiele bardziej przydatny jest iPad 2 z 3G – dzięki niemu mogę się łączyć z internetem zawsze, gdy tylko zajdzie taka potrzeba, a nie ma dostępu do żadnej sieci bezprzewodowej (jeśli oczywiście jest zasięg sieci komórkowej). Przydaje się przede wszystkim w pociągu, na wycieczkach, a nawet na uczelni (pozdrawiam wykładowców ;)), gdzie niestety nie ma dobrodziejstwa, jakim jest hot spot. Osobiście wolę dopłacić do iPada 2 i mieć prawdziwie mobilne urządzenie, niż tablet z WiFi, na którym działanie internetu uzależnione jest od dostępności hot spotów.

Mam iPada – zamieniać na iPada 2?

Na to pytanie odpowiadał jakiś czas temu Jarek (tutaj), ale nie omieszkam dodać czegoś od siebie. Jeśli używasz tabletu głównie do przeglądania stron internetowych czy pisania notatek i e-maili – jedynka w zupełności Ci wystarczy – poczekaj na trójkę (według spekulacji ma być o wiele ciekawsza niż dwójka). Jeśli natomiast często grasz na iPadzie, zależy Ci na jego wydajności, szybkości i o wiele lepszej jakości grafiki niż w iPadzie 1 – nie zastanawiaj się, tylko biegnij do sklepu (choć obecnie ciężko gdziekolwiek dostać iPada 2).

Podsumowanie

Choć tablet Apple jedynie ewoluował, a nie wprowadził żadnych rewolucyjnych zmian, to i tak jest ciekawą propozycją dla wszystkich, którzy szukają świetnie działającego, niezawodnego i, co najważniejsze, dostępnego (choć z tym w Polsce różnie bywa…). Znajomy, który miał pierwszy raz w rękach iPada 2 i dowiedział się ile kosztuje (przypominam, że jest to wersja 64GB 3G), zażartował czy tablet Apple jest też wodoodporny, bo za te pieniądze powinien oferować coś ponad standard ;)

Steve Jobs podczas prezentacji iPada 2 wypowiedział następujące słowa:

2011 rok będzie należał do iPada 2

Mimo tego, że wkrótce na rynku (w końcu!) pojawi się konkurencja mogąca z nim rywalizować, myślę, że w dalszym ciągu będzie się cieszył wielką popularnością i uznaniem wśród klientów.

Dla przypomnienia: iPad 2 jest dostępny zarówno w wersji z 3G, jak i bez, w trzech wersjach pamięciowych: 16GB, 32GB oraz 64GB w kolorze białym i czarnym.

Poniżej pełna specyfikacja iPada 2 i galeria.

– wymiary: 241,2 x 185,7 x 8,8 mm,
– waga: 601g (z WiFi), 613 g (z 3G),
– pamięć: 16GB, 32GB, 64GB,
– system: iOS 4.3.1,
– ekran: 9,7″, 1024 x 768 pikseli, IPS, multitouch,
– WiFi,
– Bluetooth 2.1,
– dwurdzeniowy procesor Apple A5 1GHz,
– 512MB RAM,
– aparat 0,7 Mpix, nagrywający wideo w jakości HD,
– kamerka VGA,
– bateria: do 10h odtwarzania wideo,
– 30-pinowe złącze,
– 3,5 mm jack audio,
– slot kart microSIM (w przypadku modelu z 3G),
– żyroskop,
– akcelerometr,
– czujnik światła,
– GPS (w modelu z 3G).

Komentarze

 • NICKT

  Bardzo ciekawie napisana recenzja i na temat. Ubogacona przez video i foto. Gratulacje :) Ponieważ miałem możliwość “pobawienia się” iPadem 2 – zgadzam się z Kasią w ocenie tego cudeńka. Dla mnie osobiście problem jest cena… Myślę, że z czasem ta zabawka będzie tańsza. Pozdrawiam :)

  • K.

   Witam. Chciałbym podzielić się moją opinią na temat iPad2 oraz Samsung Galaxy Tab2. Posiadałem pierwszy z nich, a obecnie mam drugi. chciałem zaznaczyć, że jest to opinia nie experta, dla którego znaczenie ma róznica kilku pikseli w rozdzielczości ekranu, ale opina przecietnego uzytkownika komputera, tabletów itp. iPada2 kupiłem(w grudniu 2012) w salonie razem z dedykowanym do niego etui i klawiaturą Ultra-Thin Logi-Tech za 2740 zł. Sam iPad2 kosztował 2050zł. Po ok miesiącu użytkowania postanowiłem pozbyć się całego zestawu i zrobiłem to za 1650 zł na allegro. Mimo, że straciłem na tej operacji ok 1000 zł nie żałuje togo – po zakupie i używaniu już jakiś czas Samsunga Galaxy Note 8000. Dlaczego ?. Po pierwsze. Do tej pory używałem komputerów z Windows XP a ostatnio również posiadam Ultrabook Lenovo 13 z dotykowym ekranem i Win8. W pacy korzystam również z Windows’a, a i większość moich znajomych, rodziny itp równiez posiada różnoraki sprzęt pracujący na Windows lub z Win kompatybilny.. iPad2 okazał się niekompatybilny szczerze mówiąc ze wszystkim. Podłączenie go do jakiegokolweik kompa z Win nie skutkuje niczym, o żadnym bezpośrednim kopiowaniu plików nie mam mowy. Ipad jest oczywiście wykrywalny przez Bluetooth, jak i sam wykrywa inne urządzenia Bluetooth, ale sparowanie z nimi nie jest możliwe, bo oczywiście iPad nie obsługuje tego czy innego urządzenia. Sam iPAd podłączony do kompa (z Win) nie jest rozpoznawalny jako dysk zewnętrzny, a więc niewidoczny. Aby pobierać pliki z internetu i przechowywac na Ipadzie trzeba pobrać aplikacje typy iFile czy File App, bo zwyczajne przechowywanie plików w pamięci nie jest możliwe. Do otwierania wszelkich załączników typu Excel, Word itp trzeba pobrac różne edytory tego rodzaju plików (te lepsze są na AppStore oczywiście płatne). Wejście w jakąkolwiek aplikacje “od środka” jest niemożliwe. Zresztą usuwając aplikacje usunę również wszystko co z nią powiązane. Pobranie plików przesłanych do nas pocztą e-mail w przeglądarce Safari (ta jest standardowo na Ipadzie) jest niemożliwe. Należy w tym celu pobrać z AppStore odpowiednią aplikacje. Te lepsze oczywiście są płatne. Do zrobienia wszystkiego co w Windows uważa się za normę w iOS (system Apple) trzeba pobrac odpowiednią aplikacje, do przechowywania i katologowania plików – osobna aplikacja, do pobierania z internetu – osobna aplikacja, do synchronizacji z komputerem PC – osobna aplikacja itp. itd. Wszystko oczywiście można zrobić, ale wszystko okrężną drogą i pod górę. Do wymiany plików między innymi urządzeniami a iPadem można uzywać np Dropbox-a, ale chyba nie o to chodzi przecietnemu użytkownikowi, aby po zakupie iPada przerabiac go, instalowac do wszystkiego inne aplikacja itp. OK może jeśli ktoś pracuje wyłącznie z systemem iOS, ma w domu, firmie itp komputery typu MAC kompatybilnośc iPAda jest OK. Ale nie oszukujmy sie. W Polsce, w domach, firmach dominuje Win a nie iOS. Co z tego, że iPad ma super wyświetlacz dotykowy jeśli podłączony do niego komp (z WIN), flash USB czy karta SD (przez adapter) sa przez niego nierozpoznawane bo przecież iPAd NIE OBSŁUGUJE TEGO AKCESORIUM (taki komunikat dostaniemy po podłączeniu adaptera USB). Co z tego, ze można zrobić Jailbreak i zainstalowac inne oprogramowanie (najczęściej pirackie). Nie po to przecież przeciętny użytkownik kupuje sprzęt na 2000, żeby przerebiać w nim wszystko po kolei. Być może w USA gdzie iOS i Ipad mają swoją ojczyzne są przyjazne dla otoczenia (i zresztą przecież tak jest) ale nie w PL gdzie powszechny jest WIN i coraz bardziej ANDROIDA. C.d w nastepnym wpisie…

