BLIK zbliżeniowy ING Bank Śląski
BLIK zbliżeniowy (źródło: ING Bank Śląski)

Zbliżeniowy Blik na iPhone’ach coraz bliżej. Prace już trwają

Właściciele iPhone’ów mogą teraz podziękować Unii Europejskiej. Otóż zbliżeniowy Blik ma zadebiutować na smartfonach z Cupertino. Dowiedzieliśmy się, że prace już trwają.

Zapowiedź usłyszeliśmy już wcześniej

Na początku marca, po wydaniu przez Apple iOS 17.4, a także wdrożeniu zmian pozwalających deweloperom na dostęp do modułu NFC, postanowiliśmy zapytać Polski Standard Płatności, czy w związku z otwarciem NFC dla innych podmiotów można oczekiwać, że blik zbliżeniowy będzie dostępny także na iPhone’ach.

Wówczas nie poznaliśmy żadnych konkretnych informacji. Dowiedzieliśmy się tylko, że operator z uwagą obserwuje rozwój sytuacji, ponieważ otrzymuje liczne zapytania od użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych Apple, którzy oczekują większej dostępności Blika. Teraz wiemy, że w całej sprawie coś się ruszyło.

Zbliżeniowy Blik na iPhone’ach – prace już trwają

Jak informuje serwis cashless.pl, powołując się na odpowiedzi otrzymane od Polskiego Standardu Płatności, prace nad wdrożeniem zbliżeniowego Blika na iPhone’ach już się rozpoczęły. Oczywiście jest to możliwe dzięki zmianom wprowadzonym w dokumentacji API iOS, czyli zlikwidowaniu wcześniejszych ograniczeń.

Obecnie taka funkcja nie jest jeszcze dostępna na iPhone’ach, ale z tego rozwiązania od dłuższego czasu mogą już korzystać użytkownicy smartfonów z Androidem. Po prostu Google nigdy nie stosowało równie rygorystycznej polityki, jak Apple w kwestii możliwości wykorzystania modułu NFC przez zewnętrzne aplikacje.

Spółka odpowiedzialna za system płatności Blik dodaje, że udostępnienie przez Apple modułu NFC stanowi ważną zmianę dla sektora płatności mobilnych oraz oczywiście dla samego Polskiego Standardu Płatności. Na szczegóły związane z dodaniem długo wyczekiwanego rozwiązania na iPhone’ach musimy jeszcze poczekać. Dokładny termin udostępnienia funkcji nie jest aktualnie znany, ale komunikat o prowadzeniu prac sugeruje, że powinno to nastąpić już niebawem.

Warto jeszcze wiedzieć, że funkcja musi być też obsługiwana przez bank, z którego usług korzystamy – nie wystarczy, aby po prostu stała się dostępna na iPhone’ach. Obecnie zbliżeniowy Blik dostępny jest w aplikacjach mobilnych sześciu banków: Alior Bank, PKO Bank Polski, Santander Bank Polska, Bank Millennium, ING Bank Śląski i mBank.