Google Photos
Zdjęcia Google (źródło: Google)

Wspomnienia ze Zdjęć Google wreszcie widoczne dla wszystkich na desktopie

Nie powinno być żadnym zaskoczeniem, że obecnie niektóre aplikacje priorytetowo traktowane są w wersjach mobilnych. Nie oznacza to jednak, że twórcy zapomnieli o desktopie. Zdjęcia Google dostępne z poziomu przeglądarki właśnie otrzymały wyczekiwaną funkcję.

Trochę musieliśmy poczekać

Użytkownicy mobilnej aplikacji Zdjęcia Google od około dwóch lat mogą korzystać z funkcji Wspomnienia. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala ona na przypomnienie najciekawszych zdjęć i filmów, które trzymamy w chmurze Google. To naprawdę ciekawe rozwiązanie, szczególnie gdy mamy naprawdę dużą bibliotekę zgromadzonych materiałów.

Początkowo funkcja pozwalała wyróżniać zdjęcia i filmy, ale z czasem zyskała możliwość dostarczania informacji o konkretnych osobach, zwierzętach, podróżach, niedawnych wydarzeniach i nie tylko. Podobne rozwiązanie możemy już znaleźć również w Instagramie, który przypomina m.in. najciekawsze udostępnione relacje.

Jak już wspomniałem, funkcja w aplikacji Zdjęcia Google była dostępna już od dłuższego czasu, aczkolwiek dla większości użytkowników wyłącznie z poziomu smartfona. Serwis Android Police donosi, że teraz jest ona wprowadzana u wszystkich na desktopie. Dokładniej można z niej skorzystać w każdej popularnej przeglądarce internetowej.

Zdjęcia Google wspomnienia
(fot. Tabletowo.pl)

Wspomnienia wyświetlane są na samej górze w podobnej formie jak w aplikacji mobilnej. Algorytmy Google starają się wybrać zdjęcia i inne materiały, które mogą spodobać się użytkownikowi, przypominając mu najciekawszych chwile z przeszłości. Wspomnienia mogą zawierać zarówno pojedyncze zdjęcia lub filmy, jak i składać się z większym albumów. Każdy plik wyświetlany jest przez kilka sekund.

Funkcję można skonfigurować

Cieszy fakt, że Zdjęcia Google na desktopie nie zostały potraktowany jako produkt drugiej kategorii. Owszem musieliśmy dłużej czekać na wdrożenie Wspomnień, aczkolwiek pojawiły się one w dopracowanym i rozbudowanym wydaniu.

Materiały wyświetlane na górze ekranu można w dość sporym stopniu spersonalizować. Po przejściu do sekcji ustawień mamy dostępne następujące opcje: ukryj osoby i zwierzęta czy ukryj daty, a także możemy wybrać jak mają wyglądać kompozycje oraz jakie wspomnienia chcemy wyróżnić.

Nowość została ogłoszona już w październiku, więc niektórzy użytkownicy mogli mniej do niej dostęp wcześniej. Natomiast teraz rozwiązanie wprowadzana jest u wszystkich osób. Należy mieć jednak na uwadze, że proces udostępniania przeprowadzany jest stopniowo.