   ….c.d. – Androida zainstalowanego w Samsung GAlaxy Note 8000, który kupiłem zamiast iPAda mimo, ze jestem w plecy 1000 zł. Podłaczyłem go do kompa – od razu pojawił się jako dysk zew i mogłem kopiowac co chciałem w obie strony, mogłem wejsć w foldery na Samsungu i przejrzeć je sobie, wybrac te do których chcę skopiowac pliki itp. Tak jak w Win. Przekopiowane pliki normalnie mogłem otworzyc i edytować w Samsungu, nawet pliki Word i Excel za pomocą wgranego już tam pakietu Polaris (w Ipad co lepszy pakiet Office jest oczywiście płatny, szczególnie te pozwalające na otwieranie i edytowanie Word, Excel itp) .Wykryte urządzenia bluetooth od razu mozna było sparować i przesyłac pomiędzy nimi pliki. Bez różnicy czy był to tel Nokia, Samsung czy coś innego. W iPad2 sparowac można był jedynie tel iPhone lub Ipod’a, inne były widoczne ale “nie kompatybilne”, wg wyświetlanego info. Po podłączeniu adaptera USB/SD (zwykły, za 20 zł na allegro) od razu można było kopiowac pliki z flashDisk czy SD. Bez żadnego ale. Nawet przejściówka na HDMI od razu działa i można podłączyc Galaxy do TV. Nawet ostatecznie adapter USB nie jest potrzebny poniewaz można przenoscić pliki pomiędzy Galaxy Tab a innymi urządzeniami za pomacą microSD, na którą wejscie tablet ten posiada.
   Podsumowując jeśli ktoś przyzwyczajony jest do Windows, w pracy ma Windows, znajomi i rodzina mają Windows to Ipad2 z systemem iOS tylko przysporzy mu siwych włosów. Jeśli ktoś jednak otoczony jest systemem iOS, ma iPhone, iPod-a, w pracy MAC-a itp to iPad2 na pewno przypadnie mu do gustu, tym bardzie, że jakośc urządzenia, jakość matrycy dotykowej jest bardzo wysoka. Np. dotykowy Lenovo Yoga 13 z Win8 nie może równać się z Ipad2, jeśli chodzi o ekran dotykowy. Etui do iPad2( za 219 zł) jest również niezniszczlne (po zabrudzeniu różnym jedzeniem, sokiem, czy tłuszczem czyściłem zmywaczem do paznokci, wyglądało po tym jak nowe i nie było nawet śladu używania. Poza tym nie dla mnie jest zamknięcie systemu iOS na iPadzie i uzależnienie od AppStore itp, mimo, że duża ilość aplikacji jest bezpłatna. Wprawdzie na Androida również są płatne aplikacje, jednak do normalnego używania zakupionego Galaxy Tab tak naprawde ich nie potrzeba. Wszystko co potrzebne w nim jest. Jak dla mnie (użytkownika Win w domu, pracy itp) zamknięcie susyemu iOS i uzależnienie od korporacji Apple jest nie do przyjęcia, mimo, że trzeba przyznać, że potrafili uzależlic od siebie do tej pory miliony użytkowników. Galaxy Note Tab to dla mnie niezależność, kompatybilnośc, wolnośc i anonimowośc. iPad to uzależnienie, brak swobody i anonimowości które są dla mnie ważne. iPad dla mnie może służyć jedynie jako przeglądarka internetowa i deska do krojenia pieczywa (w oryginalnym etui Smart Case bo jest naprawdę porządne i pomysłowe). Za deske do krojenia pieczywa przepraszam od razu fanów iPada.
   Mam nadzieje, że moja opinia pomoże dokonać komuś wyboru bez straty (tak jak w moim przypadku) sporej sumy.

 • Udana recenzja, kompleksowa i pokazuje urządzenie z kilku płaszczyzn. Niewątpliwie wielki plus iPadowi należy się za baterię – sam jestem tym mile zaskoczony. Netbooki mają kłopoty z takimi czasami pracy bez zasilania (a jeśli nawet dorównują, to niestety są ciężkie – bateria 6-8 ogniwowa waży prawie drugie tyle co sam netbook).

  Jeśli chodzi o system operacyjny, to na tabletach widzę w zasadzie tylko Androida i iOS. ChromeOS na razie jest na zbyt wczesnym etapie rozwoju, żeby można było go rozważać. Wsparcie aplikacji na niego z resztą prawie nie istnieje. Osobiście ciekaw jestem, jak rozwinie się rynek tabletów, gdy powszechny będzie Andek 3.0 i Windows 8.

 • PS Zgadzam się, że Smart Cover jest niewystarczającym zabezpieczeniem urządzenia. Moje pierwsze pytanie po prezentacji tegoż wynalazku to “A co ma chronić plecy iPada?” Dlatego też nie dam za Smart Cover złamanego grosza.

 • SoNiC

  opowiedzcie mi czy z tym gpsem sie da jechac bo nie mam zamiaru sie laczyc do neta tylko po to aby pobral sobie dane satelit. oczekuje pracy tj iP 3gs podlaczam i zaraz jade. jak z dokladnoscia w aucie np.

