(fot. Tabletowo.pl)

Yanosik rzuca wyzwanie Google Maps. Nawigacja doczekała się większej aktualizacji

Nowa wersja Yanosika wprowadza usprawnienia w jednym z najważniejszym elementów, czyli samej nawigacji. Ponadto, twórcy dodali kilka innych zmian.

Lepszy algorytm wyznaczania tras

Aplikacja Yanosik cieszy się sporą popularnością wśród polskich kierowców, co należy uznać za jedną z jego głównych zalet. Dzięki dużej bazie użytkowników, otrzymujemy dobry dostęp do wielu aktualnych informacji – np. o lokalizacji fotoradarów, kontrolach policji czy zagrożeniach na drodze. Pod tym względem aplikacja wypada lepiej od konkurencyjnego Waze czy Map Google. Niestety, nie w każdym elemencie oferuje równie wysoki poziom.

Owszem, Yanosik jest świetnym narzędziem do zgłaszania różnych sytuacji na drodze i otrzymywania związanych z tym powiadomień. Niezbyt jednak sprawdza się jako nawigacja. W związku z tym, wielu kierowców korzysta z dodatkowej aplikacji – Mapy Google lub innej nawigacji. Niewykluczone, że niebawem się to zmieni.

Yanosik
(fot. Yanosik)

Twórcy poinformowali o udostępnieniu sporej aktualizacji, której najważniejszą częścią jest nowy algorytm wyznaczania tras. Teraz trasy wyznaczane są tak, aby nawigacja prowadziła kierowców możliwie najlepszymi drogami, uwzględniając przy tym dane o jakości dróg, a także o aktualnym natężeniu ruchu, aby ominąć zakorkowane fragmenty.

Kolejną nowością, którą powinni docenić kierowy, jest możliwość wyboru tras alternatywnych. Jeśli nawigacja stwierdzi, że istnieje inna droga, oferująca dobre warunki dojazdu do celu, to zostanie ona zaproponowana podczas wyznaczania trasy.

Odświeżony wygląd

Wraz z ulepszonym algorytmem, aktualizacja wprowadza odświeżony wygląd. Według założeń, ma być on bardziej przejrzysty i czytelny, tak aby odczytanie najważniejszych danych wymagało od kierowcy mniej uwagi. Dodatkowo, obsługa powinna być teraz wygodniejsza i bardziej intuicyjna.

Ponadto, interfejs nawigacji został wzbogacony o zupełnie nowe elementy, takie jak: numer drogi, po której się poruszamy czy nazwa ulicy, w którą musimy skręcić wykonując manewr.

Mapy Google nie będą już potrzebne? Testerzy nowego Yanosika wystawiają wysokie oceny

Yanosik w komunikacie prasowym pochwalił się, że pierwsi użytkownicy, którzy mieli okazję sprawdzić nową nawigację, wystawili jej bardzo dobre recenzje. Co więcej, testerzy stwierdzili, że zmiana jest naprawdę odczuwalna.

Czy wreszcie nie trzeba będzie korzystać z drugiej aplikacji, pełniącej rolę podstawowej nawigacji? Obecnie trudno to stwierdzić. Należy jednak zaznaczyć, że sam algorytm, nawet jeśli będzie świetny, nie wystarczy. Ważnym elementem jest aktualna siatka dróg, jak i bogata baza ważnych punktów. Tutaj trudno będzie dorównać Mapom Google czy AutoMapie.

Aktualizacja jest już udostępniania pierwszym użytkownikom, zarówno w wersji na Androida, jak i iOS. W związku z tym, że cały proces przeprowadzany jest stopniowo, to niektórzy będą musieli jeszcze poczekać. Warto dodać, że niebawem wdrożona zostanie kolejna ważna funkcja – wsparcie dla Android Auto.

Te wiadomości mogą Cię zainteresować: