Intel Alder Lake-HX
Intel Alder Lake-HX (fot. Intel)

13. generacja procesorów Intela już we wrześniu!

Właśnie zadebiutowały najnowsze procesory AMD Ryzen 7000, a obok nich także płyty główne z gniazdem AM5. Jak na razie nie znamy dokładnej wydajności układów, a jedynie zapewnienia producenta, jednak do sprzedaży trafią już końcem września. Najnowsze informacje sugerują, że w tym samym miesiącu zadebiutują procesory 13. generacji Intela.

Procesory Intel Core 13. generacji z premierą we wrześniu

O spodziewanej premierze Intela poinformował użytkownik Twittera pod pseudonimem wxnod, który w ostatnim czasie potwierdził, że AMD wprowadzi nowy, wcześniej niezapowiedziany chipset B650E. Jak się okazało, informacje się sprawdziły na oficjalnej premierze układów Ryzen 7000. Tym razem wxnod dostarcza nam dane dotyczące procesorów Intela 13. generacji Raptor Lake.

Intel Raptor Lake data premiery
źródło: wxnod

Wychodzi na to, że producent układów pokaże światu nowe chipy już 27 września (28 września w Tajwanie) w ramach tegorocznego wydarzenia Intel Innovation 22. Oczywiście mowa o rodzinie nieodblokowanych jednostkach z dopiskiem „K” oraz „KF” (czyli okrojonych z iGPU), w skład której wejdzie kilka jednostek:

  • Core i9-13900K(F) – 24 rdzenie (8 wydajnościowych P, 16 energooszczędnych E), 32 wątki, 68 MB Cache (L2+L3);
  • Core i7-13700K(F) – 16 rdzeni (8 P, 8 E), 24 wątki, 54 MB Cache;
  • Core i5-13600K(F) – 14 rdzeni (6 P, 8 E), 20 wątków, 44 MB Cache.

Historia się zatem powtórzy, bo pod koniec ubiegłego roku miały swoją premierę układy Intel Alder Lake 12. generacji z dopiskiem „K”. Główną zmianą w procesorach będzie nowa architektura rdzeni „P”, czyli Raptor Cove, który zastąpi Golden Cove z Alder Lake, a także zauważalnie więcej pamięci Cache. Niezmienne pozostanie 10-nm litografia oraz energooszczędne rdzenie z architekturą Gracemont, których będzie w układach więcej.

Intel Raptor Lake
źródło: wccftech

Obok nowych procesorów Intela, premierę będą miały także płyty główne na chipsecie Z790, które otrzymają obsługę dysków M.2 PCIe 5.0. Jednostki wciąż będą występowały w dwóch wersjach – DDR4 i DDR5. Premiera i prezentacja ma odbyć się 27 września, a sprzedaż ruszy najpewniej 20 października.

Konkurencja dla Ryzenów 7000

Procesory AMD Ryzen 7000 będą miały solidnego konkurenta, w postaci układów 13. generacji Intela. Chipy AMD trafią do sklepów tego samego dnia, w którym zostaną zaprezentowane układy Raptor Lake. Przez niespełna miesiąc dłużej Czerwoni mogą zyskać realną przewagę, jednak ciekaw jestem, jak nowe Ryzeny poradzą sobie w starciu z Raptorami.

Pozostaje nam jedynie czekać do października, aby zobaczyć wyniki porównań.