 • Lost

  Super recenzja! Chciałem Tylko dorzucić jedno zdanie o przejściówce na hdmi. Gry iPadowe na dużym ekranie full hd wyglądają nieziemsko, szczególnie wyścigi. Za 170 pln można sobie zafundować prawdziwą konsolę do gier, dla mnie to jedna z najlepszych funckcji nowej generacji iPada.

  • z ta “prawdziwa” konsola to bym nie przesadzal poza tym nie wiedzialem ze ipad2 kosztuje 170 pln…

   • tonerek

    Przejściówka tyle kosztuje ;]

   • Lost

    O ile można się spierać czy dotykowy wyświetlacz jest wygodny do gier generalnie, o tyle jeśli chodzi np o wyścigi, to akcelerometr w iPadzie spisuje się doskonale. Jeśli doda się do tego 42 calowy wyświetlacz hd, dźwięk stereo, to jest już zupełnie co innego niż ‘pykanie’ sobie na komórce. Asphalt HD dostał właśnie aktualizację wykorzystującą dodatkowy potencjał procesora A5, dzięki temu wszystko prezentuje się wyśmienicie. Tym tropem pójdą zapewne wszyscy topowi producenci gier na iOS. Naprawdę trzeba zobaczyć na żywo.

  • Login

   Porównywanie gier na tablety/smartfony z grami na konsole jest trochę nie na miejscu, to chyba oczywiste że konsola będzie miała lepszą grafikę, i sterowanie. i jest tańsza ^^
   + dla ipada jest niewątpliwie silne GPU, ale gry na ipada nie zastąpią wersji PC-towych, za to można w czasie podróży sobie zagrac;)

 • Kuba

  A co to za case -ten czarny ,na ipada2,widać od spodu wygląda na fajny i chroni tez plecki?

 • Wojtas

  Super recenzja…
  Mi w koncu tez udalo sie zakupic… Ide dalej testowac ;)

 • luc3ro

  Jeżeli chodzi o sensowność zakupu modelu z 3G to ja takiego sensu nie widzę skoro na rynku dostępne są modemy MIFI (router 3G na wifi z własnym zasilaniem bateryjnym np. Huawei E5830).

  • Ekspert

   No wlasnie , Po co mi dwa urzadzenia skoro lepiej miec jedno .

 • Marcin “Azawakh ” Wojciechowski

  Droga Kasiu gratuluję znakomitej recenzji, dzięki której wiem, że iPada ani iPada2 raczej nie kupię gdyż już teraz dzięki Twojemu tekstowi wiem, że to urocze urządzenie nie spełniłoby moich nadziei choćby ze względu na brak obsługi flasha. Dzięki Twojej recenzji zaoszczędziłem trochę grosza i nie wyrzuciłem go w błoto kupiać to ustrojstwo:) Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!

 • Ejdzbiol

  Pierwszy raz nareszcie piszę już z iPada ;) chciałem się was zapytać jak zlikwidować w przeglągdarce iSwifter okienko z opcją kup pełną wesję, bo co minutę muszę wracać do strony startowej, a to powoduje, że glowna rzecz, do której sciagnalem tą przeglądarkę – stream wideo np. Megavideo – jest totalnie awykonalne :/

  • Chyba nie ma innego wyjścia, jak zakup pełnej wersji ;-)
   A w ogóle jak się zabawka podoba? :D

 • Darek

  Wszystko ok, ale co to za idiotyczna informacja ze do dzialania gps jest potrzebne połączenie z internetem? Wystarczy program do nawigacji np automapa czy tomtom i oczywiscie ipad w wersji 3G.

  I kolejna informacja by cieszyc sie mobilnym internetem poza hotspotami, wystarczy posiadac iphona z ktorego udostepnimy sobie internet.

  • Marcin “Azawakh” Wojciechowski

   Tylko, że ten iPhone po pewnym czasie przekazując internet iPadowi po pewnym czasie wyczerpie swoją barerię i co wtedy? Tym samym jeśli już kupować iPada to zarówno z 3G jak i GPS aby być naprawdę niezależnym czy to od hot spotów czy też od mniej lub bardziej naładowanego iPhona. Ta uwaga tyczy się zarówno iPada jak i każdego innego tabletu.

 • Zobaczcie sobie na stronę http://allegro.pl/apple-ipad-2-3g-16gb-fv-nowy-gwarancja-i1906963677.html
  Ciekawe… masa-120 g budowa – rozsuwana pamięć wbudowana 150 mb.To chyba nie ipad…

 • Mam pewne pytanie:czy w ipadzie można używać wyszukiwania głosowego tak jak w androidzie 3.0?Proszę o odpowiedź.Chodźby admina…

  • Tak, lecz służące temu aplikacja nie jest zintegrowana z systemem operacyjnym.

 • A jak sprawdza się urządzenie kingston wi driwe?Może to karta pamięci nie jest,ale zawsze coś.
  Apropo mojego ostatniego komentarza to tam powinno być choćby.Sorry :p:p:p:p:p:p

 • Driv3r

  Wlasnie sie dowiedzialem ze w moim i32gb wifi 2gen nie mam gps smutne(głupiutkie:). Pocieszajace natomiast to,ze mam gdzies zakopany gps bluetoth..Fajna recenzja i fajny tablet z mega aplikacjami i grami .

 • Oliwia Garbacz

  Fajnie , że zrobiłaś recenzję bo właśnie szukałam czegoś takiego :)
  Mam tylko pytanie , nie wiesz może gdzie można kupić (o ile można) i za ile etui do iPada2 ? Bo nie wiem czy w ogóle mogę ą gdziekolwiek kupić :<

 • Pana-sonik

  Zaciekawił mnie ten artykuł… Utwierdził mnie w przekonaniu że Tablet to zabawka dla (bogatych) naiwnych.

 • Chciałam zapytać czy funkcja iBooks jest płatna ? Właściwie to nie wiem co o tym sądzić poniewąz mam zamiar kupić iPada to nie wiem czego mam się spodziewać , Czytając oficjalną stronę natknęłam się na to zdanie : “Książki możesz kupować, gdy tylko zechcesz, i zachowywać na zawsze” Chciałabym się też dowiedzieć czy gry w iPadzie są płatne czy są jako aplikacja w iPadzie na stałe ?

 • user iOS

  Recenzja ok. Kazde urzadzenie z iOS jest mocno ograniczone. Natomiast jailbreak robi cala robote. Ja do max korzystania z iPhone oraz Ipad nie potrzebuje komputera i itunes. Wszystko z poziomu urzadzenia. Filmy bez zadnej kompresji czyta wszystko co istnieje. Flash no problem, gry filmy aplikacje sciagane bezposrednio na urzadzenie i tam instalowane, nie wazne czy przez instalous czy tez chomikuj itd

  • Marcin “Azawakh” Wojciechowski

   Zastanawiam się nad zakupem iPada 2 ale mam kilka pytań. Po pierwsze jakie alternatywne przeglądarki internetowe wykorzystujące Flash Playera można znaleźć w AppStore, czy w Cydii również można znaleźć jakieś inne jeszcze przeglądarki? Czy poza AppStore jest jeszcze jakiś inny alternatywny sklep z aplikacjami? Jak działa bluetooth po jailbreake? Czy istnieje możliwość normalnego przesyłu plików z i do iPada? Czy iPad 2 posiada host otg po złamaniu systemu?

 • Dario8

  Z recenzji najbardziej mi osobiście przypadł do gustu rzeczowy i konkretny opis kolegi K.jako komentarz ,bo najtrafniej definiuje podejście większości tzw userów w PL i po wielokrotnych zastanawianiach,namysłach o porównaniach dochodzę do wniosku ,że zamknięcie systemów Apple ,to była i jest główna wada polityki wdrażanej usilnie przez Jobsa,co było zresztą jego świadomym wyborem i obsesją.Poza tym u nas użytkownik nie lubi ,gdy mu się narzuca kompleksowe rozwiązania i traktuje jakby musiał być pod stałą opieką i kontrolą jakiegokolwiek “Wielkiego Brata”,a kombinowanie na każdym kroku zamiast swobody pomimo nieco może gorszych parametrów sprzętów innych firm niestety jest kopaniem sobie dołka zwłaszcza w epoce androida i otwartości oprogramowania.Dlatego ja również jak K.,pomimo zalewie zamiary zakupu ipada, jednak zostaję w strefie dostępności i dam zarobić firmie S.,no cóż ……Dla mnie produkty Appla nadal są niszowe i dla bardzo wąskiego grona i taka polityka “samochodu bez możliwości otwarcia maski”,jakos do mnie nie przemawia,raczej źle mi sie konotuje-dzięki i brawa za komentarz K.!!!!! Uczmy się na błędach za które już ktoś zapłacił – Pozdrawiam

 • Jerzy 37

  Wdzięczny bede za informacje gdzie w iPadzie 2 ( czarnym ) znajdę kod parujacy zTv.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona