ADATA XPG CASTER DDR5
źródło: ADATA XPH

ADATA przesuwa kolejną granicę

ADATA na końcu października zaprezentowała swoje pierwsze pamięci DDR5, wydane specjalnie pod procesory Intel Alder Lake – XPG LANCER. Jak się okazuje, producent właśnie wprowadził bardziej zaawansowane pamięci XPG CASTER, cechujące się gamingowym designem, a także najwyższymi jak dotychczas zegarami kości.

Reklama

XPG CASTER obecnie najszybszymi pamięciami autorstwa ADATA

Portfolio pamięci ADATA zostało wzbogacone o kolejną propozycję dedykowaną jak na razie tylko procesorom Intel Core 12. generacji, a także płytom głównym opartym na flagowym chipsecie Z690, obsługującym kontroler modułów DDR4, DDR5. Najnowsze XPG CASTER są najszybszymi pamięciami producenta. Bazują one na kościach DDR5, które wyróżniają się taktowaniem na poziomie 7000 MT/s.

Podobnie jak reszta dostępnych DDR5 na rynku, mają na pokładzie zintegrowany mikroukład PMIC (Power Management Integrated Circuit), który ma za zadanie zarządzać dostarczaną energią. W poprzednich generacjach trafiał on na płyty główne, a teraz jest bezpośrednio połączony z innymi systemami zamontowanymi na płytce drukowanej pamięci operacyjnych. Układ umożliwia wyższą stabilność – przede wszystkim napięć, dzięki czemu wiemy, że wydajność zawsze będzie stała na najwyższym poziomie.

Co więcej, moduły XPG CASTER zostały wyposażone w czip ECC (Error Correcting Code), który ma za zadanie korygować błędy w czasie rzeczywistym. Do dyspozycji jest także obsługa profilu XMP 3.0, który w łatwy sposób umożliwia użytkownikowi podkręcenie częstotliwości pracy kości, tak aby uzyskać określoną wartość (7000 MT/s), przy najniższych możliwych opóźnieniach, a także napięciu.

Pamięci ADATA XPG CASTER cechują się nowoczesnym designem, w którym radiator wygląda, jakby były na nim żeberka, choć to tylko małe wcięcia. Najciekawszym elementem projektu jest podświetlenie RGB, które obejmuje logo XPG, jak i pasek zamontowany na górnej części płytki drukowanej w kształcie trójkąta. Do sprzedaży trafi również wersja bez RGB.

Jak na razie nie mamy informacji, kiedy pamięci pojawią się na półkach sklepowych oraz ile będą kosztować. Ponadto producent zapowiedział, że pracuje nad bardziej budżetowymi propozycjami DDR5 z serii XPG HUNTER, które mają cechować się zegarami 5200 MT/s.